שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בצל עסקת הענק: נפתח שלב ההוכחות במשפט לנגוצקי־רציו

לפני שבוע רכשה ענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד רבע ממאגר לוויתן תמורת 2.7 מיליארד דולר, וברקע מתקדמת תביעתו של הגיאולוג לפיצויים של מיליונים עבור גילויו

ליאור גוטמן 08:2616.02.14

שבוע ימים לאחר חתימת עסקת הענק בין שותפות לוויתן לבין ענקית האנרגיה וודסייד, שבמסגרתה האחרונים ירכשו 25% מהמאגר תמורת 2.7 מיליארד דולר, החל שלב ההוכחות במשפט של הגיאולוג יוסי לנגוצקי נגד חברת רציו.  

ראשית המשפט, המתנהל "מתחת לרדאר" זה כמה שנים, בנובמבר 2010. לנגוצקי, שנחשב לאבי תגליות הגז בישראל, ושמאגר תמר קרוי על שם נכדתו, תבע באמצעות בא כוחו עו"ד יוסי שגב את רציו, מנהליה ומשרד התשתיות.

 

לנגוצקי טען כי מסר לנתבעים בעבר מידע שהוביל ברבות הימים לגילוי מאגר לווייתן, ולכן יש לפצות אותו על כל טובת הנאה שתתקבל מהמאגר וכן פיצוי נוסף של כ־2.5 מיליון שקל. רציו, באמצעות בא כוחה עו"ד זאב שיף, מכחישה את הטענות ושוללת אותן על הסף.

 

מעיון במסמכים שהוגשו לאחרונה לבית המשפט עולה כי לנגוצקי טוען שרציו ממשיכה להסתיר ממנו לכאורה מסמכים וסקרים ססמיים שונים.

 

טובת ההנאה שלו מהמאגר עלולה לצמוח עשרות מונים, אם בית המשפט יחליט בעתיד להתלות את קיום עסקת לווייתן בהשגת לפשרה בין רציו לבין לנגוצקי.

 

על פי הסכם ההבנות בין שותפות לווייתן לבין האוסטרלים, העיסקה על כל פרטיה אמורה להיסגר עד 27 במרץ הקרוב. כבר בסוף החודש אמורה להגיע לכאן משלחת רמת דרג כדי לסגור את כל קצוות העסקה בטרם החתימה הסופית. התביעה של לנגוצקי מתקיימת ברקע ומבלי שאף אחד נתן עליה את הדעת או הזכיר אותה בשלל דיווחי השמחה על השגת עסקת ענק בין לווייתן לבין וודסייד.

 

התביעה של לנגוצקי נגד רציו לקבלת חלקו בגילוי הגז אינה הראשונה. ביולי 2013 זכה לנגוצקי בפסק בוררות נגד בני שטיינמץ, שבו נקבע כי האחרון יפצה את לנגוצקי בכ־50 מיליון שקל בשל נזק שנגרם לו לכאורה מאיבוד זכויותיו במאגר תמר. שטיינמץ ערער מאז על פסק הבוררות.

 

מרציו לא התקבלה תגובה.

 

יוסי לנגוצקי יוסי לנגוצקי צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x