$
דו"ח טכנולוגי

טכנולוגי על הבוקר: כרום, מתכת רעילה

אין די במאמר ויקיפדיה כדי להוציא צו גירוש, אפל מודיעה על אירוע יחצ"נות, איך הרסה גוגל את הקמפיין של מק'קיין, ובבריטניה שוקלים להשתמש בסלולרי כאמצעי תשלום ברכבת התחתית

יוסי גורביץ 10:0403.09.08

לנער לפני השימוש

 

בליץ היח"צ של הדפדפן החדש של גוגל, כרום, מזעזע את הרשת כבר יומיים: ראשית היתה ה"הדלפה המקרית" של חוברת הקומיקס, ואחר כך בא יום ההשקה עצמו. אז בואו ננסה להיות צרכנים חכמים ונלך נגד הגל.
זכויות? איזה זכויות? אין לכם שום זכויות. כרום זכויות? איזה זכויות? אין לכם שום זכויות. כרום צילום מסך: www.blogoscoped.com

 

אינה פריד מסינט עושה שירות טוב לכלל האנושות המקוונת, קוראת את תנאי השימוש של כרום, ומגלה את הזוועה הבאה: "על ידי כתיבת, פרסום, הצגת, התוכן אתה מעניק לגוגל זכות נצחית, בלתי ניתנת לביטול, גלובלית, חופשית מתשלום ולא-בלעדית להפיץ מחדש, להתאים, לשנות, לתרגם, לפרסם, לבצע בפומבי, להציג בפומבי ולהפיץ כל תוכן שאתה כותב, מפרסם או מציג דרך או באמצעות השירותים. הסכם הזה מיועד אך ורק למטרה הבלעדית של מתן יכולת לגוגל להציג, להפיץ ולקדם את השירותים ויתכן כי יבוטל לשירותים מסוימים כמוגדר בתנאים הנוספים לשירותים אלה".

 

ובעברית: על ידי שימוש בכרום, אתם מעניקים לגוגל זכויות לעשות בתוכן שהיה עד לפני כמה שניות שלכם מה שבא לה, עד שאפילו אמא שלכם לא תזהה אותו בלי בדיקת DNA. שיהיה לכם יום טוב, פראיירים. (עוד על כרום, בקצרצרים).

 

אפל משיקה אירוע יח"צני

 

ואם אנחנו כבר בצרכנות חכמה: בקול תרועה רמה, הודיעה אמש (ג') אפל על כך שוואלה, בעוד שבוע היא תערוך מופע סטרפטיז, שבו היא עשויה, עלולה ואף צפויה (!) להודיע על דגמים חדשים של נגן המוזיקה שלה, אייפוד. הידיעה פשטה בקרב הבלוגים הטכנולוגיים כסלמונלה בבסיס צבאי סגור עם טבח גרוע.

 

האם זו ידיעה? לא על פי שום קריטוריון עיתונאי. אפל לא טרחה להודיע מה, בעצם, יקרה באירוע הזה. היא רק רמזה. היא לא הציגה מוצר: היא הודיעה שהיא עתידה להציג מוצר כלשהו. אז למה הדבר הזה בכל מקום?

 

בגלל שיטת ההפצה הקבועה של אפל: באזז. מקורבים לאפל טפטפו שמועות על האירוע בתשיעי בספטמבר במשך יותר מחודש. הדגש הוא על המילה 'שמועות': לאף אחד לא היה מידע מדויק. באזז לא עובד אם הצרכן יודע מה הוא עתיד לקבל. השמועות דיברו על הכל, החל ממחשבי מק חדשים, עבור באייפוד חדש – בתקווה, לא כזה שמתלקח – ובאייפון משודרג, וכלה בכריש מפוחלץ. (טוב, אולי לא כריש). אז בגלל כל השמועות הללו – היתה לפחות אחת ביום, לעיתים יותר – כשאפל הואילה לומר משהו רשמי, האמירה הריקה הזו הפכה לידיעה שצוטטה ברחבי העולם: סוף סוף היה משהו שאפשר להיאחז בו. ראוי לציין שאפל לא אמרה שמדובר באייפוד: היא רק שמה תמונה של רקדנית עם אייפוד. ואת מחול השוטים הזה, שכל מטרתו לגרות את הצרכנים, צריך להפסיק.

 

רשמי: ויקיפדיה היא לא באמת סמכות

 

הרעה החולה של העתקת נתונים מוויקיפדיה היא מזמן לא רק בעיה של מורים מאותגרים-טכנולוגית שצריכים להתמודד עם תלמידים שהם יותר ערמומיים מחכמים: גם בתי המשפט, אפילו שלנו, לוקים בתפיסה ש"אם זה בוויקיפדיה, זה בטח נכון".

 

המחלקה להגנת המולדת בארה"ב החליטה לשלול זכות מקלט מדיני מאתיופית אומללה, אחרי שבדיקה בוויקיפדיה העלתה שהמסמכים שלה – מהסוג המכונה laissez-passer – אינם דרך נאותה לאישוש זהותו של אדם. את דף הוויקיפדיה הזה לקחה המחלקה לערכאה נמוכה, שאישרה את בעיטתה של הפליטה. בית משפט לערעורים לא הסכים, והודיע לממשלה שבפעם הבאה, תואיל נא להסתמך על מקורות שאינם ניתנים לשינוי על ידי גולשים אלמונים. פליטים עתידיים, מעיר ה-Wired שמביא את כל הסיפור, ייטיבו לעשות אם יעדכנו את דף הוויקיפדיה של המשטר המסריח שהם נמלטים ממנו כדי להציג אותו כמאוס אפילו יותר מכפי שהוא במציאות.

 

וגוגל היא לא שיטה טובה לבחירת מועמד

 

המועמדת הרפובליקנית לתפקיד סגן הנשיא, שרה פאלין זוללת האיילים וציידת הדובים, ממשיכה לשמש כמופע זיקוקי דינור, ומתגלה כבחירה הפחות חכמה למועמדות סגן הנשיא מאז 1972. אז מינו הדמוקרטים טיפוס לא מזיק בשם תומס איגלטון לסגנות הנשיא, והוא נאלץ לוותר על המועמדות משהסתבר שהוא אושפז בבתי חולים לחולי רוח.

 

לא נכנס לשלל בעיותיה של פאלין, כי זה לא התחום של הטור, אבל נתמקד על נקודה אחת: אנשי הקמפיין של מקיין לא טרחו ללכת וממש לקרוא מה כתבו עליה העיתונים בארץ מולדתה (ואני אומר "ארץ", כי פאלין הצעירה היתה מעורבת בקמפיין לפרישת אלסקה מארה"ב), מה שהיה חוסך מהם לא מעט צרות. צוות המחקר של מקיין הגיע לאלסקה רק אחרי המינוי. לפני זה הם הסתפקו בחיפוש גוגל מקיף. שזה נחמד, אם אתה רוצה להזמין ארוחה מהירה - אבל חלק ניכר מהארכיונים של העיתונים באלסקה לא מופיעים ברשת. אופס.

 

בתוך כך, אתר הסחר וההימורים המקוון Intrade פתח קטגוריה חדשה: כעת מהמרים שם על כך שפאלין תאלץ לפרוש. אמנם, ההערכה היא שהסיכויים לכך עומדים על 12% בלבד, אבל זה סוג הידיעות שמתחילות לגלגל כדור שלג בזכות עצמן. כל כך חבל שג'ון מקיין לא מבין באינטנרט, נכון?

 

הצג בבקשה את המובייל שלך

 

בתוך כשנתיים, יוכלו תושבי המטרופולין של לונדון להיכנס לרכבת התחתית על ידי הצגת הטלפון הסלולרי שלהם, שיאשר שהם קנו מנוי חופשי חודשי. הם גם יוכלו לקנות שם ארוחות, שיחויבו מיד באמצעות כרטיס האשראי שלהם.

 

כך הודיעה רשות התחבורה הבריטית, שערכה ניסוי מוצלח בשילוב עם ספקית הסלולר הבריטית O2. על פי המחקר שהן ערכו, הכל הלך כמו שצריך – ולקוחות הבחינו שאיבדו את הסלולרי שלהם הרבה לפני שהבחינו שאיבדו את ארנקם. עד כה, חשבון האשראי של הסלולרי הוגבל בבריטניה לסכומים קטנים פחות מעשרה ליש"ט, אבל ביפן הסלולרי מזמן משמש כארנק לכל דבר. בלונדון מקווים שהשיטה החדשה תתקבל בציבור הרחב עוד קודם לאולימפיאדה של 2012.

 

קצרצרים

 

נתחיל במטח ידיעות כרום קצרות. האם הוא אכן מהיר יותר? הדעות חלוקות. הרוב אומרים שכן. בוחנים מקצועיים, כמו וולט מוסברג מהוול סטריט ג'רנל ופיטר סוונסון מ-AP – כלומר, אנשים שהיה להם שבוע, לא חמש שעות, לשחק עם כרום – דווקא לא מסכימים. מוסברג אומר בזהירות שכרום הוא דפדפן "מבטיח"– הביטוי הזה מוכר לכם מהשיחות של המורים עם ההורים: "לילד יש פוטנציאל, אבל...". מוסברג מעדיף, בינתיים על כל פנים, את האקספלורר החדש. אה, ובכרום כבר התגלתה פרצת אבטחה ראשונה. לא רע ל-12 שעות.

 

הקומיקס של גוגל, שהיה יריית הפתיחה של קמפיין היח"צ, זכה לאש צולבת ולגלגנית. הנה תקציר של מה שרצו הגוגלים לומר ולא אמרו, והנה שורה של קריקטורות עוינות – ז'אנר רווח מאד. בהתחשב בכך שהקומיקס ביצע אנשלוס והעביר לגרמניה את הולנד, בלגיה ואוסטריה, הוא הרוויח את זה ביושר.

  

עובדי טכנולוגיה מתלוננים לעיתים קרובות שהבוסים שלהם חושדים בהם. האמת? קשה להאשים את המעבידים. 88% (!) מעובדי הטכנולוגיה הוציאו שם רע לכל השאר והודיעו לסוקר שאם הם יפוטרו, הם לוקחים איתם את סודות החברה. לעיונה של עיריית סן פרנסיסקו.

 

הבה נקווה שהוא טועה: דן לינוס – הידוע יותר כסטיב ג'ובס המזויף - אמר לבלוג מק סודה שסטיב ג'ובס, זה האמיתי, חולה מאד. האם זה יתחיל מחדש את מחול השדים סביב בריאותו של ג'ובס? אמונה תפלה אומרת שהספד בטרם עת הוא סגולה לאריכות ימים, אז אולי מצבו של ג'ובס טוב משלינוס חושב.

 

גוגל עומדת ל(אנחה)השיק מוצר חדש: הגרסה המשודרגת של פיקאסה. זו אמורה להיות גרסה חכמה במיוחד, שתוכל לזהות פרצופים של אנשים שהמשתמש כבר זיהה עבורה בתמונות אחרות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x