סגור

איילת שקד: "ועדות התכנון המחוזיות צריכות לאפשר לקבלנים מקסימום בנייה"

שרת הפנים אמרה את הדברים בכנס של ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב. לדבריה, "מה שצריך זה להגדיל כמה שיותר את היצע הדירות ולהסיר חסמים שמעקבים בנייה מהירה"; על התנגדות ראשי ערים לחוק שמאפשר הסבה של משרדים למגורים: "יש היצע תכנוני מטורף של בנייני משרדים, ואני בטוחה שרוב התוכניות לא ימומשו"

"את ועדות התכנון המחוזיות לא צריך לעניין כמה מרוויח הקבלן, הן צריכות לתת מראש כמה שיותר זכויות בנייה. האידאולוגיה שלהן צריכה להיות לאפשר לבנות את המקסימום. אני מנסה לחנך את הוועדות המחוזיות שלא להתחשבן עם היזמים והקבלנים"; כך אמרה הבוקר (ה') שרת הפנים איילת שקד, בכנס של ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב.
שקד כיוונה בדבריה להליך שבו מוסדות התכנון בוחנים את הרווחיות של פרויקטי בנייה, ובהתאם לכך מחליטים על היקף זכויות הבנייה. במקרים רבים, כאשר מוסדות התכנון סבורים כי הרווחיות מספקת, הם לא מאפשרים הוספת זכויות בנייה.
שקד הסבירה כי "שני התאגרים הכי גדולים של הממשלה הזו הם הדיור והמלחמה בפשיעה במגזר הערבי. אנחנו המדינה היחידה בעולם המערבי שמכפילה את עצמה כל כמה שנים, ולכן אנחנו צריכים לדעת לעבוד כמה שיותר מהר. אם נדע לעמוד ביעדי התכנון נצליח, אם שוב נבלע בהררי הרגולציה ומריחת זמן לא נעמוד ביעדים. מ-2009 מבינים שבעיית הדיור היא משמעותית. כל פעם מגיע שר אחר ומנסה לעשות טריקים ושטיקים, אבל מה שצריך זה להגדיל כמה שיותר את היצע הדירות ולהסיר חסמים שמעקבים בנייה מהירה".
1 צפייה בגלריה
איילת שקד שרת הפנים בנייה נדל״ן
איילת שקד שרת הפנים בנייה נדל״ן
איילת שקד
(צילום: אוראל כהן, עמית שעל)
לשאלה מדוע הממשלה רוצה להעלות את מס הרכישה שמוטל על משקיעי הנדל"ן ענתה שקד: "זו שאלה שצריך להפנות לשר השיכון והבינוי זאב אלקין. אני מאמינה שהבעיה היא ההיצע, לא הביקוש. אני מאמינה בשוק חופשי, מאמינה בהגדלת ההיצע ולא חושבת שצריך לשחק עם הביקושים (באמצעות הכבדת המיסוי, א.ג). אני מתחילה מעכשיו פיקוח על עבודת מוסדות התכנון, והם יצטרכו לדווח לי בכל שבוע כמה תוכניות אושרו".
באשר להתנגדות של ראשי ערים לחוק החדש שמאפשר הסבה של תוכניות לבניית משרדים לתוכניות למגורים, אמרה שקד: "יש היצע תכנוני מטורף של בנייני משרדים, ואני בטוחה שרוב התוכניות האלה לא ימומשו. לכן צריך להסב אותם למגורים. כדי להתגבר על התנגדות ראשי הערים תהיה ועדה מיוחדת בראשות שלומי הייזלר, ראש מטה הדיור. ראשי הערים יוכלו להסביר מדוע הם מתנגדים, אבל ההחלטה לא תהיה שלהם".