$
חברה וסביבה

הערים היקרות בעולם לרילוקיישן נחשפות - והתוצאות מפתיעות

הדירוג השנתי של מרסר של הערים היקרות בעולם לרילוקיישן מגלה שהונג קונג ממשיכה לשמור על מעמדה כעיר היקרה ביותר למרות השנה הסוערת שעברה עליה, האלימות והמחאות. מיד אחריה ממוקמת למרבה ההפתעה בירת טורקמיניסטן, אשגבאט. ומה עם תל אביב?

שירות כלכליסט 21:3316.06.20

שנה סוערת עברה על הונג קונג, אבל על אף ההפגנות, המתיחות עם סין והקורונה היא שמרה על מעמדה כעיר היקרה ביותר לרילוקיישן, כך עולה מהדירוג השנתי שמפרסמת חברת המחקר מרסר.

 

הונג קונג שמרה על מקומה בצמרת בעיקר בשל שוק הנדל"ן שלה הנחשב ליקר ביותר בעולם. במקום השני מדורגת למרבה ההפתעה בירת טורקמיניסטן אשגבאט, שעלתה חמישה מקומות לעומת השנה שעברה, ויוקר המחייה הגבוה בה נובע בין השאר ממשבר כלכלי מתמשך, מחסור במזון והיפר אינפלציה. 

 

העשירייה הראשונה עוד 5 ערים מאסיה: טוקיו הממוקמת במקום השלישי, סינגפור שנמצאת במקום החמישי והנציגות הסיניות - שנגחאי ובייג'ינג שבמקומות השביעי והעשירי, בהתאמה. ציריך במקום הרביעי היא העיר היקרה ביותר באירופה. לשוויץ שתי נציגות נוספות בעשירייה הראשונה: ברן (מקום שמיני) וז'נבה (מקום תשיעי). ניו יורק מדורגת במקום השישי. 

בייג'ינג'. סוגרת את העשירייה הפותחת של הערים היקרות בייג'ינג'. סוגרת את העשירייה הפותחת של הערים היקרות צילום: שאטרסטוק

 

 

תל אביב. העיר היקרה ביותר לרילוקיישן במזרח התיכון תל אביב. העיר היקרה ביותר לרילוקיישן במזרח התיכון צילום: שאטרסטוק

 

תל אביב עלתה בשלושה מקומות לעומתה שנה שעברה ודורגה במקום ה-12 כך שהיא שמרה על מעמדה כעיר היקרה ביותר לרילוקיישן במזה"ת. מקום אחד מעל תל אביב מדורגת סיאול, שירדה ב-7 מקומות מהשנה שעברה, אז דורגה במקום הרביעי. לונדון ממוקמת במקום ה-19 ופריז במקום 50.

 

בקצה השני של הטבלה מדורגת טוניס, בירת טוניסיה כעיר הזולה ביותר. לפניה נמצאות ווינהוק בנמיביה, בישקק בירת קירגיזסטן, טשקנט באוזבקיסטן וקראצ'י בפקיסטן.

 

אשגבאט בירת טורקמניסטן אשגבאט בירת טורקמניסטן צילום: Flickr/John Pavelka

 

 

טוקיו. במקום השלישי טוקיו. במקום השלישי צילום: שאטרסטוק

 

הונג קונג. שומרת על המקום הראשון למרות המחאה והאלימות הונג קונג. שומרת על המקום הראשון למרות המחאה והאלימות צילום: שאטרסטוק

 

 

בדירוג השתתפו 209 ערים מרחבי העולם. עם זאת, איסוף הנתונים עבור הדירוג התבצע במרץ כך שההשפעה המלאה של הקורונה על המחירים לא באה לידי ביטוי בדירוג הנוכחי, אך ההערכה היא שהערים היקרות רק יתייקרו יותר בשנה הבאה. הדירוג מורכב מהשוואת מחירים של 200 פריטים מתחומים שונים כמו מזון, שירותים ודיור.

 

"מגיפת הקורונה מזכירה לנו ששליחה ושמירה על עובדים במשימות בינלאומיות טומנת בחובה אחריות גדולה והיא מטלה שקשה לנהל", מסר בהצהרה איליה בוניץ' ממרסר. "הארגונים צריכים להיערך מחדש בכל הקשור לשליחת עובדים לרילוקיישן, ולהגיב באמפתיה ובהבנה לכך שלא כולם מוכנים או מעוניינים לעבור".

 

10 הערים היקרות ביותר לרילוקיישן

 

10. בייג'ינג, סין

 

9. ז'נבה, שוויץ

 

8. ברן, שוויץ

 

7. שנגחאי, סין

 

6. ניו יורק, ארה"ב

 

5. סינגפור

 

4. ציריך, שוויץ

 

3. טוקיו, יפן

 

2. אשגבאט, טורקמיניסטן

 

1. הונג קונג

x