סגור
מטה קרן בלקסטון ניו יורק
מטה קרן בלאקסטון בניו יורק (צילום: רויטרס)

בלאקסטון מגבילה משיכות מקרן הנדל"ן שלה

החברה, המנהלת נכסים בכמעט טריליון דולר, מקשיחה תנאים למשיכות כסף מהקרן שמנהלת 69 מיליארד דולר. הסיבה - בקשות משיכות הכספים הגיעו לרף המקסימלי הרבעוני שאותו קבעה בלאקסטון

בלאקסטון, המנהלת נכסים ב-951 מיליארד דולר, הגבילה את המשיכות מקרן נאמנות הנדל"ן שלה (REIT) ביום חמישי, לאחר שקיבלה יותר מדי בקשות משיכה - כך על פי דיווח בבלומברג וברויטרס. מדובר במכה חסרת תקדים לקרן הנדל"ן, המנהלת נכסים בשווי 69 מיליארד דולר. בעקבות החדשות מניית בלאקסטון סיימה את יום המסחר בחמישי בירידה של 7.1%. אמש (שישי) המניה עלתה ב-0.1%. למרות הירידה החדה במסחר בחמישי, המניה סיימה את השבוע בירידה מתונה של 3%.
ההחלטה התקבלה לאחר שבקשות המשיכה הגיעו לגבול שנקבע מראש, ולא לגבול שהציבה בלאקסטון באותו יום. ועדיין, המהלך ליבה את חששות המשקיעים באשר לעתידה של ה-REIT, שמהווה 17% מסך הרווחים של בלאקסטון. משקיעי ה-REIT, שאינה נסחרת, חוששים מכך שבלאקסטון הגיבה באטיות בתיקון הערכת השווי של הקרן, והתאמתו לקרנות נסחרות ציבוריות שספגו מהלומות בעקבות עליית שיעור הריבית, כך אמר מקור המקורב לקרן.
עליית שיעורי הריבית מקשה על ביצוע הערכות שווי של נדל"ן, כיוון שהיא הופכת את רכישת המימון עבור עסקאות נדל"ן ליקרה יותר. בלאקסטון דיווחה על החזר של 9.3% על ה-REIT שלה, אחרי קיזוז עמלות, בעוד מדד קרנות ה-REIT הנסחרות ירד ב-3.2% באותה תקופה. לדברי אלכס שניידר, מנהל תיקי השקעות בחברת ההשקעות סנטר סקוור מפילדלפיה, ביצועי היתר האלה העלו ספקות בקרב כמה משקיעים לגבי האופן שבו מעריכה בלאקסטון את שווי הקרן. "אנשים גוזרים רווחים מהערך שבלאקסטון אומרת שיש למניות ה-REIT שלה", אמר.
דובר מטעם בלאקסטון סירב לפרט לגבי האופן שבו אומדת החברה את שווי נכסיה, אך אמר שתיק ההשקעות שלה מרוכז בדיור להשכרה ולוגיסטיקה, ונסמך על מבנה חוב ארוך טווח, שהופך אותו לעמיד. "העסקים שלנו בנויים על ביצועים, לא על תזרימים, והביצועים יציבים כמו סלע", אמר. שני מקורות המקורבים לקרן אמרו שהמהומה בשווקים האסייתיים, שמתודלקת על ידי החששות מהעתיד הפיננסי והפוליטי של סין, תרמה לגל בקשות המשיכה. רוב המשקיעים שביקשו לממש את כספם היו מאסיה, והיו זקוקים לנזילות, לדבריהם. בלאקסטון אמרה שתקפיא את אפשרות המשיכה אחרי שקיבלה בקשות גדולות מ-2% מערך הנכסים החודשי שלה בנובמבר, ומ-5% מסך שווי הנכסים הרבעוני שלה.