סגור

פאוול ושני בכירים נוספים החזיקו באג"ח זהות לאלו שהחזיק הפד

לפי בדיקת CNBC, יו"ר הפדרל ריזרב החזיק אג"ח מוניציפליות זהות לכאלו שרכש הבנק. נשיא הבנק של בוסטון ונשיא הבנק של ריצ'מונד החזיקו בקרנות נדל"ן ובאג"ח קונצרניות. האחזקות לא מהוות הפרה של החוק - אך מעלות שאלות אתיות בנוגע למדיניות ניגודי עניינים ופיקוח על הבכירים בפד

יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאוול ושני בכירים נוספים בבנק הפדראלי החזיקו בשנה שעברה בניירות ערך בדומה לאלו שהבנק עצמו החזיק וסחר בהן - כך עולה מבדיקה שערכו באתר CNBC. האחזקות והעסקאות הללו אמנם לא מפרות את החוקים של הבנק המרכזי, אך הן כן מעלה שאלות בנוגע למדיניות ניגודי עניינים בפד והפיקוח על הבכירים.


לפי הבדיקה, פאוול החזיק באג"ח מוניציפליות בשווי של בין 1.25-2.5 מיליון דולר בקרנות משפחתיות שלדבריו אין לו שליטה עליהן. מדובר בשיעור קטן מכלל הנכסים שעליהם הכריז. האג"ח נרכשו לפני 2019, אך הוא המשיך להחזיק בהן בזמן שבפד רכשו בשנה שעברה אג"ח מוניציפליות בשווי 5 מיליארד דולר, כולל אג"ח ממדינת אילינוי שנרכשו על ידי הקרן המשפחתית שלו ב-2016.
שני הבכירים הנוספים שהחזיקו באג"ח זהות לאלו שרכש הבנק הם נשיא הבנק הפדראלי של בוסטון אריק רוזנגרן ונשיא הבנק הפדראלי של ריצ'מונד תומאס ברקין. רוזנגרן החזיק בקרנות נדל"ן בשווי של בין 151-800 אלף דולר שכללו אג"ח מגובות משכנתאות. היא ביצע 37 עסקאות נפרדות בארבע קרנות ריט בתקופה שבה הפד רכש אג"ח מגובות משכנתאות בשווי של קרוב ל-700 מיליארד דולר. ברקין החזיק באג"ח קונצרני בשווי של בין 1.35-3 מיליון דולר שנרכשו לפני 2020. ההשקעות הללו כללו אג"ח של פפסי, הום דיפו ואלי לילי. בשנה שעברה רכש הפד אג"ח קונצרני בשווי של 46.5 מיליארד דולר.
1 צפייה בגלריה
ג'רום פאוול יו"ר הפדרל ריזרב ארה"ב  וושינגטון
ג'רום פאוול יו"ר הפדרל ריזרב ארה"ב  וושינגטון
יו"ר הפד ג'רום פאוול. המשיך להחזיק באג"ח בזמן שבפד רכשו בשנה שעברה אג"ח מוניציפליות בשווי 5 מיליארד דולר, כולל אג"ח ממדינת אילינוי שנרכשו על ידי הקרן המשפחתית שלו ב-2016
(צילום: איי אף פי)

הממצאים הללו מעוררים שאלת כמו האם הפד היה צריך לאסור על הבכירים להחזיק, לרכוש ולמכור את אותם סוגי נכסים כפי שהבנק עצמו רכש בשנה שעברה כשהרחיב משמעותית את סוגי הנכסים שהוא רוכש בתגובה להשלכות המגפה?
על פי תקנון הפד, הבכירים "צריכים לפעול בזהירות כדי להימנע מהתעסקויות או התנהלות אחרת שעלולה להיראות אפילו למראית עין כניגוד בין האינטרסים האישיים שלהם, האינטרסים של המערכת והאינטרסים הציבוריים".
דובר הבנק מסר בתגובה לבדיקה כי פאוול הורה בשבוע שעבר על בחינה מחודשת של חוקי האתיקה בבנק בנוגע "לאחזקות פיננסיות מותרות ופעולות מצד בכירים". עוד מסר הדובר, כי לפאוול אין שליטה על רכישות האג"ח המוניציפליות של הבנק או על ההשקעות בקרנות המשפחתיות שלו. קצין אתיקה בפד אף קבע כי האחזקות לא מפרות את החוקים.
ברקין סירב להגיב, אך גם לא לו נראה שהייתה השפעה על רכישות האג"ח הקונצרני של הבנק. רוזנגרן הכריז כי ימכור את הפוזיציות האישיות שלו ויפסיק לסחור כל עוד הוא בתפקיד. דובר מטעמו מסר כי הוא "וידא שהחסכונות האישיים שלו וההשקעות תואמים למה שמותר תחת חוקי האתיקה של הפד".
עם זאת, דניס קלהר, מנכ"ל המלכ"ר בטר מרקטס טוען כי אם הפעולות הללו לא מפרות את החוקים אז יש צורך לשנות את החוקים. "המחשבה שעסקאות מסוג זה מקובלות רק כי הן לא מפרות את המדיניות הנוכחית של הפד רק מדגישה את הטענה כי המדיניות של הפד לוקה בחסר", אמר.