סגור
תל אביב הכי יקרה בעולם
(רויטרס)

אקונומיסט: תל אביב היא העיר היקרה ביותר בעולם

יותר יקרה מפריז, סינגפור וניו יורק: ת"א כבשה לראשונה את פסגת דירוג הערים היקרות ביותר בעולם, בעיקר בגלל עלייה במחירי המצרכים והתחבורה והתחזקות השקל למול הדולר. הדירוג עוקב אחר עלות המחיה ב-173 ערים ברחבי העולם, ומשווה את המחיר של יותר מ-200 מוצרים ושירותים יומיומיים; ת"א דורגה בשליש העליון בכל 10 הקטגוריות הראשיות שנבדקו

מזל טוב: תל אביב היא העיר היקרה בעולם לפי דירוג יוקר המחיה של יחידת המחקר של האקונומיסט (EIU). זו הפעם הראשונה שתל אביב מדורגת ראשונה, לאחר שטיפסה מהמקום החמישי בדירוג הקודם, בו דורגה ראשונה פריז - המדורגת הפעם במקום השני, ביחד עם סינגפור. לפי מחברי הדירוג, העלייה של תל אביב לפסגה נובעת מעלייה במחירי המצרכים והתחבורה, כמו גם מהתחזקות השקל למול הדולר.
דירוג יוקר המחיה (Worldwide Cost of Living index) עוקב אחר עלות המחיה ב-173 ערים ברחבי העולם – 40 ערים יותר מאשר בשנה שעברה – ומשווה את המחיר של יותר מ-200 מוצרים ושירותים יומיומיים.
העיר להשוואה היא ניו יורק, כך שערים עם מטבע מקומי חזק מול הדולר לרוב מופיעות גבוה יותר בדירוג. העשירייה הראשונה נשלטת בעיקר על ידי ערים מאירופה וממדינות מפותחות באסיה.
2 צפייה בגלריה
תל אביב
תל אביב
תל אביב
(צילום: שאטרסטוק)
בדירוג הנוכחי, ציריך והונג קונג מדורגות במקומות הרביעי והחמישי בהתאמה, כשניו יורק, ז'נבה, קופנהגן, לוס אנג'לס ואוסקה סוגרות את העשירייה הראשונה. רומא ירדה ב-16 מקומות בדירוג, למקום ה-48, בשל ירידה חדה במחירי המצרכים והבגדים.


העיר שרשמה את העלייה הגבוהה ביותר השנה בדירוג היא טהראן, שטיפסה מהמקום ה-79 בשנה שעברה למקום ה-29 השנה על רקע הסנקציות שהטילה ארה"ב על איראן, שהובילו למחסור ולעליות מחירים.
בתחתית הדירוג נמצאת דמשק, הנאבקת עדיין בהשלכות המלחמה המתמשכת בסוריה. בדמשק סבלו התושבים גם משיעורי אינפלציה גבוהים במיוחד, וכך גם בקראקס, ונצואלה, ובואנוס איירס, ארגנטינה.
2 צפייה בגלריה
פריז אייפל
פריז אייפל
פריז
(צילום: pexels)
תל אביב מדורגת אמנם הראשון, אך היא לא היחידה שרשמה עלייה במחירים. לפי הדו"ח, המחירים של המוצרים והשירותים שנבדקו עלו בממוצע בשיעור של 3.5% לעומת השנה שעברה, בהתאמה למטבעות המקומיים - זאת לעומת עלייה של 1.9% בשנה שעברה. כך למשל, מחירי הנפט העולים הובילו לזינוק של 21% במחירי הדלק.
בקטגוריות האלכוהול והתחבורה דורגה תל אביב כעיר השנייה היקרה ביותר, בעוד שבקטגוריות מוצרי ושירותי טיפוח אישי דורגה תל אביב חמישית; בקטגוריית הפנאי והבידור מדורגת העיר הלבנה במקום השישי. למעשה, תל אביב דורגה בשליש העליון בכל 10 הקטגוריות הראשיות שנבדקו.
"בשנה הקרובה אנחנו מעריכים שיוקר המחיה ימשיך לעלות בערים רבות, במקביל לעלייה בשכר בסקטורים רבים", מסרה אופסאנה דאט, האחראית על הדירוג. "עם זאת, אנחו מעריכים גם שבנקים מרכזיים יעלו את הריבית באופן זהיר כדי לבלום את האינפלציה, כך שעליות המחירים אמורות להתחיל להתמתן".
דירוג 10 הערים היקרות בעולם:
1. תל אביב
2. פריז, צרפת
2. סינגפור
4. ציריך, שוויץ
5. הונג קונג
6. ניו יורק, ארה"ב
7. ז'נבה, שוויץ
8. קופנהגן, דנמרק
9. לוס אנג'לס, ארה"ב
10. אוסקה, יפן
דירוג 5 הערים הזולות בעולם:
169. אלמטי, קזחסטן
170. טוניס, טוניסיה
171. טשקנט, אובזקיסטן
172. טריפולי, לוב
173. דמשק, סוריה