סגור

ליברמן על שפעת העופות: "אי אפשר עם הלולים האלו, צריך יותר ביצי חופש"

בעקבות המתת שש מאות אלף תרנגולות, בשל חשד לשפעת העופות, הורה שר החקלאות עודד פורר לפעול לייבוא של 100 מיליון ביצים לישראל מיידית ולתת מענה למחסור. שר האוצר אביגדור ליברמן ציין כי הוא נחוש להוריד מכסים: "ירידה דרמטית בצריכת פירות וירקות"

משרד החקלאות יפתח מכסות ליבוא 100 מיליון ביצים בשל המשך התפשטות שפעת העופות בישראל. בעקבות המתת שש מאות אלף תרנגולות ועשרות מיליוני ביצים שנזרקו, הורה שר החקלאות עודד פורר לדרגים המקצועיים במשרדו, לפעול לייבוא מיידי של 100 מיליון ביצים לישראל בשבועות הקרובים. לדבריו, צעד זה צפוי לתת מענה למחסור הצפוי בשוק. שר האוצר אביגדור ליברמן אמר בישיבת סיעתו כי הוא נחוש להוריד מכסים, וציין כי לא ניתן להמשיך להפעיל כך לולים בישראל.
4 צפייה בגלריה
לולים לול תרנגולות חממה משתלה
לולים לול תרנגולות חממה משתלה
הקרב על הלולים על רקע התפשטות שפעת העופות
(צילום: עמית שעל)
4 צפייה בגלריה
הפגנה הפגנת מגדלי הביצים על רקע רפורמת הייבוא
הפגנה הפגנת מגדלי הביצים על רקע רפורמת הייבוא
הפגנת מגדלי הביצים אמש
(צילום עמיר בוחניק)
משרד החקלאות מתכוון לפצות את מגדלי המטילות, שאיבדו את פרנסתם. לדברי השר פורר: "בהמשך להערכת המצב שביצעתי אתמול במועצה אזורית מבואות החרמון, הבהרתי כי יינתן לחקלאים פיצוי מיידי בגין השמדת המטילות ומיד בסיום האירוע נקיים הערכת מצב נוספת על מנת לוודא שכל החקלאים יוכלו להמשיך ולהתפרנס בכבוד".
ההחלטה של פורר התקבלה לאחר שמגדלי ביצים מיישובים בצפון הארץ, הפגינו אתמול (א') בישוב מבוא חמה שברמת הגולן. זאת במקביל לישיבת הממשלה שהתקיימה באזור. המפגינים מחו על כוונת שרי האוצר והחקלאות, לפתוח את שוק הביצים והירקות ליבוא ולבטל את התכנון הענפי. בצהריים התכנסה ועדת הכלכלה לדיון בקביעת מכסות ייצור ביצים לשנה הקרובה, בהשתתפות שר החקלאות.
4 צפייה בגלריה
עודד פורר שר החקלאות
עודד פורר שר החקלאות
שר החקלאות עודד פורר
(אבי מועלם)
משרד החקלאות דיווח כי שלושה מוקדי שפעת עופות נוספים התגלו בלולי תרנגולי הודו בעין החורש, ברם-און ובגבעת יואב.
בשלושת המוקדים החדשים כ-90 אלף תרנגולי הודו; המוקדים בודדו ומתבצע ניטור של חוות נוספות באזור, וזאת בנוסף להמשך הפעילות במוקד השפעת בענף ההטלה במושב מרגליות. במשרד החקלאות מדגישים כי מדובר באירוע מתגלגל ומתמשך לאור ההערכות כי מוקדים נוספים יתגלו.
בדיון בוועדת הכלכלה שהתקיים בצהריים, אמר שר החקלאות עודד פורר, כי כבר לפני מספר חודשים נחשף לסיכון האדיר שבו הענף נמצא, כתוצאה מהלולים בצפון. "נחשפתי לכך ממכתבים שנשלחו לקודמי בתפקיד על ידי שירותים וטרינרים שאף הזהירו מפינוי ישובים. יש לא מעט ישובים עם לולי סוללה צפופים שעלולים לגרום לפינוי ישוב לשבועות.
"לכן ביקשתי לקדם הליך מהיר של מעבר ללולים חדשים מחוץ ליישובים. אמרו לי שזה לא יקרה בצפון והנה אנחנו בארוע של מקבץ 60 לולים ביישוב והשמדת מטילות ונרשמה זליגה למתחם לולים מודרני סמוך והשמדנו עוד מטילות ויווצר מחסור של כ-15-20 מיליון ביצים בחודש. וזה נכון להיום ולא ידוע מה ילד יום. יש חשש גבוה להתפשטות". פורר הוסיף כי הנחה את הדרגים המקצועיים לפתוח מיד מכסה ל-100 מיליון ביצים, ואף ציין כי לא ברור אם יהיה מהיכן לייבא את הכמות הזאת.

ליברמן: צריך לשדרג, הכלובים קטנים

גם שר האוצר אביגדור ליברמן התייחס למשבר בענף הביצים. בישיבת סיעת ישראל ביתנו אמר כי "כל מה שקורה בצפון עם הלולים זה רק אומר שחייבים להתקדם ללולים הרבה יותר מתקדמים, צריכים ביצי חופש. אי אפשר עם הלולים האלו, הכלובים הקטנים. צריך יותר ביצי חופש וצריך לשדרג. ואנחנו בעד שדרוג והשקעה".
לדברי ליברמן, הבעיה המרכזית בתחום החקלאות "היא ירידה דרמטית בצריכת פירות וירקות. אנחנו לא יכולים להרשות ירידה של יותר מ-20 אחוז, וכשאנחנו מדברים ירידה של 20 אחוז בממוצע זה אומר שבשני העשירונים למטה הירידה היא בין 30 ל-40 אחוז ובשני עשירונים למעלה אין שום שינוי, לכן אנחנו מאוד רוצים להגיע למצב שגם השכבות החלשות יוכלו לאכול פירות וירקות במקום לאכול אוכל לא בריא".
4 צפייה בגלריה
שר האוצר אביגדור ליברמן אישור תקציב המדינה כנסת
שר האוצר אביגדור ליברמן אישור תקציב המדינה כנסת
שר האוצר אביגדור ליברמן הצביע על ירידה דרמטית בצריכת הפירות והירקות
(צילום: AFP)
לגבי החקלאים, אמר כי "אין ספק שמדובר במלח הארץ. ואנחנו חושבים גם על החקלאות וגם על החקלאים. במצב של היום, כפי שזה בא לידי ביטוי בתקציב - אנחנו מתכוונים לתמוך תמיכות ישירות בכל החקלאים שעלולים להיפגע מהורדת המכס, ומצד שני הרבה השקעה בטכנולוגיות, בשדרוג תשתית החקלאיות, הרבה השקעה במחקר ופיתוח בתחום החקלאי. בסופו של דבר, אנחנו נמצאים בסואציה של win-win, אפשר גם לשפר את מצב החקלאות וגם להוזיל את הפירות והירקות".
שר האוצר אמר שלא ינהל ויכוח עם השותפים לקואליציה בתקשורת, אך הזכיר כי הורדת המכס אינה דורשת חקיקה או תקנות, "זה חתימה של שני שרים, ואחנו נחושים באמת להילחם על הורדת יוקר המחיה. כשאנחנו נעשה סיכום שנתי, תראי שעליית מחירים הכי גבוהה היא בתחום הפירות והירקות. אנחנו מתכוונים להמשיך להוריד את יוקר המחיה".