סגור
עקירת גפנים בעיר גריפית' בדרום-מזרח אוסטרליה
עקירת גפנים בעיר גריפית' בדרום-מזרח אוסטרליה (צילום: Peter Hobson/Reuters)

"זה מרגיש כמו סופו של עידן": מגדלים באוסטרליה עוקרים מיליוני גפנים בשל נפילת מחירי הענבים

לאחר שמחיר טונה ענבים ליין ירד לשפל של עשורים, מגדלים רבים באוסטרליה נאלצים להשמיד כרמים. "אנחנו לא יכולים להמשיך להפסיד כסף לנצח"

מיליוני גפנים מושמדים באוסטרליה ועשרות מיליונים נוספים מיועדים להשמדה, עקב עודף ייצור שהפיל את מחירי הענבים ומאיים על פרנסתם של מגדלים ויצרני יין. כך לפי דיווח ברויטרס.
הירידה בצריכת היין ברחבי העולם פגעה קשה במיוחד במגדלים אוסטרלים, לאחר שהביקוש הצטמק במהירות הגבוהה ביותר בתחום היינות האדומים הזולים יותר, שמהווים את המוצר המרכזי עבורם, ובשוק הסיני, שעליו הסתמכו המגדלים בשנים האחרונות. היצואנית החמישית בגודלה של יין בעולם החזיקה באמצע 2023 כ-2 מיליארד ליטר יין באחסנה, כך מראים נתונים עדכניים, וחלק ממנו כבר מתקלקל בעוד היצרנים ממהרים להיפטר ממנו בכל מחיר.
"אנחנו לא יכולים להמשיך לגדל גפנים ולהפסיד כסף לנצח", אמר ג'יימס קרמסקו, מגדל דור רביעי, בעודו מתבונן על הטרקטורים העוקרים שורות שורות של גפנים, אותם שתל סבו בקצה הדרום-מזרחי של העיר גריפית'.
כשני שלישים מענבי היין של אוסטרליה מגודלים באמצעות השקייה באזורים פנימיים של היבשת, שנופה עוצב על ידי טכניקות גידול ענבים שייבאו למדינה מהגרים איטלקים בשנות ה-50. בעוד יצרניות יין גדולות כמו טרז'רי וויינס ואקולייד וויינס עוברות להתמקד ביינות יקרים יותר, המגדלים הקטנים נאבקים, בעוד הענבים קמלים על הגפנים. "זה מרגיש כמו סופו של עידן. קשה למגדלים להתבונן דרך החלון ולראות ערימות עפר במקום הגפנים שהיו שם מאז שהם זוכרים את עצמם", כך אמר אנדרו קלבריה, מגדל ענבים דור שלישי.
כאמור, הביקוש ליין אדום הוא שירד באופן החד ביותר, ובאזורים כמו גריפית', מחיר טונה ענבים ירד בשנה שעברה לשפל של עשורים – 304 דולר אוסטרלי (200 דולר אמריקאי), לעומת 659 דולר אוסטרלי ב-2020. הממשלה אמרה שהיא מכירה באתגרים שמולם עומדים המגדלים, ומחויבת לתמוך במגזר, למרות שמגדלים רבים אומרים שהיא יכולה לעשות הרבה יותר.
כדי לאזן ולהעלות מחירים, כרבע מהכרמים באזורים כמו גריפית' צריכים להיעקר, כך העריך ג'רמי קאס, מנהל קבוצת החקלאים המקומית. על פי אומדן של רויטרס, כ-8% מסך הכרמים באוסטרליה יצטרכו להיעקר כדי להגיע לאותה תוצאה.