$
אינטרנט

עובד ממורמר השתלט על רשת המחשבים העירונית של סן פרנסיסקו

באמצעות יצירת סיסמה שנתנה לו גישה וחסמה אותה עבור משתמשים אחרים, השיג העובד גישה בלתי מוגבלת למאגרי המידע של העירייה שהכילו תכתובות אימייל של העובדים, נתוני שכר, מסמכים מסווגים של רשויות החוק ומידע על אסירים

AP וכלכליסט 12:2117.07.08

בתחילת השבוע נעצר טרי צ'יילדז, בן 43, מהנדס מחשבים שעבד במחלקת הטכנולוגיה של עיריית סן פרנסיסקו, בחשד לחבלה ברשת המחשבים העירונית החדשה FiberWAN.

 

לטענת גורמים רשמיים, הצליח צ'יילדז להשתלט על FiberWAN באמצעות יצירת סיסמה שנתנה לו גישה וחסמה אותה עבור משתמשים

אחרים. בכך השיג צ'יילדז גישה בלתי מוגבלת למאגרי המידע של העירייה אשר הכילו תכתובות אימייל של עובדי העירייה, נתוני שכר, מסמכים מסווגים של רשויות החוק ומידע על אסירים. לדברי ראש עיריית סן פרנסיסקו, גאווין ניוסום, המערכת ממשיכה לפעול, אולם לאנשי העירייה יש גישה מוגבלת בלבד למערכת.

 

עלות הקמתה של FiberWAN עמדה על מיליוני דולרים. להערכת מומחים, צפויה כעת העירייה להוציא מיליוני דולרים נוספים על שיקומה, אולם היקף הנזק המדויק נמצא עדיין בבדיקה. צ'יילדז מסר למשטרה את סיסמת הכניסה, אולם היא לא עבדה וצ'יילדז סירב לתת את הסיסמה הנכונה, גם כשאיימו עליו במעצר. מנהלי רשת המחשבים עמלו בימים האחרונים לפצח את הסיסמה של צ'יילדז. אם לא יצליחו, תיאלץ עיריית סן פרנסיסקו לסגור את המערכת ולהקים אחת חדשה, דבר שיימשך 6-8 שבועות. כמו כן חוששים המומחים כי בטרם נעצר, צ'יילדז יצר דלת אחורית שתאפשר לגורם אחר לגשת למערכת באמצעות תקשורת טלפונית או אמצעי אלקטרוני אחר ולהשמיד מידע.

 

צ'יילדז עבד בעיריית סן פרנסיסקו בחמש השנים האחרונות, במשכורת של 10,500 דולר בחודש (126 אלף דולר בשנה). כמה מעמיתיו של צ'יילדז טענו כי הוא היה ממורמר לאחר שהועמד בפני הליך משמעתי בעירייה. לפי גורמים בעירייה, צ'יילדז היה מועמד לפיטורין לאחר שמנהליו הביעו בחודשים האחרונים אי שביעות רצון מתפקודו. במסיבת עיתונאים שכינסה משטרת סן פרנסיסקו לאחר מעצרו נמסר כי היא אינה יודעת בשלב זה מה היה המניע העיקרי למעשיו של צ'יילדז.

 

ביום חמישי הוגש לבית המשפט בסן פרנסיסקו כתב אישום נגד צ'יילדז, הכולל ארבעה סעיפים של חדירה למחשבים, ובין השאר החשד שריגל אלקטרונית אחר הממונים עליו ונסיונותיהם לפטרו. בית המשפט קבע שצ'יילדז יוכל להשתחרר בערבות של חמישה מיליון דולר, אשר לטענת הסנגור הציבורי שמונה לו מהווה סכום מופרז. "אני לא חושב שהוא מהווה איום", אמר הסניגור מארק ג'ייקובס לסוכנות הידיעות AP. "הוא לא הרג אף אח, ורוצחים בדרך כלל מקבלים ערבות של מיליון דולר, אז תעשו אתם את החישוב".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x