בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט": תשובה בדרך להנפיק את קבוצת דלק בלונדון

קבוצת דלק מתכוונת לגייס כחצי מיליארד דולר בבורסה הראשית בלונדון. הקבוצה בחרה בסיטי, ב־UBS ובדויטשה בנק כחתמים. הערכות: צפויה לחלק דיבידנד של מיליארד שקל בקרוב

גולן חזני 07:0125.10.10

קבוצת דלק מנהלת מגעים מתקדמים להנפקה בבורסה הראשית בלונדון. ל"כלכליסט" נודע כי הקבוצה שבשליטת יצחק תשובה בחרה בשבוע שעבר שלושה חתמים שיובילו את ההנפקה: סיטי, UBS ודויטשה בנק. דלק מתכוונת לגייס 400–500 מיליון דולר בהנפקה.

מה דעתך על מניית דלק קבוצה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
55% 11% 34%

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי ביום רביעי האחרון התקיימה בלונדון ישיבה ראשונה של צוות ההנפקה, שבה נכחו נציגי שלושת בנקי ההשקעות, ונציגי החברה בראשות המנכ"ל אסי ברטפלד וסמנכ"ל הכספים ברק משרקי.

 

בחודש שעבר דיווח "כלכליסט" על צעד דומה שבוחנת קבוצת גזית גלוב בשליטת חיים כצמן ודורי סגל, אולם בניגוד לגזית, דלק כבר בחרה בחתמים למהלך ומצויה בשלב מתקדם יותר.

 

קבוצת דלק נסחרת כיום לפי שווי של 11.6 מיליארד שקל, כלומר כ־2 מיליארד ליש"ט. מטרת המהלך מבחינת הקבוצה היא להגדיל את החשיפה של החברה למשקיעים אירופיים, בעיקר גופים מוסדיים גדולים. בדיקות שנערכו בקבוצת דלק העלו אינדיקציות כי חברות בסדר גודל דומה נסחרות בלונדון במכפילים על הרווח הגבוהים באופן משמעותי מאשר בישראל.

 

 

קבוצת דלק נוסדה ב־1951 והיתה בקבוצת אי.די.בי עד שב־1998 ביצע תשובה השתלטות עויינת על הקונצרן בהשקעה של 1.5 מיליארד דולר. תשובה מחזיק ב־65% ממניות החברה, אולם איננו ממלא בה תפקיד רשמי. בנו אלעד מייצג אותו ומשמש סגן יו"ר הדירקטוריון.

 

השווי שבו נסחרת כיום המניה הנו שווי שיא, למרות ירידה אתמול של 1.7%. מתחילת 2009, לאחר תגלית שדה הגז תמר שבו מחזיקה דלק ב־32% מזכויות הקידוח ושבו נמצא גז בהיקף של כ־20 מיליארד דולר, זינק שווייה של קבוצת דלק ב־560%. היקף ההשקעה בפיתוח פרויקט תמר, באמצעות החברה־הבת דלק קידוחים, עומד על 2.8 מיליארד דולר ושלוש השותפות בפרויקט - נובל, ישראמקו ודלק קידוחים - לקחו כבר מימון של מיליארד דולר. דלק מחזיקה גם ב22.5% בקידוח לוייתן, ועל פי ההערכות, כמות הגז שם גדולה פי ארבעה מאשר בתמר.

 

אחזקה נוספת לקבוצת דלק בתחום האנרגיה היא באמצעות רשת של כ־800 תחנות דלק במערב אירופה באמצעות החברה־הבת דלק פטרוליום, וכן בשלושה בתי זיקוק בארה"ב ורשת תחנות תדלוק תחת החברה־הבת דלק US.

קבוצת דלק מחזיקה גם בחברת הביטוח הפניקס (61.5%) בהשקעה של 1.8 מיליארד שקל. באמצעות אחזקה זו היא גם מחזיקה בחברת הביטוח האמריקאית ריפבליק.

 

אחזקה נוספת של הקבוצה היא בדלק רכב, יבואנית מאזדה ופורד (30%), כאשר בחודש שעבר מכרה הקבוצה 22% ממניותיה בדלק רכב לגיל אגמון, מנכ"ל החברה, תמורת מיליארד שקל.

 

על פי ההערכות, עומדת קבוצת דלק לחלק דיבידנד של יותר ממיליארד שקל בחודשים הקרובים, כשמתוך סכום זה ינסה יצחק תשובה לעשות הכל כדי להציל את חברת דלק נדל"ן שבשליטתו, ושמצויה בסכנה של אי־החזר חוב לבעלי האג"ח. עד היום הצליח תשובה במאמצים גדולים להזרים סכומים גבוהים לחברה כדי שתעמוד בתשלומים למחזיקי האג"ח.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x