סגור

דעה
הזדמנות לשילוב החרדים: השינוי מחייב לימודי ליבה

הממשלה הבאה, שתקום בלי המפלגות החרדיות, יוצרת לראשונה מאז 2015 הזדמנות לשינוי בתחום שילוב החרדים. מצד שני זו חייבת להיות גם ממשלת איחוי קרעים, ולכן היא צריכה גם לא ליצור מלחמה כוללת עם החרדים

מחקר חדש של המכון הישראלי לדמוקרטיה מגלה שהנזק לתוצר בשל ההשתתפות הנמוכה בשוק העבודה של הגברים החרדים ופריון העבודה הנמוך שלהם נע בין 26 ל־33 מיליארד שקל. זאת, אחרי 15 שנים של מאמצי שילוב. למעשה, הנזק גדול בהרבה מהפריון של הגברים החרדים שעומד על 20 מיליארד שקל בלבד.
נוסף על כך, פריון העבודה החרדי צנח משמעותית ככל שמספר העובדים החרדי גדל. הסיבה לכך היא רמת ההשכלה והמיומנויות הנמוכה של המצטרפים החדשים. עורך המחקר ד"ר שוקי פרידמן מסכם ש"בכל הפרמטרים חוץ מעבודת נשים יש אי־הצלחה עד כישלון מהדהד". הוא מזהיר שהמשך אי־השוויון בנטל הכלכלי ייצור פה מדינה אחרת עם רמת שירותים ירודה בהרבה.
1 צפייה בגלריה
עימות בין שוטרים ל מפגינים חרדים ב אשדוד
עימות בין שוטרים ל מפגינים חרדים ב אשדוד
עימות בין שוטרים למפגינים חרדים באשדוד, ארכיון
(צילום: אבי רוקח)
הממשלה הבאה, שתקום בלי המפלגות החרדיות, יוצרת לראשונה מאז 2015 הזדמנות לשינוי בתחום שילוב החרדים. מצד שני זו חייבת להיות גם ממשלת איחוי קרעים, ולכן היא צריכה לפעול לשילוב לימודי ליבה ושילוב חרדים בעבודה, אבל לא ליצור מלחמה כוללת עם החרדים.
הנה דוגמאות לצעדים אפשריים לחיזוק המיומנויות של גברים חרדים: בשנים האחרונות סיכלו המפלגות החרדיות ניסיונות להקמת בתי ספר ממלכתיים חרדיים שבהם תוכנית ליבה. הממשלה הזאת צריכה לקבוע בחוק שכל קבוצת הורים משמעותית שתרצה בית ספר כזה, תקבל אותו. הממשלות הקודמות אפשרו לעשרות מוסדות שאינם מלמדים ליבה לקבל תקציב מלא. יש להציב בפניהם את הברירה – לימודים מלאים או חזרה לתקציב מופחת.
אחרי שצה"ל נתפס מרמה בנתוני גיוס החרדים, הוא הגיב בהפחתת מאמצי הגיוס של בחורי ישיבה. יש לשוב ולחזק את המאמץ והפעם שירות עם דגש מקצועי ברור או עם שילוב של השכלה ברמת בגרות. יש הכרח לזרז את מאמצי השילוב של החרדים בכלכלה כי אם ניכשל, יכול להיות שאפילו ההייטק הישראלי לא יצליח לאזן את המשקולת הזו.