סגור

מחפשים את המילים הנכונות: אירועים ספרותיים שיכולים לספק מעט נחמה

הרצאה על אריק איינשטיין, שיחה על תקווה, סיפורו של חבל אשכול לילדים ורומן חדש של לאה איני הם בין האירועים הספרותיים שיכולים לספק מעט נחמה כעת

• ספרה האחרון של לאה איני "הילד של לגיון הזרים" (כתר) מגולל את הסיפור של בעלה, עירד רשף, שהלך לעולמו לפני חמש שנים בגיל 60. במעין הבטחה של הרגע שלפני המוות, החליטה איני להרכיב את פיסות חייו ולכתוב את סיפורו. הרומן מתאר משפחה אחת זעיר־בורגנית בדירה קטנה בתל אביב של שנות ה־60, את הסבים והסבתות, את בית החרושת המשפחתי לאיטום שבשלב מסוים עולה באש ומוביל להידרדרות כלכלית ונפשית של האב. זה רומן יפה ונוגע ללב, מעין ניסיון להחזיר לחיים דרך המילים את מה שאבד.
4 צפייה בגלריה
עטיפת הספר הילד של לגיון הזרים פנאי
עטיפת הספר הילד של לגיון הזרים פנאי
עטיפת הספר הילד של לגיון הזרים
(הוצאת כתר)
• בשבוע שעבר מלאו עשר שנים למותו של האחד והיחיד אריק איינשטיין, שהקול שלו והשירה שלו הם תרפויטים תמיד, ובמיוחד בימים אלה. עיריית תל אביב מקיימת שורת אירועים לזכרו במרכז הקהילתי על שמו (ברחוב דב הוז 16). היום ב־19:30 ידבר העיתונאי אורי משגב על העבודה המשותפת של אריק איינשטיין ויצחק קלפטר.
4 צפייה בגלריה
הזמר אריק איינשטיין פנאי
הזמר אריק איינשטיין פנאי
הזמר אריק איינשטיין
(צילום: לע"מ)
• "התעלומה של האורות: מסות, הבהובי־זיכרון, הרהורים" (הוצאת אדרא) שכתב ד"ר שועי רז, חוקר ומרצה לפילוסופיה והיסטוריה של הרעיונות באוניברסיטת בן־גוריון, הוא ספר מיוחד במינו: עשיר במחשבות ובידע פילוסופי ותרבותי ממרחביה השונים של האנושות. הספר מציע התבוננויות מקוריות ומעמיקות על טבעו של העולם והאדם, דרך יצירות פילוסופיות מערביות, מוסלמיות ומזרח־אסייתיות, ודרך יצירות ספרותיות וקולנועיות. מעניין ונעים לצעוד עם הספר הזה מעמוד לעמוד, כי הוא מציע מחשבה עשירה ומאוד רלבנטית.

4 צפייה בגלריה
עטיפת הספר התעלומה של האורות פנאי
עטיפת הספר התעלומה של האורות פנאי
עטיפת הספר התעלומה של האורות
(הוצאת אדרא)
• בימים שבהם לא תמיד יש מילים לכל דבר, והכאב ואי־הוודאות גדולים, מכון ון ליר מפרסם באתר שלו סדרת שיחות מוקלטות עם אנשי רוח מובילים, מתוך הכרה בצורך לדבר ולעבד דברים, ולשתף במחשבות. השיחה הראשונה נקראת "שנאה, אהבה ותקווה: רגשות ופוליטיקה בעת הזאת", ובה פרופ' שי לביא משוחח עם פרופ' אווה אילוז. אילוז פרסמה לא מזמן מכתב פתוח לאנשי האקדמיה הפרוגרסיבים בארה"ב ובאירופה, המביע אכזבה מליקוי המאורות המוסרי שלהם נוכח אירועי 7 באוקטובר.
4 צפייה בגלריה
פרופ' אווה אילוז פנאי
פרופ' אווה אילוז פנאי
פרופ' אווה אילוז
(צילום: יונתן בלום)
• פודקאסט הטיולים לכל המשפחה של בית אבי־חי "על הדרך" מייחד פרק לנגב המערבי. אחרי החורבן שאירע בחבל הארץ היפה הזה, בשעה שטיולים נינוחים בשבילי הארץ נראים עדיין כחלום רחוק, הפודקאסט, שעלה באתר של בית אבי־חי, מציע לילדים סיפור עם זיכרון טוב ותקווה להמשך: הוא מספר את סיפור ההקמה של יישובי העוטף. אולי באמת מוטב לקרוא להם יישובי עוטף ישראל. הסיפור התחיל לפני 77 שנה במבצע ששינה את גבולות המדינה. bac.org.il