סגור
שר הביטחון יואב גלנט 17.3.24
שר הביטחון יואב גלנט (צילום: אלכס קולומויסקי)

גלנט יצביע נגד קידום חוק ההשתמטות

הערב תובא להצבעה במליאה הצעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להחיל דין רציפות על חוק הגיוס של גנץ מהכנסת הקודמת. לאחרונה התנה שר הביטחון את תמיכתו בחוק בכך שתושג הסכמה רחבה לגביו. למרות התנגדות גלנט, הכנסת צפויה לאשר את קידום החוק, אך הוא צפוי להיתקל בקשיים בהמשך ונועד בעיקר להרוויח זמן בבג"ץ

שר הביטחון יואב גלנט יצביע היום (ב') במליאת הכנסת נגד הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו להחיל דין רציפות על חוק הגיוס מהכנסת הקודמת. לאחרונה התנה גלנט את תמיכתו בחוק בכך שתושג הסכמה רחבה לגביו.
גם יו"ר עוצמה יהודית השר איתמר בן גביר איים אתמול שהוא וחמשת חברי סיעתו יצביעו נגד בשל התנגדותו לעסקת החטופים המסתמנת שאת טויוטת עיקריה ביקש לראות בשבוע שעבר ולא קיבל. אולם, הוא לא צפוי לממש את איומו בשל העובדה כי הדבר עשוי להוביל לבחירות.
מספר התומכים בחוק צפוי להגיע ל-63. אם כל חברי הכנסת מהאופוזיציה יגיעו להצבעה, יחד עם גלנט יגיע מספר המתנגדים ל-57.
מדובר בהצעת חוק מתקופת ממשלת בנט-לפיד שהגיש שר הביטחון דאז בני גנץ. היא מבוססת על יעדי גיוס מתעדכנים לבני ישיבות וכוללת סנקציות כלכליות במקרה של אי-עמידה ביעדי הגיוס שייקבעו. כמו כן, במסגרת החוק הוצע לאפשר לחרדים שירות סדיר מקוצר לצד השתתפות בהכשרה תעסוקתית או שירות לאומי-אזרחי במקום השירות הצבאי.
החוק עבר בקריאה ראשונה בינואר 2022, אז הצביעו חברי הקואליציה הנוכחית נגדו. אם ההצבעה תעבור, החוק יזכה לרציפות ויקודם בוועדת החוץ והביטחון להצבעה בקריאה השנייה והשלישית.
השאלה היא מה יקרה בדיוני הוועדה: יו"ר הועדה, ח"כ יולי אדלשטיין (הליכוד), צפוי להערים קשיים אם החוק יהיה מלא חורים ויקודם כפי שהוא כעת - גיוס מינימלי של כ-1,200 חרדים ואי נקיטת סנקציות במשך 3 שנים. כמו כן, עוד שלושה ח"כים בליכוד מאיימים להצביע נגדו בקריאה השנייה והשלישית אם לא ישונה: עמיחי שיקלי, משה סעדה ודן אילוז.
ההערכות הן שיהדות התורה וש"ס יצביעו נגד החוק בקריאה השנייה והשלישית אם יכלול יעדי גיוס גבוהים וסנקציות. גם הן מעריכות כי חוק כפי שהוא מוצג כיום, אם יחוקק בלא התאמת יעדי הגיוס למצב כיום - ייפסל על ידי בג"ץ. הקואליציה מקדמת את החוק כעת כדי להרוויח זמן בבג"ץ.
החלטתו של שר הביטחון מגיעה בין היתר לאחר הפנייה אליו של יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ, בנאום הפרישה מהקואליציה. "יואב, אתה מנהיג אמיץ ונחוש ומעל לכל - פטריוט", אמר לו גנץ, "בעת הזו, המנהיגות והאומץ הם לא רק להגיד את מה שנכון - אלא לעשות את מה שנכון".