סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

שליט דובאי ריגל אחרי אשתו לשעבר באמצעות התוכנה של NSO

בית משפט בבריטניה קבע כי שייח' מוחמד בן ראשד אל מכתום השתמש בתוכנה של החברה הישראלית כדי לרגל אחרי הנסיכה האיה, שעזבה את דובאי לבריטניה במהלך דיוני המשמורת; NSO: "בכל פעם שמתעורר חשד לשימוש לרעה, החברה חוקרת, מתריעה ומתנתקת"

שליט דובאי, שייח' מוחמד בן ראשד אל מכתום, השתמש בתוכנת הריגול פגסוס של NSO הישראלית כדי לפרוץ לטלפון של אשתו לשעבר, הנסיכה האיה מירדן, ולרגל אחריה – כך פסק הערב בית המשפט העליון של בריטניה. לפי בית המשפט, גם הטלפונים של פרקליטיה של הנסיכה ואנשי צוותה נפרצו באמצעות פגסוס במהלך דיוני המשמורת וגירושיה משייח' מוחמד. ב-NSO אישרו את הפרטים.


"מדובר בהפרה חמורה של החוק הבריטי", פסק בית המשפט. "מדובר בהתערבות בהליך החוקי של בית המשפט ובניצול לרעה של כוח מצד ראש מדינה. הטלפונים הניידים של האם, שני עורכי דין, עוזר אישי ושני חברי צוות אבטחה סבלו מניסיון חדירה מוצלח של תוכנת מעקב. התוכנה שבה נעשה שימוש היא זו של חברה ישראלית, קבוצת NSO. המעקב בוצע על ידי משרתים של האב (שייח' מוחמד), והתרחש באישור הישיר או המרומז שלו".
לדברי בית המשפט, הפריצה למכשירה של הנסיכה האיה הצליחה והביאה להוצאת 250 מגה-בייט מידע מהמכשיר.
ד"ר ביל מרזק ממכון המחקר סיטיזן לאב של אוניברסיטת טורונטו העיד בבית המשפט כי אין לו ספק שהטלפונים נפרצו באמצעות פגסוס, והעריך בביטחון גבוה שהם נפרצו על ידי מפעיל אחד מטעם מדינה, ובביטחון בינוני שמדובר באיחוד האמירויות. "זה מעניין ש-NSO אישרה במכתב לבית המשפט את הממצאים שלי", אמר הערב מרזק ל"כלכליסט". "עכשיו אם NSO רק תנקוט אותה גישה כשעיתונאים או מתנגדי משטר הם יעד למעקב. לא צריך להיות נסיכה כדי לזכות בצדק".


1 צפייה בגלריה
שליט דובאי מוחמד אל מאקטום ו נסיכה האיה בינט אל חוסיין
שליט דובאי מוחמד אל מאקטום ו נסיכה האיה בינט אל חוסיין
הנסיכה האיה ושייח' מוחמד
(צילום: רויטרס)

הצוות המשפטי של הנסיכה האיה התוודע לפריצה לראשונה ב-5 באוגוסט 2020. לפי בית המשפט, מרזק היה הראשון שהודיע לצוות הפרקליטים שלה על הפריצה למכשיר. ההתראה השנייה התקבלה בשיחת טלפון דחופה שביצעה שרי בלייר, רעייתו של ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, לברונית פיונה שקלטון, אחת מעורכות הדין של הנסיכה.
בלייר, שמשמשת כיועצת לזכויות אדם ב-NSO, פנתה לשקלטון אחרי שבכיר בחברה התקשר אליה כדי לעדכן שנודע לחברה כי בוצע שימוש לרעה בתוכנה שלה כדי לנטר את הטלפונים של הברונית והנסיכה. הוא אמר שכבר לא ניתן לגשת לטלפונים באמצעות פגסוס וביקש סיוע ביצירת קשר עם שקלטון. לפי דיווח של ה-BBC, החברה ביטלה את החוזה שלה עם איחוד האמירויות בעקבות המקרה.
הנסיכה האיה, בתו של חוסיין מלך ירדן המנוח, נמלטה עם שני ילדיה מדובאי לבריטניה ב-2019, אחרי שגילתה כי בעלה אז הורה לחטוף לדובאי שתיים מבנותיו האחרות. "האם חיה בפחד לחייה ובפחד לחיי ילדיה מאז אפריל 2019", טענו הפרקליטים בבית המשפט, שאמרו גם שהיא מקבלת דרך קבע איומים מסוכניו של בעלה לשעבר. השייח' אף רכש נכס מגורים בסמוך למקום שבו מתגוררת הנסיכה, לטענת פרקליטיה במטרה לעקוב אחריה.
הפריצה התרחשה ביולי ובאוגוסט 2020, בשלב קריטי בדיוני המשמורת בין השייח' לנסיכה. "ההאשמות על הפריצה הגיעו לפני בית המשפט בזמן שכבר היו ממצאים רציניים מאוד נגד האב", נכתב בפסק הדין.
"עכשיו זה ברור שהאם נאלצת לשחק משחק נוראי של חיים ומוות, של צעדים בחשכה", אמרו פרקליטיה של הנסיכה לבית המשפט. "בשעה שאנחנו מחפשים תשובות לגבי רכישת הנכס, האקרים עמלו על שיבוש התקשורת האישית והחסויה שלה".
מ-NSO נמסר בתגובה: "בכל פעם שמתעורר חשד לשימוש לרעה, NSO חוקרת, NSO מתריעה, NSO מתנתקת. NSO גאה שהמחויבות שלה להגנה על זכויות אדם הוכחה. NSO לא היססה לסגור מערכות של לקוחות עבר, בשווי של יותר מ-300 מיליון דולר. כמו שאמר בית המשפט, NSO בוחרת בסטנדרטים אתיים על פני הכנסות. בית המשפט הביע את הערכתו לשיתוף הפעולה של NSO, שניתן אף שהחברה היא לא תחת סמכות השיפוט של בית המשפט".