$
חברה וסביבה

האקונומיסט: תל אביב חמישית בדירוג הערים היקרות בעולם

את המקום הראשון חולקות הונג קונג, ציריך ופריז, ואחריהן מדורגת סינגפור במקום הרביעי. מי העיר שרשמה את הקפיצה החדה ביותר ביוקר המחיה, ובאילו אזורים בעולם החיים הפכו לזולים יותר?

שירות כלכליסט 11:5518.11.20

תל אביב דורגה במקום החמישי בדירוג השנתי של הערים היקרות בעולם (Worldwide Cost of Living) שמפרסם מגזין האקונומיסט. תל אביב עלתה בשני מקומות מהדירוג הקודם ודורגה ביחד עם אוסקה היפנית, שנפלה מהמקום הראשון בדירוג הקודם.

 

את המקום הראשון חולקות הונג קונג, ציריך ופריז, ואחריהן מדורגת סינגפור במקום הרביעי, שאצלה המחירים דווקא ירדו השנה על רקע עזיבת העובדים הזרים בגלל הקורונה. ז'נבה, ניו יורק, קופנהגן ולוס אנג'לס סוגרות את העשירייה הראשונה.

 

הדירוג מתבסס על השוואה של 138 מוצרים ושירותים ב-130 ערים שונות ברחבי העולם. כל עיר קיבלה ניקוד בהשוואה לניו יורק שקיבלה את הניקוד 100. תל אביב קיבלה ניקוד של 101, כשהערים במקום הראשון הן בעלות ניקוד של 103.

 

טהראן רשמה את העלייה הגדולה ביותר ביוקר המחיה, וטיפסה ב-27 מקומות למקום ה-79 מהמקום ה-106, כתוצאה מהסנקציות שהטילה עליה ארה"ב. ערים נוספות שבהן נרשמו עליות במחירים כוללות את פרת' במערב אוסטרליה וגואנגז'ו בסין.

 

לעומת זאת, בירת איסלנד רייקיאוויק צנחה ב-27 מקומות עד למקום ה-56. באופן כללי ערים באמריקה, אפריקה ומזרח אירופה הפכו פחות יקרות בשנה האחרונה, בעוד שבמערב אירופה נרשמה התייקרות. מגמה שמשקפת בחלקה את התחזקות המטבעות האירופיים מול הדולר.

 

עליות המחירים הגבוהות ביותר נרשמו בקרב מוצרי טבק ופנאי (כולל מוצרי אלקטרוניקה), זאת בעוד שמחירי בגדים ירדו בשיעור הגבוה ביותר. הסיבות לכך קשורות ככל הנראה בהתפרצות הקורונה והשינוי בהרגלים כתוצאה מכך.

 

 

מקום חמישי - תל אביב מקום חמישי - תל אביב צילום: בלומברג

 

 

Gardens by the Bay בסינגפור. העיר דורגה רביעית Gardens by the Bay בסינגפור. העיר דורגה רביעית צילום: גטי אימג'ס

 

פריז. חולקת את המקום הראשון עם הונג קונג וציריך פריז. חולקת את המקום הראשון עם הונג קונג וציריך צילום: Flickr, Jean-Pierre Dalbéra

 

ציריך. חולקת את המקום הראשון עם הונג קונג ופריז ציריך. חולקת את המקום הראשון עם הונג קונג ופריז צילום: שאטרסטוק

 

הונג קונג. במקום הראשון יחד עם ציריך ופריז הונג קונג. במקום הראשון יחד עם ציריך ופריז צילום: גטי אימג'ס

 

x