שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

"ראוי שישאירו את פרויקט לווייתן מחוץ למגרש הפוליטי"

כך אומר אמיר פוסטר, מנהל אגף מחקר ואסטרטגיה באיגוד תעשיות הגז, בהתייחסו למחאת תושבי חוף הכרמל שנאבקים באסדה שמוקמת 10 ק"מ מחוף דור, אליה מצטרפים ערב הבחירות גם פוליטיקאים

ענבל עומר 11:4027.02.19

 

 

לפני כשלושה שבועות הובאו מארה"ב רגלי אסדת לווייתן והחלו העבודות לקיבוע יסודות האסדה בקרקעית הים בעומק של 86 מטרים ובמרחק של כ-10 ק"מ מחוף דור. למרות שעצם הקיבוע של רגלי האסדה מציב עובדה בשטח, מחאת תושבי חוף הכרמל לא עוצרת. בימים האחרונים לא מעט פוליטיקאים מכל הקשת הפוליטית הביעו תמיכה במאבק נגד האסדה.

 

על פי לוח הזמנים המתוכנן, החלק העליון של האסדה צפוי להגיע בעוד כחצי שנה והזרמת הגז מפרויקט לווייתן צפויה ברבעון האחרון של השנה. הפרויקט נמצא כבר בשלביו הסופיים והאסדה מתמקמת במרחק שהמדינה קבעה לה, אבל הקריאות להרחקת האסדה למרחק של 120 ק"מ מחוף דור והקמת האסדה על פי הבאר (קרוב למאגר עצמו) לא פוסקות והפוליטיקאים, כאמור, מצטרפים.

 

משה פייגלין משה פייגלין צילום: דור מנואל

 

"פרויקט לווייתן כבר בשלב הסופי שלו, אין כבר כל אפשרות להסיט את הלווייתן מתחילת ההפקה המסחרית בסוף 2019", מציין אמיר פוסטר, מנהל אגף מחקר ואסטרטגיה באיגוד תעשיות הגז.

 

"האסדה רק על פי הבאר, 120 ק"מ מהחוף, אנחנו יודעים מה לעשות בעניין", אמר אבי גבאי, יו"ר מפלגת העבודה, במפגש עם תושבי חוף הכרמל המתנגדים לאסדה 

 

משה פייגלין, יו"ר מפלגת זהות., אומר כי הוא "תומך במאבק לא מסיבה אידיאולוגית, אני חושב שהגז שייך למי שמצא אותו ולא לכולם, אבל במקרה זה אני תומך במאבק כי מדובר בסיכון חיים ואני כאיש ציבור לא יכול לקבל סיכון כזה. המדינה צריכה לקחת אחריות ולתקן את הטעות, לעצור ולפצות את החברות".

 

תושבי חוף הכרמל הנאבקים באסדה בטוחים כי זו רק שאלה של זמן עד שהאסדה תזוז ותשנה את מיקומה. תקופת הבחירות והצהרות הפוליטיקאים מעודדות את התושבים שבטוחים נפתח כאן חלון הזדמנויות לשינוי, עצירת הפרויקט והזזת האסדה.

 

אמיר פוסטר אמיר פוסטר צילום: דור מנואל

 

 

אבל פוסטר אומר כי "אין שום אפילו אפשרות תיאורטית להזיז את האסדה, פרויקט לווייתן הגיע לשלביו הסופיים, הוא כבר חצה את נקודת האל חזור. אין שום אלטרנטיבה אחרת אלא להתחיל את הכל מחדש, אלטרנטיבה לא ריאלית. פרויקט לווייתן הוא פרויקט מורכב וחשוב וראוי שישאירו אותו מ חוץ למגרש הפוליטי".

 

ההבטחות של הפוליטיקאים לבחון את מיקום האסדה מחדש מעלות תהיות ונראות תלושות כיוון שאסדת לווייתן למעשה כבר התחילה להתמקם ולא נראית באופק שום אופציה לביטול הפרויקט הענק שהושקעו בו כ-4 מיליארד דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x