סגור

בדרך לתיאוריית היחסות: מסמך מדעי של איינשטיין נמכר ב-13 מיליון דולר במכירה פומבית

זהו אחד משני מסמכים קיימים בלבד שמכילים חלק מתהליך העבודה של הפיזיקאי על פריצת הדרך המדעית שלו. הנייר בן 54 העמודים מכיל חישובים שנכתבו בעט שחור המהווים ניסיונות שלא צלחו בדרך למציאת נוסחת היחסות המפורסמת

כתב יד עם חישובים שנעשו ע"י אלברט איינשטיין שהיו חלק מתהליך עבודתו על תיאוריית היחסות, נמכר במכירה פומבית תמורת 13 מיליון דולר. המכירה, בבית המכירות כריסטי'ס בפריז, שברה את השיא של מסמך מדעי חתום.
זהו אחד משני מסמכים קיימים בלבד שמכילים חלק מתהליך העבודה של הפיזיקאי על פריצת הדרך המדעית שלו. החישובים שבמסמך נכתבו בין השנים 1913 ו-1914 על ידי איינשטיין ועמיתו השוויצרי מישל בסו, שהיה זה ששמר על המסמך.
1 צפייה בגלריה
מסמך תיאוריית היחסות של איינשטיין
מסמך תיאוריית היחסות של איינשטיין
מסמך תיאוריית היחסות של איינשטיין
(צילום: רויטרס)
בית המכירות ציין את בסו לטובה על כך ששמר על המסמך. "איינשטיין שמר מעט מאוד מסמכים, לכן העובדה שהנייר הזה שרד והגיע אלינו היא כבר יוצאת דופן כשלעצמה", אמר וינסנט בלוי, מומחה שעובד עבור בית המכירות.
הנייר מכיל חישובים שנכתבו בעט שחור המהווים, על פי בלוי, ניסיונות שלא צלחו בדרך למציאת נוסחת היחסות המפורסמת.
כריסטי'ס הודיע כי המכירה "משכה אספנים מכל העולם שמכירים בחשיבות המסמך". זהותו של רוכש המסמך בן 54 העמודים לא נחשפה.
תיאוריית היחסות של איינשטיין שפורסמה ב-1915 היוותה פריצת דרך היסטורית בכל הנוגע להבנה האנושית של מושגי החלל, הזמן וכוח המשיכה. בחודש שעבר נמכר מכתב שנכתב ע"י איינשטיין, המכיל את המשוואה המפורסמת ביותר של תיאוריית היחסות, E=MC^2, תמורת 1.2 מיליון דולר.