בורסת ת"א

הנדל"ן למגורים משתלם: נגל רוצה העלאה של 15%, פרידמן מענק הסתגלות

מנכ"ל אזורים דרור נגל מבקש להגדיל את שכרו ל־138 אלף שקל ברוטו בחודש, ובנוסף מבקש יחד עם היו"ר ובעל השליטה הרשי פרידמן לקבל בונוסים שנתיים. גם שיאן השכר בנדל"ן למגורים יגאל דמרי לא מתקפל, ומכניס את אבא לחגיגה המשפחתית

אסף גילעם 08:5304.02.14

שכר הבכירים של ענקית הנדל"ן למגורים שבשליטת הרשי פרידמן (64%) מגיע לאישור האסיפה. אזורים פרסמה אתמול זימון לאסיפת בעלי מניות לאישור מדיניות התגמול לבכיריה ותנאים מעודכנים למנכ"ל דרור נגל ולבעל השליטה, המכהן כיו"ר. במקביל, זימנה קבלנית המגורים י.ח.דמרי אסיפה משלה לאישור שכר בני משפחת דמרי ובעל השליטה, לאחר שיחות עם חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי.

 

נגל מגיע לתקרה

חברת אזורים צירפה לזימון את מדיניות התגמול לשלוש השנים הקרובות לבכירי החברה, שלפיה תקרת שכר המנכ"ל תעמוד על 138 אלף שקל בחודש. היו"ר ייאלץ להסתפק בשכר מקסימלי של 172.5 אלף שקל, והסמנכ"לים בחברה ב־85 אלף שקל.

 

בנוסף מתווה אזורים דרכי תגמול נוספות, בראשן מענקים ליו"ר ולמנכ"ל. החברה קבעה רף מינימלי של 30 מיליון שקל רווח לפני מס בטרם הבכירים יהיו זכאים למענק. המענק יגדל בהדרגתיות על פי הרווח, עד לתקרות השונות שייקבעו. גם כאן היו"ר פרידמן מוביל עם תקרת מענק של עד 15 משכורות חודשיות. המנכ"ל יסתפק במענק של עד תשע משכורות חודשיות, והסמנכ"לים — שש משכורות חודשיות לכל היותר. בחישוב הרווח לפני מס למטרות הבונוסים לא תיכלל השפעת שיערוך נכסים, ייחשבו הפסדי עבר (שיקזזו את גובה הבונוסים) ולא יוענקו בונוסים במקרה של מעבר להפסד.

 

כמו כן החברה מעוניינת להביא לאישור האסיפה שדרוג לתנאים של נגל ופרידמן. במקרה של המנכ"ל נגל מציעה החברה להעלות את שכרו החודשי ב־15% ל־138 אלף שקל — המקסימום האפשרי על פי המדיניות החדשה. הדירקטוריון הסביר כי "ניסיונו הפיננסי והניהולי, תרומתו לחברה ושביעות רצון הדירקטוריון מתפקודו" הם הסיבות להעלאה. בחברה מבקשים להעניק לנגל זכות לבונוס שנתי, בהתאם למדיניות, שעשוי לטפס לעד 3% מהרווח המתואם לפני מס, ועוד משכורת אחת לפי שיקול הדירקטוריון. המענק לנגל יכול להסתכם ב־1.24 מיליון שקל בשנה.

 

החברה צירפה לזימון לאסיפה את השוואת השכר שביצעה עבורם פירמת רו"חBDO . הפירמה השוותה את רמות השכר של בכירים בחברות נדל"ן יזמיות ציבוריות בישראל. על פניו, עלות השכר שמוצעת לנגל היא מתחת לממוצע שכולל 13 חברות בענף. נכון לשנת 2012, עלות השכר הממוצעת עומדת לפי BDO על 2.17 מיליון שקל, לעומת 1.8 מיליון שקל שאמור לקבל נגל. אלא שההשוואה בעייתית: BDO כללה במדגם גם את חברת דמרי. בעל השליטה והמנכ"ל בה יגאל דמרי בלט ב־2012 כשיאן השכר, שהיה גבוה במידה ניכרת מהממוצע בענף. כתוצאה מהכנסת דמרי למדגם מתעוות הממוצע, ובנטרול דמרי יורד הממוצע ל־1.67 מיליון שקל בלבד - ומשכך עלות העסקתו של נגל עולה על הממוצע.

 

יגאל דמרי יגאל דמרי צילום: חיים הורנשטיין

 

קרן קיבוביץ, שותפה ב־BDO, הסבירה: "אנו דוגמים חברות לפי מתודולוגיה סדורה ומקובלת - ענף הפעילות של החברה, היקפיה וביצועיה". קיבוביץ הדגישה כי "אנחנו לא מוציאים או מכניסים חברה לפי נתונים אלו או אחרים - כל חברה שמתאימה למתודולוגיה נכנסת. לא אוציא מנכ"ל בעל שכר גבוה באופן חריג, כמו שלא אוציא מנכ"ל בעל שכר נמוך באופן חריג. לכן מוצגת כל ההתפלגות - הרביעים, הממוצע והחציון".

 

בנוסף באזורים רוצים לאשר תנאים חריגים למענק בגין 2013 למנכ"ל וליו"ר. במסגרת חישוב הרווח המתואם, מבקשים בחברה לנטרל הפסדים בהיקף של 28 מיליון שקל, שלדידם לא צריכים לפגוע במענקים הללו. מדובר בהפסדים כתוצאה ממימוש קניון ימים, הוצאות בשל השלמת מימוש אחזקות בהודו וארה"ב. דירקטוריון החברה הסביר כי ההחלטה להחריג את ההפסדים הללו הינה "הוגנת וסבירה, שכן מדובר באירועים חד פעמיים, שאינם בפעילות הליבה של החברה". בנוסף, פרידמן ונגל נכנסו לתפקידם בשנה שעברה, ולכן לפי הדירקטוריון לא אחראיים להפסדים שנעשו.

 

מענק שרק יגדל

רשימת התנאים מתארכת ודירקטוריון אזורים רוצה לאשר לבעל השליטה מענק הסתגלות במקרה שיסיים את תפקידו. לשיטת חברי ועדת התגמול, "צריך שמענק זה יהיה חלק בלתי נפרד מהגמול לו זכאי היו"ר לצורך מילוי תפקידו על הצד הטוב ביותר ומתן פיצוי ראוי בגין סיום כהונה". עוד הדגישו כי "לאור תפקידו הייחודי של היו"ר בהנהלת החברה, עצם מתן מענק הסתגלות אינו צריך להיות כפוף לסיום כהונה ביוזמת החברה בלבד". לכן נקבע כי פרידמן יהיה זכאי למענק שיגדל ככל שיתמיד בתפקידו. נכון להיום שכרו החודשי של פרידמן עומד על 150 אלף שקל בחודש. בהתאם, מענק ההסתגלות שלו אם יסיים את תפקידו השנה יעמוד על שלוש משכורות. במידה ויתמיד בתפקיד עוד שנה יוכפל המענק, ויעמוד על 900 אלף שקל. האסיפה נקבעה ל־10 במרץ. ול"כלכליסט" נודע כי אזורים עדיין מקיימת מגעים עם אנטרופי בקשר לפרטיה.

 

דמרי מתעקש על אבא

גם קבלנית הנדל"ן למגורים דמרי מביאה את שכר הבכירים לאישור האסיפה. במקרה של החברה שבשליטת יגאל דמרי (76.6%), לא פחות משישה בני משפחה מועסקים בה ויצטרכו לקבל את אישור האסיפה הכללית. ההצעה נתקלה בקשיים מול אנטרופי, ולכן הודיעה על ביטול האסיפה לצורך המשך ההתדיינות. בסוף השבוע פרסמה דמרי הצעה חדשה וזימון לאסיפת בעלי מניות ל־5 בינואר. לא ניכרים שינויים מהותיים בהסכמים, נהפוך הוא. בזימון החדש נותרה בקשתו של יגאל להעלאה של 19% בשכרו החודשי ל־249 אלף שקל. כמו כן נותרה הבקשה לתוספת שכר חודשי לאשתו איריס, סמנכ"ל קשרי הלקוחות, מ־37 אלף שקל ל־40 אלף שקל. איריס ובנם, חזי, סמנכ"ל רכש ולוגיסטיקה, מבקשים זכאות למענק שנתי. כמו כן הובאו הסכמיהם של אחיו של יגאל - נסים ומאיר.

 

בקיץ שעבר ביקשה החברה לאשר מחדש את העסקתו של אביו של בעל השליטה, חזקיה דמרי, שמשמש מאז 2004 כ"יועץ מיוחד למנכ"ל ולדירקטוריון". החברה רצתה לעדכן את תנאיו כך שיקבל משכורת של 38 אלף שקל בחודש ורכב בדרגת השימוש הגבוהה ביותר. בהצעה החדשה ישוב חזקיה לכהן בתפקיד היועץ ויסתפק בשכר חודשי של 31 אלף שקל ורכב מדרגת שימוש 7.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x