$
שווקי חו"ל

הפד מסיר את ההגבלות שהוטלו עקב הקורונה על המוסדות הפיננסיים

ההגבלות נועדו להבטיח שהמוסדות הפיננסיים יישארו איתנים במשבר הכלכלי, וכללו השעיית רכישות חוזרות של מניות וחלוקת דיבידנדים לבעלי המניות. הן יוסרו ב-30 ביוני רק מבנקים שיעמדו בדרישות ההון שהגדיר הפדרל ריזרב. מי שלא יעמוד בכך ימשיך לתפקד עם ההגבלות לפחות עד סוף ספטמבר

חדשות חוץ 12:5226.03.21
הבנק הפדראלי המרכזי בארה"ב (הפד) יסיר ב-30 ביוני את ההגבלות על חלוקת דיבידנדים ורכישות חוזרות של מניות עבור מרבית המוסדות הפיננסיים, זאת במידה והם יעברו את הסיבוב הנוכחי של "מבחני לחץ", כך לפי הודעה שפרסם הבנק המרכזי אתמול (ה').

 

 

מבחני הלחץ מעריכים את העמידות של הבנקים הגדולים על ידי חיזוי ההפסדים שלהם ורמות ההכנסות וההון, תחת תרחישים היפותטיים לאורך 9 רבעוניים עתידיים", הסבירו בפד, בראשו עומד ג'רום פאוול. תוצאות המבחנים השנה אמורות להתפרסם ב-1 ביולי.

 

ג'רום פאוול יו"ר הבנק המרכזי בארה"ב. מסירים מגבלות ג'רום פאוול יו"ר הבנק המרכזי בארה"ב. מסירים מגבלות צילום: איי אף פי

הבנקים הגדולים בוול סטריט נדרשו ברבעון השלישי של השנה שעברה להשעות את הרכישות החוזרות של מניות ולהגביל את חלוקת הדיבידנדים לבעלי המניות לסכום שחולק ברבעון השני, זאת כצעדי זהירות בשל התפרצות הקורונה.

 

ההגבלות נועדו להבטיח שהמוסדות הפיננסים יישארו חזקים מספיק כדי שיוכלו להלוות למי שנפגעו מהשלכות המגפה. "המערכת הבנקאית ממשיכה להוות מקור של חוזק והחזרה למסגרת העבודה הרגילה שלנו לאחר מבחני הלחץ השנה תשמור על החוזק הזה", הגיב ריצ'רד קווארלס, סגן יו"ר הפד לענייני פיקוח.

 

ההגבלות יוסרו רק מבנקים שיעברו את מבחני הלחץ השנתיים ויחזיקו את דרישות ההון המינימאליות ויותר. עבור מי שלא יעמוד בכך, ההגבלות ימשיכו עד סוף ספטמבר. עם זאת, על בנקים שגם אז לא יעמדו בדרישות יוטלו הגבלות מחמירות יותר.

 

מוקדם יותר השבוע סימלה שרת האוצר ג'נט ילן תמיכה בהסרת ההגבלות. "התנגדתי בשלב מוקדם יותר כשהיינו מודאגים ביותר מהמצב שיעמוד בפני הבנקים בנוגע לרכישה חוזרת של מניות", אמרה ילן בסנאט ביום רביעי. "אך המוסדות הפיננסיים נראים בריאים יותר עכשיו, ואני מאמינה שצריכה להיות להם יכולת מסוימת להשיג החזרים לבעלי מניות תוך שמירה על החוקים".

x