סגור

על רקע שפעת העופות: מגדלי הביצים מפגינים ומזהירים שפתיחת השוק תוביל לקריסה

הבוקר החלה מחאת מגדלי הביצים בלולים בצפון ובאזורים נוספים, על רקע כניסתה לתוקף של רפורמת הייבוא. לדברי המפגינים, צעדי הממשלה יובילו לסגירת מאות לולים ולאובדן פרנסה. וברקע: צפי למחסור של 14 מיליון ביצים בשל שפעת העופות

מגדלי ביצים מיישובים בצפון הארץ הפגינו הבוקר (א') ביישוב מבוא חמה שברמת הגולן, שבו התכנסו שרי הממשלה לישיבת הממשלה השבועית.
המפגינים מוחים על כוונת שרי האוצר והחקלאות, אביגדור ליברמן ועודד פורר לפתוח את שוק הביצים, החלב והעוף לייבוא ולבטל את התכנון בענף ההטלה. בסוף השבוע האחרון פרסם שר החקלאות להערות הציבור את הצו להפחתת מכסי המגן על פירות וירקות.


המפגינים מזהירים כי הצעדים שמתכננת הממשלה יובילו לסגירת מאות לולים ולאבדן פרנסה של תושבים ביישובים חקלאיים הסמוכים לגבול עם לבנון.

1 צפייה בגלריה
לולים לול תרנגולות חממה משתלה
לולים לול תרנגולות חממה משתלה
לול
(צילום: עמית שעל)

במטה המאבק שהקימו מגדלי הביצים ביקרו הבוקר בחריפות את הממשלה, לאחר שבשנים האחרונות היא הובילה רפורמה שבמסגרתה הוקמו לולים חדישים ומתקדמים בהשקעה של מיליוני שקלים וכעת, עם הסרת המכסים המתוכננת השקעות אלה ירדו לטמיון והמגדלים עשויים לשקוע בחובות כבדים.
"בניתי את הלול המתקדם ביותר, והשקעתי את בו כל כספי, לרבות הלוואות ענק שלקחתי. יש לי חובות לבנקים וכעת אני על סף קריסה. לוקחים אותנו לאבדון. בכסף שהשקעתי בלול הזה יכולתי לרכוש לילדים שלי בתים", אמר הבוקר יוסי ששון, מגדל ביצים בן 58 מהמושב דלתון שהשקיע בשנים האחרונות כ 4.5 מיליון שקל בהקמת לול חדיש.
צפוי מחסור של 14 מיליון ביצים
מאבק מגדלי הביצים מתקיים כשברקע אזהרות משרד החקלאות על התרחבות בהתפרצות של שפעת העופות בלולים בצפון ובאזורים נוספים ברחבי הארץ. בסוף השבוע האחרון הזהירו בשירותים הווטרינריים של המשרד כי לולים שנמצאים בסמוך למושב מרגליות בצפון נמצאו נגועים במחלה, באופן שמצריך המתה של 320 אלף תרנגולות מטילות. זאת, בנוסף ל-240 אלף מטילות שהומתו בתחילת השבוע שעבר בעקבות הימצאות של שפעת העופות בלולים במושב מרגליות.
בהודעה שפרסם, משרד החקלאות הביע דאגה מהאפשרות להדבקה של בני אדם מלולים שנגועים במחלה ונמצאים בקרבת בתי התושבים. בתוך כך, המשרד דיווח כי צפוי מחסור של 14 מיליון ביצים – היקף הביצים שמספקים לולים מהצפון מדי חודש לשוק המקומי.
על רקע המחסור הצפוי, שר החקלאות עודד פורר הנחה את הגורמים המקצועיים במשרדו להיערך לייבוא של ביצים ללא מכס וזאת כדי למנוע מחסור בשווקים. מדי חודש נצרכות בישראל כ-200 מיליון ביצים ובכוונת משרד החקלאות להתיר יבוא ללא מכס של בין 70 ל-100 מיליון ביצים. לפי משרד החקלאות, התגלה כי כ-60 לולים נגועים בשפעת העופות, בינהם לולים שנמצאים במרגליות, עין צורים, אביגדור, כפר ברוך, נהלל ומעין צבי.