סגור
שי אהרונוביץ' סמנכ"ל רשות המסים
שי אהרונוביץ' (צילום: שלומי יוסף)

מנהל רשות המסים: "התחושה שלנו - יש ירידה במחירי הדירות שאינה משתקפת במדד"

שי אהרונוביץ' אמר כי היזמים מציעים לרוכשי הדירות מבצעים שיש להם ערך כספי שאינו משתקף במדד; מנכ"ל משרד האוצר: "לא נוריד את מס הרכישה, זה לא יוסיף לנו התחלות בנייה"

"אנחנו רואים התאוששות במכירת דירות בדצמבר וינואר, בעיקר במגזר הקבלנים, אבל גם מזהים בעיה - והתחושה שלנו היא שיש ירידת מחירים שלא באה לידי ביטוי במדד", כך אמר היום מנהל רשות המסים שי אהרונוביץ' בכנס שנערך במכון אלרוב לחקר הנדל"ן באוניברסיטת תל אביב.
אהרונוביץ' הוסיף: "היו לנו על כך ישיבות גם עם אנשי הלמ"ס וגם עם נציגי הכלכלן הראשי ובנק ישראל ודנו בעיקר בפריסיילים (מכירות מוקדמות) שבהם הלקוח זוכה להנחה ונדרש לשלם בתחילת הדרך רק 5%-20% ואת היתרה בסוף הפרויקט. הבעיה עם המבצעים האלה שהם לא משתקפים במחיר שמדווח לרשות המסים, כלומר, אם אני לוקח פרויקט שבו רוכש הדירה זוכה לתנאים האלה מהיזם, וזה מאד נפוץ היום, זה אומר שהוא מביא סכום נמוך בעת רכישת הדירה ואת היתרה עם סיום הפרויקט בעוד 3 שנים, זו הטבה ששווה הרבה כסף במימון היזם ומאחר והתשלומים לא צמודים זה אומר שהמחיר הריאלי נמוך יותר. אנחנו מנסים לראות איך אפשר לשקף את ההנחה הזו במחיר כדי שנוכל לקבל את התמונה האמיתית בשוק המגורים וזה יסייע לקבל החלטות בתחום".
שלומי הייזלר, מנכ"ל משרד האוצר, אמר בכנס כי בניגוד להנחה של חלק מהגורמים בענף, ההשפעה של הורדת מס הרכישה לא תהיה חיובית. "יש לחצים להוריד את מס הרכישה לרמות שהיינו רגילים להן בעבר והטענה היא שזה יעזור לשוק ויוביל להתחלות בנייה, אבל יש לנו כיום למעלה מ-60 אלף דירות מוכנות שלא נמכרות כך שהמשקיעים יוכלו לרכוש את הדירות שקימות בשוק ולא בהכרח יוסיפו כאן התחלות בנייה.
"אנחנו חושבים שלשחק את המשחק של להעלות ולהוריד את מס הרכישה זה לא דבר טוב ובטווח הארוך זה יעלה את המחיר ולכן אנחנו נפעל לקבע את מס הרכישה למשקיעים". הייזלר התייחס לצעדים נוספים שבכוונת האוצר לנקוט על מנת להחזיר את היציבות לענף הנדל"ן, אך אמר לסיכום, "כל עוד לא נפתור את בעיית העובדים אנחנו יכולים לעשות הרבה צעדים אבל זה לא יעזור".