סגור

תחקיר NSO והמשטרה
מנדלבליט כבר מכין את הקרקע למצוא את הש"ג

בהודעתו הלילית על הקמת צוות בדיקה לפרשת המשטרה ו-NSO היועץ המשפטי לממשלה מביע אמון באופן שבו פעלה המשטרה כארגון, ומעלה חשש ששוטרים להוטים מדי השתמשו בפגסוס באופן לא חוקי. אלא שעצם בדיקת הנושא על ידי צוות מטעמו של היועץ היא בעייתית, וספק אם הצוות יחשוף את כישלונו של היועץ עצמו בפיקוח על החוקריםהודעתו הלילית של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט למפכ"ל קובי שבתאי על הקמת צוות לבדיקת פרשת המשטרה ו-NSO עורכת אבחנה בין המשטרה ושוטריה. לגבי המשטרה, "האופן שבו משטרת ישראל פועלת כארגון", כהגדרת מנדלבליט, נחה דעתו של היועץ שלא נמצא "כל בסיס לחשש אודות שימוש ארגוני שלא כדין שמבצעת המשטרה באמצעים העומדים לרשותה" (כלומר, המשטרה פועלת רק מכוח צווים לפי חוק האזנת סתר רק ביחס למידע שהוא "תקשורת בין מחשבים"). היועץ מוסיף לגבי יכולות שאינן בגדר הסמכויות של המשטרה וקובע כי או שאלה לא הופעלו או שניוונו אותן מלכתחילה כדי להתאים אותן לסמכויות המשטרה.
עד כאן באשר למישור המערכתי. לשימוש הארגוני, לכללים ולמדיניות. אבל, היועץ מביע חשש שמא במישור הפרטני תתגלה התנהגות "פסולה העשויה לעלות כדי עבירה פלילית". והיא תתגלה כששוטרים וחוקרים נחושים ולהוטים מדי הפעילו אמצעי האזנת סתר שלא כדין. את האפשרות הזו לא שולל היועץ, למרות שבינתיים אין בפניו מידע קונקרטי.
1 צפייה בגלריה
מימין קובי שבתאי שלו חוליו רוני אלשיך משטרה NSO
מימין קובי שבתאי שלו חוליו רוני אלשיך משטרה NSO
מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי, מייסד NSO שלו חוליו, והמפכ"ל לשעבר רוני אלשיך
(צילום: אלעד גרשגורן, אלכס קולומויסקי)
אם תרצו, זה מזכיר קצת את התקופה שבה רבים מבכירי המשטרה נחשדו בהטרדות מיניות. ברור שהמדיניות הארגונית של המשטרה שללה הטרדות, אבל היו לא מעט קצינים שבפועל הטרידו. הוויקיפדיה אפילו הקדישה לכך ערך, "פרשת הניצבים" שמו. מסופר בו על שבעה ניצבים שסיימו את תפקידם בתוך 16 חודשים. ניסו שחם, חגי דותן, מנשה ארביב, ועוד. לכן, המסקנה הנוכחית של מנדלבליט שמשטרת ישראל כארגון דבקה בשלטון החוק היא בהחלט מנחמת, אבל הנחמה הייתה שלמה יותר אילו היינו בטוחים שגם חוקריה ושוטריה פועלים כחוק.
מכתבו של היועץ מכניס לתמונה את החברות האזרחיות שמספקות את כלי ההאזנה למשטרה. במכתב היועץ מובהר ש"עובדי החברה המספקת את כלי ההאזנה למשטרת ישראל אינם חשופים למידע המופק באמצעות הכלים". האם הוא יכול להיות בטוח בכך? הצי השישי מאיים לא לעגון בנמל חיפה החדש שבנו הסינים מחשש שהם רישתו אותו במלכודות סייבר. בעידן הטכנולוגי, כשספק חיצוני בונה נמל או מוכר כלים כמו פגסוס, לעולם תחשוד שאולי הוא שתל את עצמו בקרבך. אם הצי השישי חושד, מוטב שגם מנדלבליט יחשוד.
בראש צוות הבדיקה שהקים היועץ תעמוד המשנה הפלילית שלו עמית מררי. חשוב לזכור: חוקרי המשטרה הבכירים הם זרועו הארוכה של היועץ לאכיפת החוק. לפיכך עולות כמה שאלות באשר להתאמתו לנהל את האירוע הזה. ככל שיתגלו חריגות יצוף כישלון הבקרה והפיקוח של הפרקליטות והיועץ. ככל שלא יתגלו, יתעורר חוסר האמון בבדיקה ובבודקים. בדיוק כמו חוסר האמון בממצאי מנדלבליט והפרקליטות בפרשת רות דוד. הם לא מצאו כל דופי בפרקליטת המחוז וקבעו כי סרה מדרך הישר רק לאחר שפרשה מכהונתה. וזאת, למרות שהיכרותה (העמוקה) עם רונאל פישר החלה הרבה לפני כן.