סגור
גג עמוד NSO דסקטופ

תחקיר NSO והמשטרה
בממשלה קוראים להקמת ועדת חקירה ממלכתית: "מעקב המשטרה אחר אזרחים - רעידת אדמה"

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה קראה להקמת ועדת חקירה ממלכתית ואמרה בישיבת הממשלה: "אי אפשר לעבור על כך לסדר היום". השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג הודיעה אף היא שהיא דורשת ועדת חקירה ממלכתית. ועדת הכנסת תקיים מחר ועדת משנה שתדון במספר הבקשות והאישורים שניתנו להאזנות סתר. דיוני הוועדה יהיו חסויים

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה (כחול לבן) הציעה בישיבת הממשלה להקים ועדת חקירה ממלכתית בעקבות תחקיר "כלכליסט" על שימוש המשטרה בתוכנת פגסוס. רה"מ נפתלי בנט האזין לדבריה ולא הגיב.
תמנו שטה פנתה כבר ביום שישי אל מזכיר הממשלה שלום שלמה בבקשה לקיים על כך דיון היום.

בתום דבריה היום בממשלה על הקמת ועדת חקירה ממלכתית לנושא רכש הצוללות אמרה תמנו שטה כי "אני רוצה להזכיר שהוצאתי מכתב לרה"מ בעניין התחקיר של "כלכליסט" על המשטרה ו-NSO. לא צריך לפחד מבדיקת הנושא. המעקב של המשטרה אחר אזרחים הוא בבחינת רעידת אדמה ופגיעה חמורה בדמוקרטיה. אי אפשר לעבור על כך לסדר היום. קודם נדון בממשלה בנושא ואחר כך נחליט מהי הפלטפורמה לבדיקה".

1 צפייה בגלריה
שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה
שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה
שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה
(צילום: חיים צח)
השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג (מרצ) הודיעה אף היא שהיא דורשת ועדת חקירה ממלכתית.
ועדת הכנסת תקים מחר (ב') ועדת משנה משותפת מטעם ועדת חוץ וביטחון וועדת החוקה שתדון במספר הבקשות והאישורים שניתנו להאזנות סתר. דיוני הוועדה יהיו חסויים.
בכנסת אומרים כי חברי הוועדה יקבלו את כל האזנות הסתר שקיבלו צו בית משפט. אמנם הצווים לא התייחסו לאמצעים טכנולוגיים כפי שנחשף ב"כלכליסט", אבל ללא ספק הדיונים של ועדת המשנה יושפעו מתחקיר ה-NSO
בראש הוועדה יעמוד ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן). בוועדה יכהנו 8 ח"כים: 4 מוועדת חוץ וביטחון ו-4 מוועדת החוקה, חוק ומשפט.
יו"ר ועדת החוקה ח"כ גלעד קריב (עבודה) אמר היום כי "ועדת הכנסת הולכת לאשר מחר את הקמתה של הוועדה המשותפת לוועדת חוקה ולוועדת חוץ וביטחון למעקב אחר האזנות סתר שמבוצעות על ידי השב"כ. זוהי ועדה שהקמתה מחויבת מהחוק. הקמת הוועדה לא מתכתבת עם הנושא הספציפי של האזנות סתר על ידי המשטרה, אבל אין ספק שזהו חלק ממערך הפיקוח הפרלמנטרי על המשטרה".
מחר (ב') תכנס יו"ר הוועדה לביטחון פנים ח"כ מירב בן ארי (יש עתיד) דיון ראשון בממצאי תחקיר "כלכליסט". בפני הוועדה יופיע ראש אגף החקירות במשטרה ניצב יגאל בן שלום.
בן ארי הגיבה בשבוע שעבר כי "פעמים רבות הוועדה בראשותי מגבה את משטרת ישראל בעבודתה החשובה. עם זאת, ישנם מקרים שדורשים ביקורת, כמו באירוע זה. נציגי המשטרה מגיעים באופן קבוע לוועדה ונותנים מענה לשאלות השונות המופנות אליהם, כך יהיה גם בדיון הקרוב".