$
אינטרנט

גוגל משיקה דפדפן משלה: כרום

גוגל צפויה להשיק היום דפדפן חדש, במה שנראה כצעד הרציני הראשון שלה בדרך למערכת הפעלה משלה. האם תצליח הפעם לדגדג למיקרוסופט?

יוסי גורביץ 08:2202.09.08

גוגל צפויה להשיק היום (ג') את הדפדפן הראשון שלה, המכונה כרום (Chrome). כך הודיעה החברה אמש בבלוג הרשמי שלה. קודם להודעה הרשמית, קיבל הבלוגר פיליפ לאנסן מ־Google Blogoscoped חוברת קומיקס, בה מתארים מנהלי המוצר את כרום; הקומיקס, שנכתב על ידי אמן הקומיקס הידוע סקוט מק'קלאוד, הופץ מאוחר יותר גם על ידי גוגל עצמה.

 

על פי גורמים המקורבים לפרויקט, הוא צפוי להיות מושק בכ-40 שפות, בהן עברית.

 

בבלוג הרשמי של גוגל, תואר כרום כ"התחלה מחדש" בתחום הדפדפנים; לטענת החברה, אף שכל המשתמשים עושים שימוש נרחב בדפדפנים, הם לא עודכנו משמעותית מאז ימיהם הראשונים, כשהיו מבוססי טקסט, ושנוצר צורך בדפדפן שלא רק יקרא טקסט, אלא גם יפעיל אפליקציות רשת מורכבות — כמו google Docs ו־gmail.

 

יתבסס על מנוע Webkit. קטע מהקומיקס שמציג את הדפדפן החדש יתבסס על מנוע Webkit. קטע מהקומיקס שמציג את הדפדפן החדש צילום מסך: google.com

 

כרום יתבסס על מנוע הפיתוח WebKit, שפותח לראשונה על ידי אפל, והוא ייכתב בקוד פתוח – כלומר, מתכנתים יוכלו ליצור שדרוגים עצמאיים ללא צורך באישורה של גוגל, כפי שכבר נהוג בפיירפוקס. הוא יכלול שורה של אפליקציות JavaScript האמורות להביא לכך שעמודי רשת ייטענו במהירות רבה יותר – לטענת גוגל, מדובר יהיה בדפדפן המהיר ביותר. עוד מציינת גוגל כי לצורך כרום נוצר מנוע JavaScript חדש, V8, שגם הקוד שלו יהיה פתוח. כמו כן, בכתיבת כרום נעשה שימוש אינטנסיבי ב-Multi-process programming, כדי לנצל את היכולות החזקות יותר של מחשבים רבי-ליבה (multi-core).

  

מקריאת טקסט להפעלת אפליקציות: צילום מסך של כרום מקריאת טקסט להפעלת אפליקציות: צילום מסך של כרום צילום מסך: www.blogoscoped.com

 

הדפדפן יאפשר למשתמש לפתוח שורה של טאבים ולעבוד על כל אחד מהם בנפרד – ולטענת גוגל, קריסה של טאב אחד לא תביא לקריסתו של הדפדפן כולו, אלא רק תציג "טאב עצוב" ותאפשר את סגירתו בלבד. הטאבים יוצבו בחלקו העליון של העמוד, ולא מתחת לשורת הכתובת. אולי הדבר החדשני ביותר בכרום הוא יכולתו של המשתמש להחליט, באמצעות מסך מיוחד, כמה משאבי מערכת להקצות לכל טאב וטאב, לברר איזה טאב שואב יותר משאבי מערכת ולהחליט אם לסגור אותו.

 

כפי שבוצע כבר בפיירפוקס, שורת הכתובת עצמה תציע למשתמש זיהוי אוטומטי כשהוא מתחיל להקיש כתובת – דפים שבהם ביקר המשתמש בעבר, דפים שטרם ביקר בהם אך הם נחשבים לפופולריים, ועוד. דף הבית של הדפדפן יהיה בסגנון "חיוג מהיר": תשעה חלונות המציגים את האתרים שבהם מבקר המשתמש פעמים רבות. כמו כן יציג דף הבית, בטאב צדדי, את החיפושים האחרונים של המשתמש ואת הטאבים שסגר.

 

כמו כן, מכיל כרום גרסת גלישה חשאית – Incognito – המזכירה את זו שהושקה בדפדפן אינטרנט אקספלורר 8 של  מיקרוסופט לפני כשבוע, ושכונתה מיד "פורנו מוד". גרסת כרום שתושק היום היא נסיונית ומיועדת למשתמשי חלונות; גרסאות למשתמשי לינוקס ומק צפויות להגיע בעתיד.

  

המלחמה הקרה מתחממת, במוזילה מכחישים דאגה

 

הידיעה על הדפדפן החדש עוררה מיד גל של שמועות, שהראשונה שבהם היתה השאלה איך הגיע הקומיקס לידיו של לאנסן, זמן קצר לפני ההשקה הרשמית. לאנסן, הנמצא כעת בגרמניה, מסר כי הקומיקס נשלח אליו מגוגל בדואר רגיל – לא מייל - אך מקורות בגוגל טענו כי הוא נשלח אליו בטעות.

 

שאלה מרכזית נוספת נגעה למערכת היחסים שבין גוגל ובין מוזילה, האחראית להוצאת הדפדפן הפופולרי פיירפוקס. עד כה היו היחסים בין גוגל ובין מוזילה טובים, ושתי החברות שיתפו פעולה בשורה של פרויקטים – בין השאר, פיירפוקס מגיע כשסרגל החיפוש של גוגל מובנה לתוכו. עיקר ההכנסות של מוזילה מגיעות מעסקת פרסום שחתמה עם גוגל, שהורחבה לאחרונה עד שנת 2011.

 

מנכ"ל מוזילה, ג'ון לילי, אמר לבלוג GigaOm כי הוא איננו מודאג מכרום, עדיין לא: "אינני יודע איך זה ישפיע עלינו", אמר, "זה לא מפתיע שהם פיתחו דפדפן: גוגל מתעסקת בדברים רבים (אנרגיה, שרתים) שקשורים אליה.. התפתחויות בתחום הדפדפנים הן דבר מבורך". אום מאליק, כותב GigaOm, ציין כי לגוגל יש נטיה להשיק שורה של מוצרים, שמאבדים קיטור זמן מה לאחר השקתם.

 

ההערכה המקובלת היא שכרום ישמש כנשק מרכזי בידי גוגל כנגד מיקרוסופט: קארה סווישר, בלוגרית נחשבת ועורכת אחראית ב-All Things Digital, כינתה את השקת כרום "המתקפה החזיתית והאגרסיבית ביותר" של גוגל על מיקרוסופט. סווישר כתבה עוד כי הדפדפן של גוגל, ששמועות עליו קיימות מאז 2004, "הסלים את המאבק בין מיקרוסופט לגוגל ממלחמה קרה למלחמה חמה". הבלוגר מייקל ארינגטון מטק-קראנץ' הגדיר את כרום כ-"Windows Killer", וטען שהקומיקס של גוגל הוא "שכבת צבע המסתירה שנאה עצומה למיקרוסופט".

 

הבלוגר רוברט סקובל ציין שהשם "כרום" מעיד על חוש הומור מצד גוגל: במקורו זה היה שם לפרויקט של מיקרוסופט, שהיה מיועד ליצור דפדפן מולטימדיה וננטש זמן קצר לפני השקתו המיועדת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x