בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

נושי בי-קום נגד הצעות זאבי וסרצ'לייט; מאיימים לפעול למכירת מניות השליטה בבזק בשוק

מחזיקי האג"ח של בי-קום טוענים שאינטרנט זהב כלל אינה יכולה לקיים מגעים למכירת השליטה בבזק; נושי בי-קום זועמים על אינטרנט זהב, שאסרה על המציעים לרכוש את השליטה בבזק לנהל איתם מו"מ. מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב דוחים את הטענות של נושי בי-קום

גולן חזני 15:0014.04.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

המאבק בין גד זאבי וקרן סרצ'לייט על השליטה בבזק מוליד חזית חדשה. לכלכליסט נודע כי מחזיקי האג"ח של בי-קום יוצאים למלחמה בבעלת השליטה אינטרנט זהב ובמחזיקי האג"ח שלה.


אינטרנט זהב, שלמעשה נשלטת בידי מחזיקי האג"ח שלה שהיא חייבת להם 720 מיליון שקל, מנסה לקדם הליך למכירת מניותיה (52%) בבי-קום, המחזיקה בשליטה (26%) בחברת בזק.

דורון תורג'מן, מנכ"ל אינטרנט זהב דורון תורג'מן, מנכ"ל אינטרנט זהב צילום: עמית שעל
אינטרנט זהב מקיימת מגעים מול שני מציעים - קרן סרצ'לייט האמריקאית ואיש העסקים החיפאי גד זאבי. האחרונים הגישו שתי הצעות שלפיהן הם מתכוונים בין היתר להזרים 250 ו-300 מיליון שקל לבי-קום. נושי אינטרנט זהב נוטים להעדיף את ההצעה של סרצ'לייט, אבל בעקבות ההתפתחות האחרונה, לא ברור אם התהליך יתבצע.

נציגות המחזיקים של בי-קום, שמיוצגת בידי עו"ד אופיר נאור, טוענת כי אינטרנט זהב כלל אינה יכולה לנהל מגעים למכירת השליטה בבזק. זאת, לטענת הנציגות, משום שבי-קום עצמה מצויה בהפרה מול מחזיקי האג"ח, לאחר שהונה העצמי ירד ל-190 מיליון שקל. מתחת להון עצמי של 650 מיליון שקל קיימת עילה לפירעון מיידי של חוב של 2.5 מיליארד שקל מצד בי-קום למחזיקי האג"ח שלה.

מה שעורר את הזעם של המחזיקים בבי-קום, שמנוהלת בידי עמי ברלב, היה בין היתר מכתב של נציגות מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב לקרן סרצ'לייט, שבו היא מזהירה את הקרן לשבת ולקיים פגישות עם מחזיקי האג"ח של בי-קום.


הנקודה המשמעותית ביותר באיום של נושי בי-קום היא כוונתם לפנות למנכ"ל משרד התקשורת ולבקש ממנו אישור למכור בשוק את מניות בזק שברשותם או לחילופין להפיץ אותן בין מחזיקי האג"ח.

משמעות של מהלך כזה, אם יאושר, היא שלנושי אינטרנט זהב לא תהיה כל יד במכירת השליטה בבזק, והם לא יוכלו ליהנות מהזרמה של רוכשי השליטה אליהם, אלא רק דרך הזרמה לבי-קום עצמה.

"לפנינו מצב אבסורדי לחלוטין, מקום בו ישנה הפרה כלפי נושי החברה ואפילו עצירת תשלומים, אולם בעלת המניות שלה מנהלת מו"מ ישיר מול מציעים ביחס לתמורה שהיא תקבל – בבחינת עודף מעבר לנשייה". כך כתב היום (א') נציג מחזיקי האג"ח נאור, במכתב שנשלח לדורון תורג'מן, מנכ"ל אינטרנט זהב. נאור גם ציין במכתב שינוי של הצעת זאבי מהבוקר, שלפיה יזרים לבי-קום 300 מיליון שקל לעומת 350 מיליון שקל בהצעה הראשונה שלו.

"בהצעות אלה אין פיתרון כלשהו. הן מתעלמות מההפרות כלפי אג"ח בי-קום. אתם מייצרים אשליה שמטעה לא רק את המציעים, אלא גם את מחזיקי אגרות החוב ובעלי המניות בקומה שלכם. נושי בי-קום לא ישלימו עם התנהלות זו, ולא יאפשרו פתרון שלא יכלול תיקון של ההפרות היסודיות כלפיהם. ההצעות המפורסמות אינן על דעתנו, אינן ריאליות, ואינן מציעות פתרון ממשי להפרות היסודיות של תנאי שטרי הנאמנות כלפי נושי בי-קום".

בקופת בי-קום חסרות כרגע 460 מיליון שקל כדי להגיע לקובננט הנדרש. עם זאת, באינרטנט זהב סבורים, וכך גם שני המציעים, כי תמורת ההזרמה על נושי בי-קום להסכים להקפיא אטת הקובננט לשנתיים עד להבראת בזק. נושי בי-קום מבהירים במכתב כי ההזרמה הנדרשת לבי-קום היא לפחות 460 מיליון שקל וכי האלטרנטיבה שהם מתכוונים לנקוט בה היא מכירת מניות בי-קום בשוק, מה שיביא להחזר של מרבית החוב של בי-קום כלפיהם. עם זאת, לתהליך כזה נדרש ככל הידוע אישור בית משפט, כך שהמאבק רק מתחיל.

הנושים הגדולים של אינטרנט זהב הם אלטשולר שחם ונוקד של רועי ורמוס. בבי-קום מדובר בשורה של גופים מוסדיים ביניהם מנורה, פסגות וילין לפידות.

 

מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב דוחים את הטענות של נושי בי-קום

 

מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב דוחים על הסף את הטענות של נושי בי-קום ובמכתב תשובה מהיר ששלח היועץ המשפטי של אג"ח אינטרנט זהב עדי פיגל לעו"ד אופיר נאור, הוא טוען כי טענות ביקום הן סיסמאות חלולות: "ציינתם כי בי-קום מצויה בהפרה יסודית ומתמשכת של שטרי הנאמנות שלה, שבעקבותיה קיבל דירקטוריון בי-קום החלטה לעצור תשלומים לנושי החברה. טענה זו איננה נכונה שכן במועד בו הודיעה ביקום על עצירת תשלומים לנושי החברה היא לא היתה מצויה בהפרה כלשהי של שטרי הנאמנות שלה, ובוודאי שלא בהפרה יסודית ומתמשכת".

 

פיגל מאשים את נושי בי-קום במסקנה נחפזת לפיה ההצעות להזרמה של מאות מיליוני שקלים לבי-קום אינן ריאליות לפני שיודעים בדיוק מה היקף ההזרמה המיועדת בכל הצעה. פיגל מאשים את נאור בנסיון להכשיל את המו"מ עם סרצ'לייט וזאבי בצורה חסרת אחריות ומתלהמת ותוך ניסיון עקבי ומופרך להתעלם מהעובדה כי בי-קום הינה חברה סולבנטית בעלת שווי מאזני של מאות מיליוני שקלים, וכי לבעלי המניות בבי-קום, בראשן אינטרנט זהב, יש זכות אחרי שהזרימו מעל 100 מיליון שקל בגיוס ההון של בי-קום לפני כחודשיים, זכויות עובדתיות ומשפטיות. פיגל מאיים בתביעה אם ינסו נושי בי-קום להפיץ את מניות בזק שברשותם במכירה בבורסה כפי שאיימו.

 

בינתיים הודיע גד זאבי באמצעות עו"ד אמיר ברטוב כי סידרת האג"ח החדשה של 300 מיליון שקל באינטרנט זהב אותה הגדיר בהצעה, תגובה בביטוח של חברת ION הבינלאומית, מה שמבטיח את פרעונה בשיעור הפארי וזאת לאור חששות של מחזיקי אג"ח בדבר האפשרות שהאג"ח אכן ייפרעו בעתיד. סרצ'לייט שינתה גם היא את הצעתה והתחייבה להעביר 60 מיליון שקל במזומן למחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב, במקום במניות ביקום בהצעה המקורית..

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x