$
בורסת ת"א

בלחץ בי-קום ומשקיעים נוספים: בזק מבטלת את התוכנית לגיוס הון

בזק הודיעה לבורסה על הורדת סעיף הגדלת ההון - צעד מקדים לגיוס - מסדר יומה של האסיפה הכללית; בי-קום התנגדה להנפקת הזכויות המתוכננת, שהיתה צפויה לדלל מהותית את החזקותיה בבזק

גולן חזני 12:5608.04.19

בזק מבטלת את גיוס ההון הנרכב שתיכננה, בסכום של כ-2 מיליארד שקל ובדרך של הנפקת זכויות. החברה הודיעה לפני שעה קלה (ב') שסעיף הגדלת ההון של החברה - צעד מקדים לגיוס - יורד מסדר היום של האסיפה הכללית שתתכנס בקרוב.  

ההחלטה לוותר על הגיוס התקבלה לנוכח התנגדות החברה האם בי-קום המחזיקה ב26% ממניות בזק ובלחץ מצד משקיעים נוספים - אישור החלטה על הגדלת הון וגיוס נדרש רוב של 75% מבעלי המניות.

 

בי-קום התנגדה לגיוס משום שלא היה ביכולתה להשתתף בהנפקה המתוכננת ולהימנע מדילול החזקותיה בבזק - התפתחות שהיתה פוגעת באופן קשה מאד ביכולתה לפרוע את חובותיה למחזיקי האג"ח. בי-קום פנתה בשבוע שעבר לבזקבדרישה לעכב את הליך הגיוס על מנת לדון בחלופות אפשריות.

 

בזק הודיעה ב-28 במרץ על יציאה למהלך של גיוס הון בהיקף של 2 מיליארד שקל באמצעות הנפקת זכויות, במטרה לחזק את מצבה הפיננסי - לאחר שדיווחה על הפסד שנתי של מעל מיליארד שקל בדוחות הכספיים. דירקטוריון בזק הורה לזמן אסיפה כללית של בעלי המניות שעל סדר יומה יעמוד אישור הגדלת הון המניות הרשום של החברה במיליארד מניות חדשות, צעד מקדים מחייב לקראת הנפקת הזכויות. 

 

בזקדיווחה על הפסד של 1.07 מיליארד שקל בשנת 2018, בהשוואה לרווח נקי של 1.23 מיליארד שקל שנה קודם לכן. ההפסד העצום נובע בעיקר מהפחתת השווי של החברה הבת yes ומהפרשות בעקבות יישום תוכנית פרישה מרצון לעובדי החברה. למרות ששני האירועים האלו אינם תזרימיים, הם הסבו למאזן של בזק פגיעה חמורה. בעקבות ההפסד השנתי, ההון העצמי של בזק עמד בסוף 2018 על 434 מיליון שקל בלבד, נפילה של 80% בהשוואה לרמתו בסוף 2017.  

 

שלמה רודב יו"ר בזק שלמה רודב יו"ר בזק

 

מניות פירמידת בזק ואגרות החוב של הפירמידה מזנקות היום בחדות בבורסה בת"א על רקע ההצעה החדשה של גד זאבי לרכישת אינטרנט זהב: זאבי מציע 300 מיליון שקל תמורת מלוא הבעלות על אינטרנט זהב, שתימחק מהמסחר לפי ההצעה. סכום זה בתוספת 50 מיליון שקל מקופת אינטרנט זהב יועברו כהזרמה לחברה הבת בי-קום במסגרת של גיוס הון בבי-קום. אינטרנט זהב מחזיקה ב-52% ממניות חברת ביקום שמחזיקה ב-26% ממניות בזק.

 

"כלכליסט" דיווח שנציגות מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהבמתכוונת להמליץ להצביע בעד ההצעה של זאבי באסיפת המחזיקים שתקיים החברה. "ההצעה של גד זאבי טובה מאד לבעלי החוב של אינטרנט זהב, לא מספיק חיובית עבור בי-קום ומסוכנת מאוד עבור זאבי עצמו", כך ציין בעניין זה האנליסט לירן לובלין מבית ההשקעות איי.בי.איי בתגובה להצעה.

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x