סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

מעלה הילוך: MAX חתמה על הסכם להשקת שירות גוגל פיי

לכלכליסט נודע כי לאחר ההסכם עם בנק לאומי שיאפשר לבנק להציע את גוגל פיי ללקוחות, גוגל חתמה על הסכם דומה עם חברת כרטיסי האשראי

ענקית הטכנולוגיה גוגל מאיצה את המהלכים לקראת השקת שירות התשלומים שלה, גוגל פיי, בישראל. ל"כלכליסט" נודע כי ימים ספורים אחרי החתימה של גוגל על הסכם עם בנק לאומי שיאפשר לבנק להציע את השירות ללקוחותיו, חתמה החברה על הסכם גם עם חברת כרטיסי האשראי MAX.


ההסכם עם MAX, כמו גם עם חברות כרטיסי האשראי המתחרות בהמשך, נדרש על מנת לאפשר לגוגל דריסת רגל משמעותית בשוק התשלומים החכמים בישראל. ההסכם יאפשר ללקוחות MAX לבצע תשלומים באמצעות הנייד דרך אפליקציית גוגל פיי וכן דרך אפליקציית MAX. לקוחות MAX יוכלו להירשם לשירות של גוגל באמצעות האפליקציה של MAX. השקת השירות צפויה במהלך הרבעון הרביעי של השנה הנוכחית.
ל־MAX, המנוהלת על ידי רון פאינרו, חברת כרטיסי האשראי כ־2.8 מיליון כרטיסים נכון לסוף הרבעון השני, מתוכם 1.1 מיליון כרטיסים חוץ בנקאיים. השירות המשותף יאפשר לבצע תשלומים בחנויות הפיזיות וגם באונליין באמצעות גוגל פיי. את ההסכם עם החברה הוביל סמנכ"ל הפיתוח העסקי של MAX, מאיר אהרוני.
1 צפייה בגלריה
רון פאינרו
רון פאינרו
מנכ"ל MAX רון פאינרו
(צלם: הדר דולן)

ההשקה הקרובה של גוגל מגיעה אחרי עיכוב של כשנתיים, כאשר החברה המתינה עד להטמעת תשלומים בטכנולוגיית EMV בבתי העסק בישראל - הטמעה שהתעכבה בגלל משבר הקורונה. טכנולוגיית ה־EMV מאפשרת אבטחה מוגברת על התשלומים וכן אפשרות הטכנולוגיה עד סוף השנה - תאריך שנדחה מאמצע השנה בגלל השלכות משבר הקורונה.
לפי נתוני בנק ישראל, נכון לסוף חודש יולי כשני שליש מכלל מסופי התשלומים בישראל עבדו בתקן EMV וכ־60% מהעסקאות בוצעו בטכנולוגיה זו. בסוף אותו חודש נכנס לתוקפו השלב האחרון של המעבר לטכנולוגיית EMV וכלל בתי העסק צריכים להטמיע את הטכנולוגיה עד סוף השנה – תאריך שנדחה מאמצע השנה בגלל השלכות משבר הקורונה.
הארנק הדיגיטלי של גוגל החל לפעול לפני כ־10 שנים בשם "גוגל וולט". לפני שלוש שנים שודרגה המערכת והפכה לגוגל פיי, וכיום שירות זה פעיל בכ־40 מדינות. לפי חברת המחקר סטטיסטה, לגוגל פיי יש יותר מ־100 מיליון משתמשים נכון לשנת 2020.
במקביל לפריסת שירות התשלומים שלה, גוגל מפתחת גם שירות של בנקאות דיגיטלית תחת השם Plex תוך כדי שיתופי פעולה עם בנקים מקומיים, אך שירות זה נראה כרגע רחוק מהשקה בישראל.
השירות של גוגל פיי צפוי להצטרף למספר שירותי תשלומים חכמים שכבר נכנסו לשוק הישראלי, הבולט שבהם הוא שירות התשלומים של המתחרה הגדולה אפל, שמאפשר תשלום דרך המכשירים המיוצרים על ידה ובראשם ה־iPhone.
שירות התשלומים של גוגל נחשב לשלישי בגודלו בשוק האמריקאי, כשהוא נמצא אחרי מובילת השוק אפל ושירות התשלומים שהשיקה רשת בית הקפה הפופולאריים סטארבקס. הוא מקדים את שירות התשלומים של סמסונג. לגוגל פוטנציאל גדול בשירות התשלומים של החברה בזכות הדומיננטיות של מערכת ההפעלה אנדרואיד של החברה במכשירי טלפון חכמים.
בשוק המקומי פועלים כמה שירותי תשלומים שהוקמו על ידי המערכת הבנקאית ובראשם ביט של בנק הפועלים שכבש נתח שוק משמעותי. לצידו קיימים שירות פייבוקס של בנק דיסקונט ושירות pay של לאומי.