סגור
מנכ"ל צמח המרמן חיים פייגלין
מנכ"ל צמח המרמן חיים פייגלין (צילום: כפיר סיון)

ההאטה בנדל"ן: מתחילת חודש אוקטובר מכרה צמח המרמן דירה אחת בלבד

החברה דיווחה על ירידה דרסטית בפעילוח מאז שהחלה המלחמה; התוצאות היו חלשות עוד לפני כן: במהלך הרבעון השלישי, שנחתם בסוף ספטמבר, מכרה החברה כ-8 דירות בממוצע בחודש - ירידה חדה של 70% בהשוואה לרבעון המקביל

ההשפעות השליליות של המלחמה על ענף הנדל"ן משתקפות בדוחות צמח המרמן - מחברות הבנייה והיזמות הגדולות בישראל.
החברה ציינה כי מתחילת אוקטובר מכרה רק דירה אחת, בפרויקט נווה גן ברמת השרון (בפועל מדובר מ-8 באוקטובר, שכן בשבוע הראשון של החודש, ימי החג וחול המועד, החברה לא מכרה דירות). המכירה הבודדת הכניסה לצמח המרמן מיליון שקל (חלק החברה בדירה ששוויה כ-4 מיליון שקל).
העמוד הראשון של דוחות צמח המרמן מוקדש כולו לתפילה להשבת החטופים ושובם של החיילים בשלום, להשתתפות בצער המשפחות והחלמה לפצועים. בהמשך מציגה החברה את הנתונים המסכמים של הרבעון השלישי - שנחתם בסוף ספטמבר, רגע לפני פרוץ המלחמה.
במהלך הרבעון מכרה החברה 24 דירות, כלומר קצב מכירה ממוצע של 8 דירות לחודש, ירידה חדה של 70% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2022, שבו מכרה 81 דירות. ההיקף הכספי של המכירות נפל ל-36 מיליון שקל לעומת 110 מיליון שקל בתקופה המקבילה בשנה שעברה.
בשבועיים הראשונים של המלחמה, בדומה לחברות אחרות בענף, סגרה צמח המרמן את מרבית אתרי הבניה של הקבוצה בהתאם להנחיות פיקוד העורף ודרישת ראשי הערים. החברה מציינת כי נכון להיום האתרים פועלים בתפוקה חלקית בעיקר לאור מחסור בעובדים.
החברה מציינת כי "חלה ירידה דרסטית במכירת הדירות" וכי היא סגרה משרדי מכירה וצמצמה בעלויות השיווק והפרסום. בה בעת, מודגש בדוחות, היא מחזיקה ביתרות מזומנים במסגרות אשראי בלתי מנוצלות ובנכסים שניתן לממש ולכן יש לה את החוסן הפיננסי והגמישות לצלוח את המלחמה על השלכותיה.
לצמח המרמן פעילות יזמית וביצוע (קבלנות) - היא פועלת כיום ב-17 פרויקטים בשלבים שונים הכוללים יחד 3,976 יח"ד ו-34 אלף מ"ר מסחרי. מתוך מלאי יח"ד החברה העמידה למכירה כ-1,657 דירות מהן מכרה כ-80%. בנוסף, צמח המרמן מעורבת ב-17 פרויקטים להתחדשות עירונית ומבצעת באמצעות חברת סיון ביצוע (המוחזקת על ידה ב-50%) 11 פרויקטים בהיקף של 1,754 יח"ד וכ-6,100 מ"ר של שטחי מסחר. כמו כן לחברה שטחי מסחר שמוחזקים על ידה ב-7 פרויקטים שונים.