סגור

בלעדי לכלכליסט
שוק המשרדים של ת"א עקף את טרום הקורונה

החשש לפגיעה קשה בשוק המשרדים התבדה: מחירי השכירות במרכז תל אביב עקפו את רמת השיא הקודמת. בערים הסמוכות מתקשים לשחזר את מחירי העבר

ענף המשרדים, בדגש על מרכז העסקים של תל אביב, חזר לימי תור הזהב של טרום משבר הקורונה, בעיקר הודות לפריחה בענף ההייטק. סקירה של חברת אינטר ישראל למחצית השנייה של 2021 מגלה כי למעט מתחם ה־BBC בבני ברק וכן אזור רמת החייל, בכל יתר האזורים בתל אביב חלה עליית מחירים בדמי השכירות למשרדים, שהגיעו לרמת שיא חדשה.
במקביל, נתוני חברת CBRE ישראל מלמדים שתל אביב ממשיכה להתנתק משאר חלקי המדינה. בזמן שהעיר מתחזקת, רוב הערים שנמצאות במעגל השני והשלישי סביבה נותרו במצב סטטי ברבעון השני והן מתקשות לשחזר את מחירי העבר. אחת הסיבות לכך היא תכנון לעוד מאות אלפי מ"ר משרדים בשנים הקרובות.
העלייה הבולטת ביותר במחירי השכירות בתל אביב היא בציר מנחם בגין, הנחשב לציר המשרדים החזק והמשמעותי ביותר בעיר בין היתר בזכות המגדלים החדשים והנגישות הטובה. בציר זה עלו מחירי השכירות מ־103 שקל למ"ר ביוני 2020 ל־116 שקל למ"ר כעת ועקפו במעט את רמת המחירים הממוצעת לפני הקורונה.
אזור נוסף שבו חזרו העניינים לשגרה הוא ציר יגאל אלון, שבו עלו המחירים ב־8% לרמת השיא של ערב הקורונה.
ברוטשילד וציר החוף הסתמנה מאז תחילת השנה מגמה חיובית והמחיר הממוצע עומד על 102 שקל למ"ר, אך המחירים טרם חזרו לרמתם הקודמת (107 שקל). במתחם הבורסה עלו המחירים מ־88 ל־90 שקל למ"ר, לעומת 93 שקל למ"ר במחצית הראשונה של 2019.
2 צפייה בגלריה
מגדלי משרדים ב תל אביב
מגדלי משרדים ב תל אביב
מגדלי משרדים בתל אביב
(צילום: לביא צילומי אוויר)
ברמת החייל ובבני ברק נרשמו ירידות קלות במחירי השכירות גם במהלך המחצית הראשונה של 2021, ככל הנראה מפני שאזורים אלה לא מתאפיינים בפעילות נרחבת של סטארט־אפים.
בבני ברק שבה ההיצע עדיין גדול מהביקוש ירדו המחירים מ־67 שקל למ"ר במחצית השנייה של 2020 ל־60 שקל למ"ר, לעומת דמי שכירות של 72 שקל למ"ר במחצית הראשונה של 2019, ירידה של כ־17%. ברמת החייל הירידה היא מ־73 ל־70 שקל למ"ר, ומאז פרוץ הקורונה מדובר בירידה בשיעור של 12.5%.
לפי נתוני CBRE ישראל, בפתח תקווה ובירושלים חלה עלייה של 2% בדמי השכירות ברבעון השני, ובהרצליה נרשמה עלייה של 1%. ברעננה, נתניה, לוד, חיפה ורחובות המחירים נותרו ללא שינוי 44–65 שקל למ"ר, רחוק מאוד מהמחירים בתל אביב.
לדברי ג'קי מוקמל, יו"ר CBRE ישראל, ענף המשרדים באזור ת"א מבדל עצמו מול אזורים אחרים במעגל השני, בעיקר לאור גיוסי חברות הטכנולוגיה וחזרת עובדים מעבודה מהבית למקומות עבודה. “ניתן כבר לראות ירידה של 56% בהתחלות בנייה וירידה של 59% בגמר בנייה בענף המשרדים, בשל החששות לצמצום עובדים ועבודה מרחוק", אמר .
באינטר ישראל מציינים את כניסתם של מתחמי עסקים חדשים שעשויים לשנות מעט את מפת הביקושים בשנים הקרובות, בהם נצבא סיטי בראש העין, סנטרל פארק באור יהודה, אינפיניטי פארק רעננה, קמפוס עזריאלי בחולון ומתחם האלף בראשל"צ. בראש העין ובראשל"צ מדובר על רובעים עירוניים עסקיים חדשים לחלוטין, עם דרכי גישה נוחות וחיבורים ישירים לרכבת, שיכללו מאות אלפי מ"ר כל אחד.