סגור

קבלת הפנים לממשלה החדשה – עלייה קלה באבטלה

האבטלה בשיעור המורחב של הלמ"ס עלתה במחצית השנייה של מאי מ-9.6% ל-9.9%, זאת בשל מבצע שומר החומות. ביוני צפויה הירידה המהירה באבטלה להתחדש, משום שבסוף החודש יסתיים תשלום דמי האבטלה לרוב מובטלי הקורונה

האבטלה עלתה קלות במחצית השנייה של חודש מאי שבה התרחש מבצע שומר החומות. זאת, לאחר ירידה תלולה באבטלה בחודשים הקודמים. שיעור האבטלה בחישוב המורחב של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עלה מ-9.6% במחצית הראשונה של מאי ל-9.9% במחצית השנייה. שיעור האבטלה לפי החישוב המצומצם, שבו משתמש האוצר, עלה מ-6.7% ל-7.1% באותה תקופה. עם זאת צפוי שבחודש יוני תתחדש הירידה המהירה באבטלה לקראת סיום תשלום דמי האבטלה לרוב מובטלי הקורונה בסוף החודש.
כך עולה מנתוני האבטלה לחודש מאי שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על סמך תוצאות סקר כוח האדם. בנתון החודשי, יחד עם המחצית הראשונה של החודש, ירדה האבטלה במאי בכאחוז. לפי החישוב המורחב היא ירדה מ-10.6% ל-9.8%. מדובר בנתון שהוא ממוצע של כל החודש נתון לסוף החודש. לכן הפערים בין הנתונים החודשי והחצי חודשי. שיעור האבטלה לפי החישוב המצומצם ירד מ-7.9% באפריל ל-6.8% במאי.
1 צפייה בגלריה
שירות התעסוקה מובטלים דורשי עבודה 3
שירות התעסוקה מובטלים דורשי עבודה 3
שירות התעסוקה
(צילום: באדיבות שירות התעסוקה)
הלמ"ס מפרסמת שלושה נתוני אבטלה עיקריים בתקופת הקורונה:
אחוז הבלתי מועסקים (מובטלים בהגדרה הקלסית – אנשים ללא מקום עבודה שמחפשים עבודה) עלה מ-5% במחצית הראשונה של מאי ל-5.4% במחצית השנייה. הנתון הזה ידע עלייה ומורדות רבות בתקופת הקורונה. עד שתופעת החל"ת תחזור לממדים הרגילים, יהיה קשה מאוד ללמוד ממנו על שעור האנשים ללא מעסיק במשק.
אחוז הבלתי מועסקים פלוס הנעדרים כל שבוע הסקר מעבודתם עלה מ-6.7% שהם 268 אלף איש, במחצית הראשונה של מאי ל-7.1%, שהם 289 אלף במחצית השנייה. ההגדרה של נעדרים בכל שבוע הסקר מעבודתם אמורה לאתר את הנמצאים בחופשה ללא תשלום. הבלתי מועסקים פלוס הנעדרים כל השבוע זה הנתון המצמצם באמצעותו מודד משרד האוצר את האבטלה. במחצית הראשונה של מאי ירדה האבטלה לפי חישוב זה מ-7.9% ל-6.7% ולכן הירידה של כאחוז בחישוב החודשי.
הנתון המרחיב של הלמ"ס כולל את הבלתי מועסקים, אנשים שנעדרו כל השבוע מעבודתם וכן אנשים שאיבדו את מקום עבודתם בתקופת הקורונה ואינם מחפשים עבודה. זה הנתון הקרוב יותר למצב בשטח. שיעור האבטלה לפי החישוב המרחיב עלה מ-9.6% שהם 399 אלף מובטלים במחצית הראשונה של מאי ל-9.9% שהם 415 אלף איש במחצית השנייה. במחצית הראשונה של מאי הוא ירד מ-10.6% ל-9.6%.