$
בורסת ת"א

מהלך דרמטי בקבוצת דלק: מפרידה את לווייתן ואפרודיטה מדלק קידוחים

הקידוחים לווייתן ואפרודיטה יירשמו בחברה בת נפרדת שתיסחר בבורסה של לונדון; דלק קידוחים תישאר עם ההחזקה במאגר תמר; המטרה - להציף ערך לפעילות ולחשוף אותה בפני משקיעים זרים

גולן חזני וליאור גוטמן 08:3618.03.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

קבוצת דלק של יצחק תשובה מבצעת שינוי מבני דרמטי - החברה שבבעלות יצחק תשובה תפצל את שותפות דלק קידוחים: הנכסים קידוח לוויתן והקידוח הקפריסאי אפרודיטה יירשמו בחברה בת נפרדת שתיסחר בבורסה בלונדון, כאשר בדלק קידוחים תישאר הפעילות של מאגר תמר וההחזקות של החברה בתמר פטרוליום.   

בקבוצת דלק ובחברה הבת דלק קידוחים מאמינים כי המהלך יציף ערך לחברה ויגביר את הסחירות בה, לאור העובדה שהבורסה הראשית בלונדון משמשת במה מרכזית לחברות אנרגיה בינלאומיות. המהלך של דלק קידוחים ידרוש אישור אסיפה של בעלי המניות, ובחברה מתכוונים להעביר אותו ברוב של בעלי מניות המיעוט מהציבור.

 

דלק קידוחים מחזיקה ב-26% ממאגר תמר (22% ישירות ועוד 4% באמצעות החזקותיה בתמר פטרוליום), ב-45.35% ממאגר לוויתן, ו-30% באפרודיטה. לפי מתווה הגז, דלק קידוחים נדרשת למכור את כלל ההחזקות שלה בתמר (הישירות והעקיפות) עד ל-2021.

 

החברה הבת החדשה שמניותיה יחולקו בעין לבעלי המניות של דלק קידוחים, ויירשמו למסחר בבורסה הראשית בלונדון, תהיה בסיס לחברה גלובלית משמעותית של נפט וגז שבסיסה יהיו לווייתן ואפרודיטה אולם יתכן שבהמשך תרכוש זכויות קידוח או מאגרים נוספים.

 

הכוונה לרשום את פעילות הגז והנפט של דלק בלונדון אינה חדשה ולמעשה היא נולדה כבר לפני קרוב לעשור, כאשר אחת לכמה שנים הניסיון עולה וצף וללא הצלחה גדולה, בעיקר בשל בעיות רגולציה או תזמון. לפני כשלוש שנים ביקשה דלק להנפיק את קבוצת דלק, חברת האחזקות, בלונדון, אבל בסופו של דבר ירדה מהעניין לאחר שבדיקות שערכה העלו כי הסיכוי של חברת אחזקה לרשום ביקושים במסחר בלונדון איננו גבוה. המהלך הנוכחי הוא סוג של תחליף לאותה תכנית. 

 

בפועל דלק מתחילה להתקרב להפקת הגז מלווייתן, עם תכנית להזרים גז כבר באוקרטובר הקרוב או לכל המאוחר בתחילת נובמבר. על פי ההערכות, דלק קידוחים מצפה ששווי לוויתן יגדל אחרי העברת הפעילות לחו"ל עד לכ-15 מיליארד דולר, בזכות הנגישות למשקיעים זרים. 

 

דלק קידוחים מקווה לקבל את כלל האישורים הרגולטוריים הנדרשים למהלך. דלק מציינת בהודעתה שלאחר הביצוע תוכל למכור את ההחזקה בתמר כנדרש במתווה הגז  לגוף אחר, מקומי או זר, ביתר קלות. בזכות ההפרדה המתוכננת, טוענים בדלק, המכירה של ההחזקה בתמר לא תשפיע לרעה על הפעילות בלוייתן ובאפרודיטה. 

 

נגזרת נוספת של המהלך היא בקשה שתוגש בקרוב לדחיית תשלום מיסים עבור מחזיקי יחידות ההשתתפות. דלק קידוחים מתכננת לקבל מרשות המיסים פסיקה מוקדמת (פרה-רולינג) שתאפשר להם לשלם מס רק כאשר ההחזקות במאגר תמר ימכרו בפועל, כך שעצם ההנפקה בלונדון לא תיחשב לאירוע מס. לוחות הזמנים המסתמנים הם קבלת פרה-רולינג והשלמת כלל המהלכים עד לרבעון האחרון של 2019.

 

קידוח לווייתן
קידוח לווייתן צילום: אלעד גרשגורן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x