סגור

בגלל שפעת העופות: ענף הביצים נפתח ליבוא

השמדת מאות אלפי תרנגולות יצרה מחסור של כ־17 מיליון ביצים בחודש, ושר החקלאות אישר לייבא 100 מיליון ביצים. מו”מ לילי ייערך על מכסות 2022

התפרצות שפעת העופות, שהובילה בימים האחרונים להשמדת מאות אלפי תרנגולות מטילות, יצרה מחסור של 20-15 מיליון ביצים בחודש. המחסור צפוי לעלות על רקע התפשטות התחלואה ללולים נוספים. כך לדוגמה אתמול אחר הצהריים התגלו שלושה מוקדי שפעת עופות בלולים של תרנגולי הודו בעין החורש, ברם און ובגבעת יואב. על רקע ההתפתחויות הללו פתח משרד החקלאות מכסות ליבוא של 100 מיליון ביצים. אלא שספק אם הדבר ייתן מענה מידי לבעיה. לדברי שר החקלאות עודד פורר, התפשטות שפעת העופות בעולם עלולה לפגוע באפשרות לייבא.


חיזוק לדברים ניתן על ידי מוטי אלקבץ, יו”ר ארגון מגדלי העופות, שלדבריו בכאלף לולים באירופה יש מוקדים של שפעת עופות, שעלולה לזלוג אלינו במהלך הנדידה לאפריקה.
“בשעה זו במושב מרגליות מתמודדים עם הלולים שנפגעו. המגדל גר במושב עלמה ואם הנגיף יגיע לעלמה, אנחנו נכנסים לתרחיש שתרגלנו לפינוי יישובים. זה מדיר שינה מעיניי. היה וחס וחלילה הנגיף הזה ילמד להדביק אדם לאדם, אנחנו בסרט אחר לגמרי, ראו שפעת ספרדית של תחילת המאה ה־20”, אמר תמיר גושן, מנהל השירותים הווטרינריים, במהלך דיון בנושא קביעת מכסות ביצים לשנה הבאה שהתקיים אתמול בוועדת הכלכלה. הדיון הסוער הסתיים בהחלטה לנהל מו”מ לילי בלשכת יו”ר ועדת הכלכלה מיכאל ביטון, שסירב להביא להצבעה את התקנות שפורסמו והודיע שיציג היום תקנות שיהיו מוסכמות על הצדדים.
ברקע הדברים רצונם של שר האוצר אביגדור ליברמן ושר והחקלאות פורר לבטל את משטר התכנון בענף הביצים. השרים ניסו לעשות זאת דרך חוק ההסדרים, אלא שהתנגדות מצד גורמים מרכזיים בקואליציה הובילה להוצאת פרק זה מחוק ההסדרים ולניסיון לבטל את התכנון בדרך חלופית. פורר ניסה להימנע מקביעת מכסות ביצים לשנה הבאה, ובכך להביא לביטול התכנון, אך היועץ המשפטי לממשלה הבהיר כי לא ניתן להביא לביטול התכנון באופן עקיף, וכדי לבטל את התכנון באופן רשמי יש לעבור בחקיקה ראשית. בעקבות כך פרסם פורר תקנות המסדירות את המכסות, והגדיל ב־700 מיליון את מכסת הביצים לשנת 2022. זאת בעוד על פי רוב מגדילים מדי שנה את המכסה בכ־100 מיליון ביצים.

2 צפייה בגלריה
מימין שר החקלאות עודד פורר ושר האוצר אביגדור ליברמן.
מימין שר החקלאות עודד פורר ושר האוצר אביגדור ליברמן.
מימין: שר החקלאות עודד פורר ושר האוצר אביגדור ליברמן. “צריך יותר ביצי חופש”
(צילומים: אבי מועלם , אלכס קולומויסקי)

פורר הסביר בדיון כי במוצר בסיסי כמו ביצים אסור שייווצר מחסור: "השירותים הוטרינריים הציגו אפשרות למחסור עצום בביצים בגלל שלולים שאחראים לספק 500 מיליון ביצים לא יעמדו בתקנות השירותים הווטרינריים שייכנסו לתוקף במרץ. יש עוד 85 מיליון ביצים שהיו אמורים לחלק בשנה שעברה ולא חולקו, אז הוספנו אותם. בנוסף, בכל שנה מייבאים 150-100 מיליון ביצים, בעיקר לקראת החגים, אז הוספנו 115 מיליון ביצים, וכך הגענו לכמות של 700 מיליון ביצים". פורר הוסיף כי הענף חייב להתאים את עצמו לתקנות בעולם, ולכן מכסות חדשות יינתנו למגדלים שיקימו לולים חדשים.

2 צפייה בגלריה
לול תרנגולות  ביצים לולים תרנגולת ביצה
לול תרנגולות  ביצים לולים תרנגולת ביצה
לול תרנגולות. מדביקים אותן במחלות, ואז משמידים אותן
(צילום: עמית שעל)

אלקבץ טען כי נתוני הסלמונלה שהציג פורר חוטאים למציאות: “הנתונים בישראל פחותים מהעולם. מפחידים את הציבור, גם מחיר הביצה זה מתקפה עלינו. בצרפת ובאנגליה המחיר גבוה יותר. מכניסים לזירה מתאבק עם ידיים קשורות, ואני משלם פי שניים ממגדל בחו”ל, ובטח שאפסיד בקרב מולו”.
אלקבץ טען שגם האזהרות ממחסור בביצים נועדו לזרוע פאניקה בציבור ללא צורך: “אנחנו בשוק שמוצף בביצים, ומי שנהנות מזה הן רשתות השיווק שאונסות את המשווקים ומרוויחות יותר. קביעת מכסות ייצור בגובה 3.1 מיליון כשצריך 2.5 מיליון ביצים זה ביטול התכנון. צריך שתהיה הלימה לביקוש”.
גם השר ליברמן התייחס למשבר בענף הביצים בישיבת סיעת ישראל ביתנו: “כל מה שקורה בצפון עם הלולים, זה רק אומר שחייבים לעבור ללולים מתקדמים הרבה יותר וצריכים ביצי חופש. אי אפשר עם הלולים האלו, הכלובים הקטנים. צריך יותר ביצי חופש וצריך לשדרג, אנחנו בעד שדרוג והשקעה”.