סגור

לא מתחילים מיליונרים: כמה באמת מרוויחים מתכנתים ג'וניורים?

השכר הממוצע של מהנדסי חשמל ומחשבים הוא 24,200 שקל בחודש; בתל אביב מרוויחים אלפי שקלים בחודש יותר מאשר בצפון ובדרום והתחומים עם השכר הגבוה ביותר הם עיבוד תמונה וקול ואלגוריתמיקה, כך לפי סקר של קהילת ECEJI בקרב 600 מהנדסים ומהנדסות

למרות העבודה מהבית והמודלים ההיברידים שאימצו חברות הייטק רבות, מהנדסי חשמל ומחשבים שעובדים בתל אביב מרוויחים אלפי שקלים יותר בחודש מעמיתיהם בצפון ובדרום כאשר הפער גדל ככל שהוותק רב יותר, כך עולה מסקר שנערך בקרב 619 מהנדסי חשמל ומחשבים.
השכר הממוצע בישראל למהנדסי חשמל ומחשבים הוא 24,200 שקל כאשר באופן טבעי ככל שהוותק עולה כך גם השכר. בעוד שהשכר הממוצע למהנדסים עם עד שנת ניסיון אחת הוא 22 אלף שקל בחודש, אחרי שלוש עד חמש שנים של עבודה השכר עולה ב-20% ועומד על 26,600 שקל בחודש בממוצע. מהנדסים בכירים עם שש שנות ניסיון ומעלה משתכרים בממוצע 31 אלף שקל בחודש.
השכר ההתחלתי של מהנדסי תוכנה הוא 17 אלף שקל בממוצע, נמוך משמעותית מזה של ג'וניורים בתחום עיבוד התמונה והקול – 27 אלף שקל בחודש בממוצע. מהנדסי Real Time ו-Embedded עם אפס עד שנת ניסיון אחת משתכרים בממוצע 19 אלף שקל בחודש ואילו מהנדסי חומרה מתחילים בשכר של 22.5 אלף שקל בממוצע.
לפי הנתונים, שנאספו ועובדו על ידי רועי אנטמן, מהנדס בחברת Nvidia, בוגר תואר ראשון בהנדסת חשמל ומחשבים מאוניברסיטת בן גוריון ומנהל קבוצת הפייסבוק “Electrical & Computer Engineering Jobs Israel”, בה חברים 4,500 מהנדסים וסטודנטים להנדסת חשמל ומחשבים, התחומים בהם השכר הוא הגבוה ביותר הם עיבוד אותות, ובפרט עיבוד תמונה וקול, אלגוריתמיקה וכן VLSI ותכנון שבבים. תוצאות הסקר מראות את ההסתערות שקיימת בשנים האחרונות על תעשיית השבבים בישראל כאשר 42% מהמשיבים לסקר עובדים באופן ישיר בעולם החומרה והשבבים.
1 צפייה בגלריה
מפתחים מתכנתים פיתוח DEVOPS
מפתחים מתכנתים פיתוח DEVOPS
מתכנתים, ארכיון
(צילום: שאטרסטוק)
גורם נוסף שמשפיע על השכר הוא מוסד הלימודים כאשר המהנדסים שמובילים את טבלת השכר הם בוגרי הטכניון עם ממוצע של 26.5 אלף שקל בחודש ומיד אחריהם בוגרי אוניברסיטת תל אביב עם 26 אלף שקל בחודש בממוצע. בוגרי אוניברסיטת בן גוריון שבנגב הם במקום השלישי עם שכר ממוצע של 23,600 שקל בחודש.
באופן כללי בצפון ובדרום המהנדסים משתכרים פחות מאשר בתל אביב. מהנדסי חשמל שעובדים באיזור תל אביב מרוויחים בממוצע 25,600 שקל בחודש והם מובילים את דירוג השכר בכל רמת השכלה. בעלי תואר ראשון בתל אביב משתכרים כ-24 אלף שקל בחודש ובעלי תארים מתקדמים מרוויחים 32,400 שקל בממוצע. לעומת זאת, מהנדסים בעלי תואר ראשון שעובדים באיזור הצפון מרוויחים 24 אלף שקל בחודש ואילו בעלי תארים מתקדמים – 26,750 שקל בחודש. בדרום, בעלי תואר ראשון ישתכרו 20,200 שקל ואילו עמיתיהם המנוסים יותר ירוויחו 27 אלף שקל בחודש.
גם במשרת סטודנט הסטודנטים של הטכניון משתכרים יותר, 86 שקלים לשעה ליתר דיוק בממוצע. חבריהם באוניברסיטת תל אביב מרוויחים 80 שקלים לשעה במשרת סטודנט ואילו סטודנטים במכללת HIT משתכרים 64 שקלים לשעה בממוצע.
הסקר בדק גם כיצד מהנדסי ומהנדסות החשמל מתקבלים לעבודה. רובם (32.5%) העידו שהגיעו לעבודתם בעזרת שיטת 'חבר מביא חבר'. במקום השני (13.6%) נמצא הפרסום בלינקדאין ובמקום השלישי (13.4%) נמצאים ירידי התעסוקה. במקומות הרביעי והחמישי (9% כל אחד) נמצאים הפרסומים בפייסבוק וגיוסים בעזרת חברות השמה.