סגור
מלון הנסיכה אילת
מלון הנסיכה אילת (צילום: אורי אקרמן)

נדחתה תביעת הענק של בעלי מלון הנסיכה לשעבר נגד ישרוטל ובנק הפועלים

המחוזי בת"א דחה את התביעה בהיקף של 200 מיליון שקל של חברת לקסן שש שנים לאחר שהגישה אותה בטענה נגד התנהלות ישרוטל והפועלים במהלך העסקה להצלת המלון שפשט רגל; מנגד, הורה לה לשלם לישרוטל שהגישה תביעה נגדית כ-9.3 מיליון שקל, וכן הוצאות משפט

שש שנים לאחר שהוגשה, השופטת אסתר נחליאלי חיאט מבית המשפט המחוזי בתל אביב דחתה אתמול תביעה בסך 200 מיליון שקל שהגישה בשנת 2016 חברת לקסן, הבעלים לשעבר של מלון "הנסיכה" באילת, נגד ישרוטל ובנק הפועלים. המלון נסגר לפני שבע שנים ונמכר בהליך כינוס נכסים. מנגד השופטת החליטה שהתביעה שכנגד שהגישה ישרוטל מתקבלת באופן שעל חברת לקסן שהחזיקה בעבר במלון לשלם לישרוטל סכום של כ-9.3 מיליון שקל. בנוסף חייבה השופטת את התובעים בהוצאת הנתבעים כך שלבנק הפועלים ישולם סכום של 500 אלף שקל ולישרוטל שתביעתה שכנגד התקבלה ישולם סכום של 650 אלף שקל.
מלון הנסיכה באילת הוקם בשנות התשעים של המאה הקודמת כמלון יוקרה בקצה הדרומי של נמל אילת ובסמוך לשונית האלמוגים. לאחר כשני עשורים של פעילות, נקלעו המלון וחברת לקסן ישראל שהחזיקה אז במלון, לקשיים של ממש שלא אפשרו את המשך הפעילות השגרתית של המלון. קשיים אלה הצריכו נקיטת פעולה משמעותית מצד התובעים, בעלי המלון המקוריים. וכך התקשרו התובעים עם שני גופים שיסייעו להם – חברת המלונאות ישרוטל לעניין החזקת המלון, ניהולו ותפעולו ובנק הפועלים לעניין המימון. בהמשך התברר כי הממונה על ההגבלים העסקיים (כפי שנקרא אז - ל.ד) התנגד לביצוע העסקה ובכך לא התאפשרה עסקת העברת ניהול המלון ותפעולו לישרוטל.
בפסק הדין נכתב כי "עוצמת הגלים שעוררה החלטת הממונה איימה להטביע את חברת לקסן בחובות, שכן אובדן העסקה שתוכננה עצר למעשה את זרם ההכנסות להם ציפתה לקסן מהתממשות הפרויקט באופן שלא אפשר לה להחזיר את ההלוואות שנטלה מבנק הפועלים. ואכן, לקסן עלתה על שרטון ממשי, נכנסה להליך כינוס נכסים במסגרתו נאלצו בעלי המניות למכור את אחזקותיהם בלקסן וכך איבדו גם את אחזקתם במלון הנסיכה".
איש העסקים הגרמני אלכסנדר טסלר, בעל השליטה לשעבר בחברת לקסן שהקימה את מלון הנסיכה באילת, הגיש בשנת 2016 לבית המשפט המחוזי תביעה של ‭ 200-כ‬ מיליון שקל נגד רשת ישרוטל ובנק הפועלים. זאת, לאחר שטען כי התנהלות הנתבעים הביאה לקריסת המלון והסבה לו נזקים.‬ מנגד הגישה ישרוטל תביעה שכנגד וטענתה כי לקסן נותרה חייבת לישרוטל סכומי כסף לא מבוטלים כתוצאה מהעסקה שנכשלה. בסופו של יום דחה אתמול בית המשפט את תביעת התובעים נגד הנתבעים.
השופטת סיימה וכתבה בפסק הדין: "זוהי נקודת הסיום שבמידה רבה היא גם נקודת ההתחלה - בסופו של יום מלון הנסיכה עומד שומם ועזוב ומכך כולם יוצאים נפסדים - גם בעלי הדין בתובענה שלפני וגם הציבור ובכללו גם תושבי אילת".‬ ‬
ישרוטל יוצגה בהליך באמצעות עוה"ד חגי אולמן ונועה סולומון ממשרד יהודה רוה ושות'. בנק הפועלים יוצג באמצעות עוה"ד אלון פומרנץ ועומר מאירי ממשרד ליפא מאיר ושות'.