סגור

לקראת אישור: ועדת הפנים נתנה אור ירוק להסבת משרדים למגורים

לפי הצעת החוק, בעלי קרקעות פנויות המיועדות לתעסוקה שטרם נבנו עליהן בניינים יוכלו לאשר במסגרת בקשה להיתר בנייה הסבת 30% מזכויות הבנייה לטובת בניית דירות של עד 50 מ"ר, שיהיו מיועדות להשכרה

ועדת הפנים והסביבה של הכנסת אישרה היום (ג') לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להסבת שטחי תעסוקה למגורים, שהוגשה במסגרת חוק ההסדרים. לפי ההצעה, ניתן יהיה להסב שטח תעסוקה למגורים בקרקעות פנויות בלבד, בשיעור של עד 30% מהשטח הכולל של זכויות הבנייה שאושרו במגרש, וזאת בהליך של היתר ללא צורך בהגשת תוכנית. עוד הוחלט כי 10% מהשטחים במגרש יידרשו לשנות ייעוד לשטחי ציבור כדי לשרת את דירות המגורים שיוקמו, וששטחן של אלו לא יעלה על 50 מ"ר. מטרת המהלך היא להגדיל בתוך תקופה קצרה את היצע הדירות להשכרה ארוכת טווח.
בבסיס ההחלטה לאשר את ההצעה, נתונים שהציגו בדיון משרד האוצר ומינהל התכנון, המצביעים על עודף תכנוני של 180 מיליון מ"ר שטחי משרדים, שחלק ניכר מהם לא צפוי להתממש בגלל היעדר היתכנות כלכלית. האפשרות להסב חלק מהשטחים לדירות מייצרת היתכנות לבניית הפרויקטים. בנוסף אושר כי במקרה שהוועדה המקומית תסרב לאשר היתר בנייה הכולל הסבת שטחים למגורים, תוכרע הסוגיה בוועדה ארצית מיוחדת בה יהיו חברים גם נציגי השלטון המקומי, שתוסמך לאשר תוכנית לשינוי ייעוד מתעסוקה למגורים ללא כל הגבלה בשטח או בהיקף.
1 צפייה בגלריה
מתחם המשרדים בבני ברק
מתחם המשרדים בבני ברק
בנייני משרדים בבנייה
(צילום: ענר גרין)
"אנחנו נמצאים בעיצומו של משבר דיור מהחריפים שידעה מדינת ישראל", אמרה שרת הפנים איילת שקד. "בעקבות תקציב המדינה שלא עבר במשך שנתיים לא שווקו יחידות דיור, וכעת אנחנו במירוץ להלביש את המדינה בשמלת בטון ומלט. החוק שהועבר היום בוועדת הפנים הוא בשורה אדירה שתספק בטווח זמן הנראה לעין אלפי יחידות דיור באזורי ביקוש".
"מדובר בצעד חשוב מאוד להגדלת היצע הדירות", אמר נשיא התאחדות הקבלנים ראול סרוגו. "אנחנו מברכים על ההחלטה של השרים וחברי הכנסת לקבל את הצעת ההתאחדות שהוצגה לממשלה כבר לפני מספר שנים. זהו צעד שיגדיל את היצע הדירות באזורים בהם שטחי המשרדים לא יצאו לפועל, וזהו נדבך נוסף בבלימת עליית מחירי הדירות בישראל".