סגור

בלעדי
שר הביטחון וההסתדרות מזיזים כוחות בהנהלת תע"א

אחרי שמינה את עמיר פרץ ליו"ר, גנץ מנסה לבצר את כוחו הפוליטי על ידי קידום ארבעה מינויים נוספים בדירקטוריון התעשייה האווירית


מתהדק שיתוף הפעולה בין שר הביטחון בני גנץ להסתדרות סביב השליטה בתעשייה האווירית (תע"א).


אחרי שגנץ מינה את יו"ר ההסתדרות ושר הביטחון לשעבר עמיר פרץ ליו"ר תע"א, אף שוועדת גילאור קבעה כי אינו מתאים לתפקיד, ואחרי שנחשף ב"כלכליסט" כי פרץ משקיע מאז רבות בהידוק יחסיו עם ועד העובדים החזק של החברה, וכי ההסתדרות מממנת את שכרם של שניים מאנשיו שהביא עמו לחברה, ההסתדרות מתערבת גם בניהול ישיבות דירקטוריון החברה.

2 צפייה בגלריה
עמיר פרץ על רקע מטה התעשייה האווירית ב לוד
עמיר פרץ על רקע מטה התעשייה האווירית ב לוד
עמיר פרץ יו"ר התעשייה האווירית
(צילום: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי)

עו"ד יפתח הלינג, סגן היועץ המשפטי להסתדרות, נזף לאחרונה ביועצת המשפטית של תע"א, עו"ד תמר זיו, ובמזכיר החברה, עו"ד שלום חמי, על כך ששני הדירקטורים שמונו באחרונה כנציגי העובדים התבקשו שלא להשתתף בישיבה שעסקה באישור מינוי מנהל לאחד ממפעלי החברה. זאת מחשש לניגוד עניינים.
מדובר בדירקטורים עדי רביב ויוסי בן נון, שמונו לתפקידם בנובמבר. מינוי דירקטורים כנציגי עובדים הוא עניין חדש יחסית בתע"א, והתרחש לראשונה ב־2017. אולם אז נבחרו השניים ישירות בידי כלל עובדי החברה בבחירות מיוחדות שקיימו. רביב ובן נון, לעומת זאת, נבחרו ישירות בידי ועד העובדים של תע"א שבראשו עומד יאיר כץ, בנו של ח"כ חיים כץ, לשעבר שותפו הפוליטי של פרץ במפלגה שהקים. דרכה כץ נכנס לכנסת ובהמשך עבר לליכוד.

2 צפייה בגלריה
שר הביטחון בני גנץ השקת המכשול בגבול עזה
שר הביטחון בני גנץ השקת המכשול בגבול עזה
שר הביטחון בני גנץ
(רועי עידן)

הלינג טוען כי לא היתה לכך הצדקה, משום שהאיש לא יהיה מנהלם הישיר של רביב ובן נון, אם כי הוא מכיר בכך שבמקרים של הצבעה על פרויקטים שבהם הם מעורבים אישית, הם יימנעו מלהשתתף. אולם במכתבו, שהגיע לידי "כלכליסט", דורש הלינג גם במקרים של ניגודי עניינים כאלה להעביר לידי שני הדירקטורים את החומרים שבהם ידון הדירקטוריון "וזאת על מנת שיוכלו להתעדכן על פעילות הדירקטוריון".
אל מינוים של רביב ובן נון, בהסכמת גנץ, הצטרף כבר מינוי נוסף שיזם שר הביטחון - של עו"ד מהא עלי. עלי מונתה לדירקטוריון אף על פי שאין לה רקע תעשייתי, עסקי, פיננסי או ביטחוני. אולם עלי ובעלה הם בעלי משרד עורכי דין בכרמיאל העוסק ברשויות המקומיות, והיא מקורבת לשר חאמד עאמר מישראל ביתנו. ליברמן תמך במינויו של פרץ ליו"ר תע"א. עלי ממשפחה ידועה ומוערכת במגזר הדרוזי, שגם אליו קורץ כעת גנץ, כמו לוועדים הגדולים ולוותיקי ההסתדרות, בניסיון לחזק את הבסיס הפוליטי של כחול לבן.
ארבעת המינויים מצטרפים למינוי פוליטי נוסף של גנץ, הפעם לדירקטוריון רפאל. לשם מקדם שר הביטחון את איילת נחמיאס ורבין, לשעבר חברת כנסת בסיעת העבודה, וכיום תומכת של כחול לבן. נחמיאס ורבין יכולה לסייע לגנץ בחיזוק התמיכה מקרב אנשי העבודה.