$
בארץ

נחשף בכלכליסט

שותפויות הגז של תמר ולווייתן יתמודדו אחת נגד השנייה במכרז גז חדש של חברת החשמל

חברת החשמל יצאה במכרז חדש לרכישת 4 מ"ק גז טבעי, שתחילת אספקתו תחל באוקטובר 2019. נוצר מצב בו שותפות לווייתן מתמודדת מול שותפות תמר, כשבשתיהן מחזיקות דלק קידוחים ונובל אנרג'י

ליאור גוטמן 10:2303.12.18
שותפויות הגז שמחזיקות במאגרי תמר ולוויתן פרסמו הבוקר (ב') רשמית שחברת החשמל יצאה במכרז חדש לרכישת גז טבעי. לפי הדיווח, חברת החשמל מחפשת כמות של כ-4 מיליארד מ"ק, כאשר תחילת האספקה מתוכננת לאוקטובר 2019 ותסתיים ביוני 2021. עלות המכרז אינה מפורטת, אולם במשק האנרגיה מעריכים אותו בעד מיליארד דולר לכל תקופת האספקה.

 

המכרז האמור נחשף לפני כשבוע בכלכליסט, כאשר אחת השאלות העיקריות שמלוות אותו היא שאלת התחרות: שותפות לווייתן מוחזקת ברובה על ידי דלק קידוחים ונובל אנרג'י (יחד כ-85% אחזקה), ואילו המתמודדת על המכרז מהצד השני היא שותפות תמר, שם דלק ונובל מחזיקות יחדיו מעל ל-50%.

 

 

 

אסדת קידוח של לווייתן אסדת קידוח של לווייתן צילום: אלבטרוס

 

 

במילים אחרות, נוצר מצב בו דלק ונובל בעצם מתחרות בצורה כזו או אחרת בעצמן. המציאות המוזרה הזו נולדה משום שמספר הספקים האפשריים למשק הוא מוגבל, כאשר מאגרי כריש ותנין שנמצאים בבעלות אנרג'יאן היוונית בריטית לא יכולים להשתתף במכרז משתי סיבות עיקריות: האחת היא שכמות הגז שיש בידם נמכרה במלואה, והשנייה היא שמועד האספקה הנדרש הוא סוף 2019, כאשר אנרג'יאן אמורה להתחבר למשק המקומי רק בתחילת 2021.

 

נקודה מעניינת נוספת היא עצם ההשתתפות של שותפות לווייתן במכרז: על פי הצהרות השותפות, זו אמורה לספק גז בדצמבר 2019. במידה שחברת החשמל תתעקש על מועד האספקה הנקוב, קרי אוקטובר 2019, המשמעות היא ששותפות לווייתן עשויה להקדים את מועד אפסקת הגז שלה בכמה שבועות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x