סגור
הוועידה הלאומית לאנרגיה יוסי רוזן
(סיני דוד)

ועידת האנרגיה
"הדלקים הפוסיליים יישארו לצד האנרגיות המתחדשות, הם יהיו נקיים יותר"

לדברי יוסי רוזן, יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה בפתיחת הוועידה הלאומית לאנרגיה, "הטיפול בתחום הסביבה והפחתת גזי חממה כולל הגדלת השימוש באנרגיות מתחדשות יעשה באופן אופטימלי רק בתנאי שנדע להשתמש בתשתיות משק האנרגיה הקיימות בארץ"

"העתיד, כבודו במקומו מונח ומי שמספק לנו את האנרגיה זה ההווה ובזכות זה יש בישראל יציבות אנרגטית ואין תופעה של מחסור בדלק, קיצוב בהקצאת חשמל ומחירים נמוכים לגז וחשמל לעומת העולם כולו". כך אמר הבוקר יוסי רוזן, יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה בפתיחת הוועידה הלאומית לאנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה שנערכת במלון הילטון בתל אביב.


לדברי רוזן, לשעבר יו"ר בזן וכיל ומנכ"ל חברה לישראל, "הטיפול בתחום הסביבה והפחתת גזי חממה כולל הגדלת השימוש באנרגיות מתחדשות יעשה באופן אופטימלי רק בתנאי שנדע להשתמש בתשתיות משק האנרגיה הקיימות בארץ – לשדרג ולהתאים אותם לדרישות החדשות בתחום של הסביבה. כל זעזוע של המצב יתרום להתייקרות, למחסור ולפגיעה בביטחון האנרגיה".

1 צפייה בגלריה
הוועידה הלאומית לאנרגיה יוסי רוזן יור דירקטוריון המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
הוועידה הלאומית לאנרגיה יוסי רוזן יור דירקטוריון המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה
יוסי רוזן בוועידה הלאומית לאנרגיה
(צילום: אוראל כהן)

רוזן הוסיף, כי "הדלקים הפוסיליים יישארו לצד האנרגיות המתחדשות. הם יהיו נקיים יותר. בלעדיהם נחזור דורות לאחור. תמהיל אנרגיה יציב בר קיימא צריך לכלול גז, דלקים, חשמל, אנרגיות מתחדשות ובעתיד מימן. יש לפעול על פי אינפורמציה עדכנית ומבוססת על ידע ומחקרים מן העולם, ומידע כזה קיים בשפע. מדינת ישראל צריכה רק לאמץ מדיניות שקיימת במדינות האיחוד האירופאי".
לדברי רוזן, "המכון לאנרגיה וסביבה והחברות הכלולות בו מכל תחומי האנרגיה פועלים וצופים פני העתיד תוך לימוד הנעשה בעולם בתחום, על חידושים שמיועדים להכניס אנרגיה נקיה וזולה ויחד עם זאת לדאוג לרצף של אספקת אנרגיה לשוק הישראלי. לישראל דרושה מדיניות הגנת הסביבה אחראית ומקצועית, על פי החלטות הממשלה לתיאום הרגולציה ברמה בין משרדית ולא בשליפות שתורמות אולי לכותרות בתקשורת אבל אינן תורמות למשק ולרווחתו של הצרכן".
עוד אמר רוזן, "הצרכן שואף לאוויר נקי אבל גם שואף לא פחות לביטחון אנרגטי ולמחירים סבירים ולא רוצה למצוא את עצמו במצב של כאוס, לא יתכן שכדי להמשיך להתקיים חברות יצטרכו להתדיין עם משרד הגנת הסביבה בעתירות ובבתי משפט ולא בדיונים מקצועיים. הדוגמא האחרונה היא עתירתה של קצא"א חברה ממשלתית שפונה לביהמ"ש כדי לקבל הגנה על קיומה כנגד המדינה, זהו אבסורד בהתגלמותו".
רוזן אמר עוד כי "באמצעות מחקרים ומעקבים על חדשנות המכון וחברי המכון לומדים ומיישמים בישראל כל חידוש הבא לתרום לשימוש בדלקים נקיים יותר ומתאימים יותר מבחינה כלכלית וסביבתית. לדוגמא, המכון תוך שיתוף פעולה עם אוניברסיטת בר אילן וגורמים בינלאומיים היו הראשונים להציע את המימן כמוצר עתידי ואף הושקעו כספים רבים על ידי המדען, על ידי בתי הזיקוק וסונול אשר עתידה בסוף השנה להציג תחנה ראשונה הפועלת במימן. אנו פועלים בנושא, עם הפנים לעתיד ולא לעבר אבל לכך דרושה סבלנות ולא הצבת יעדים בלתי סבירים שאינם ניתנים להשגה".
רוזן אמר כי "מתפקידו של משרד ראש הממשלה הממונה על תאום הרגולציה לחדש את וועדת השרים בראשות ראש הממשלה לענייני רגולציה ולסנכרן בין כל משרדי הממשלה את המדיניות בתחום האנרגיה ולא לאפשר לכל משרד מדיניות משל עצמו הסותרת את של משנהו. היעדים צריכים להיות חתירה לאנרגיה נקיה תוך שימוש במשאבי הטבע - הן השמש והן הגז הטבעי שלשמחתנו התגלה בישראל ותורם לכלכלת ישראל, ולחיזוק היחסים עם מדינות המזרח התיכון, בהן ירדן ומצרים, ואולי בעתיד גם מדינות אירופה".