$
אינטרנט

למרות ההספדים: סטיב ג'ובס עדיין בחיים

סוכנות הידיעות בלומברג פירסמה בטעות ידיעת אבל בה נכתב כי מנכ"ל אפל, סטיב ג'ובס, הלך לעולמו. זמן קצר לאחר מכן הוסרה הכתבה, שפורסמה ככל הנראה כתוצאה מטעות עריכה

עידו קינן 19:3028.08.08

אח, יא סטיב, יא סטיב, איך השארת אותנו לבד. "סטיב ג'ובס, שסייע להפוך את המחשבים האישיים לקלים לשימוש כמו טלפונים, שינה את הדרך בה עושים סרטים מצויירים, שכנע צרכנים להאזין למוזיקה דיגיטלית ועיצב מחדש את האופנה של הטלפונים הסלולרים, _____. הוא היה בן __". מילים אלו פותחות ידיעת בת 17 עמודים שפורסמה אתמול (ד') על ידי סוכנות הידיעות הכלכלית בלומברג, והוסרה זמן קצר לאחר מכן, ואשר מספידה את ג'ובס, מייסד ומנכ"ל אפל.

 

הידיעות על מותו היו מוקדמות. ג'ובס הידיעות על מותו היו מוקדמות. ג'ובס צילום: בלומברג

הידיעה הזאת היא "חבצלת", הכינוי בז'רגון העיתונאי לידיעה שמכינים מראש על אישיות מפורסמת, מעדכנים מדי זמן מה והיא מוכנה לפרסום מיידי מיד כשהאישיות מתה. החבצלת הזאת עסקה בג'ובס, ועודכנה אתמול במידע חדש, ככל הנראה עקב הדיווחים והשמועות על מצבו הרפואי של ג'ובס. במהלך העדכון פורסמה הכתבה בטעות ואחר כך הוסרה. בלוג הרכילות גוקר השיג עותק מלא של החבצלת, ואפשר לקרוא אותה כאן.

 

אף שבתואר ג'ובס הוא רק מנכ"ל אפל, בפועל הוא המושיע שלה, האיש שהקים אותה, סולק ממנה והוחזר כדי להרים אותה מהתחתית ולהפוך אותה לאחת מחברות הטכנולוגיה והאינטרנט החשובות של ימינו. ג'ובס גילה ב-2003 כי הוא סובל מסרטן בלבלב, שהוסר ב-2004. אחרי הטיפול דיווחה אפל דיווחה לציבור כי ג'ובס חלה וטופל בהצלחה. העיכוב בדיווח עורר ביקורת על אפל, שהסתירה את המידע.

 

בחודש יוני השנה, באירוע השקת האייפון החדש, נראה ג'ובס כחוש ולא בקו הבריאות. אפל טענה כי מדובר בווירוס שכיח, אולם גל חדש של שמועות התעורר בנוגע למצבו הבריאותי, מניית אפל ירדה בעקבות הדברים והתקשורת החלה לעסוק ביום שאחרי ג'ובס, ולבדוק מי עשוי להחליפו בתפקיד. ביולי כבר הודתה אפל כי ג'ובס עבר בתחילת השנה ניתוח נוסף, שנבע מסיבוכים של הניתוח מ-2004. כתבה שפורסמה בנושא בניו יורק טיימס גרמה לג'ובס, שממעט להתראיין, להתקשר לכתב ג'ו נוסרה ולהטיח בו: "אתה חושב שאני (קללה שהושמטה בדיווח המקורי) שחצן שחושב שהוא עומד מעל לחוק, ואני חושב שאתה דלי שופכין שרוב העובדות שלו שגויות". ג'ובס התעקש שמצבו הבריאותי הוא עניינו הפרטי, אולם הסכים לשתף את הכתב בפרטים, בתנאי שזו תהיה שיחה שלא לציטוט. נוסרה דיווח רק כי "אף שהבעיות הבריאותיות שלו הן יותר מ'וירוס שכיח', הן לא מסכנות חיים והסרטן לא חזר".

 

סוכנות בלומברג לא התנצלה על טעותה בפרסום החבצלת, והסתפקה בפרסום הודעת תיקון טכנית: "סיפור לא גמור שמתייחס לאפל פורסם בשוגג בחדשות בלומברג ב-4:27PM שעון ניו יורק היום (27/8). הידיעה לא נועדה לפרסום, והיא אוחזרה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x