סגור

בלעדי לכלכליסט
הארנק הדיגיטלי גוגל פיי צפוי להיכנס לישראל כבר ברבעון הבא

השקת הארנק של אפל בישראל זירזה את כניסתו של המתחרה גוגל פיי, שצפוי להיכנס לישראל כבר ברבעון השלישי. אפל פיי הפך בתוך שבועיים לארנק הדיגיטלי הגדול בישראל עם יותר מ־200 אלף משתמשים

גוגל מאיצה את התוכניות לקראת כניסה לשוק התשלומים בישראל. ל"כלכליסט" נודע כי התכנון הוא להשיק את הארנק הדיגיטלי גוגל פיי במהלך הרבעון השלישי של השנה, זאת בעוד הערכות קודמות היו שהשירות פיי יושק לקראת סוף השנה.
כניסת אפל פיי לישראל לפני שבועיים האיצה את המהלכים. גוגל משתדלת שלא להותיר מדינות רק לשירות התשלומים של אפל, וממהרת להיכנס למדינות שאפל כבר נכנסה אליהן.
במקביל, התשתית לביצוע תשלומים בארנק הדיגיטלי בישראל מתרחבת. לפי נתוני חברת שב"א (המנהלת את תשתית מערכת התשלומים בישראל), 62% ממסופי התשלום בעסקים כבר עובדים על תשתית EMV המאפשרת תשלום באמצעים מתקדמים כארנקים דיגיטליים בטלפון החכם. המספר צפוי לטפס בחודש יולי כאשר גם העסקים הקטנים יחויבו לעבוד תחת תשתית זו.
לפי הערכות, בתוך שבועיים נרשמו לאפל פיי יותר מ־200 אלף משתמשים בישראל, והוא הפך לארנק הדיגיטלי הגדול בארץ. נתון מרשים במיוחד לאור העובדה שנתח השוק של האייפון בישראל מוערך ב־25% בלבד.
בענף מציינים כי הבאז שיצרה כניסת אפל לישראל השפיעה על עולם התשלומים כולו ונרשמה עלייה בהיקף השימוש בארנקים הדיגיטליים גם במכשירי אנדרואיד. כן היתה עלייה בביקוש מצד עסקים לעבור לתשלום ב־EMV, כדי שיוכלו לקבל תשלום דרך הארנקים הדיגיטליים.

1 צפייה בגלריה
ארנק דיגיטלי גוגל פיי גוגל pay
ארנק דיגיטלי גוגל פיי גוגל pay
ארנק דיגיטלי - גוגל פיי
(צילום: בלומברג)

הארנק הדיגיטלי של גוגל החל לפעול לפני 10 שנים כגוגל וולט. לפני שלוש שנים שודרגה המערכת והפכה לגוגל פיי, וכיום שירות זה פעיל בכ־40 מדינות. לפי חברת המחקר סטטיסטה, לגוגל פיי יש יותר מ־100 מיליון משתמשים נכון לשנת 2020.
כניסת גוגל פיי לישראל תהווה צעד נוסף במפץ בעולם התשלומים בישראל אולם בענף מעריכים שהיא לא תגרום לשינוי דרמטי כמו כניסת אפל. הסיבה לכך היא שיש כיום בישראל שישה ארנקים דיגיטליים זמינים, כלומר גוגל תיכנס לשוק שיש בו שחקנים פעילים, בעוד אפל נכנסה לשוק שלא היו בו ארנקים דיגיטליים (הארנק של אפל פועל במכשירי אפל בלבד).
גוגל תיתן תנופה לשימוש בארנקים הדיגיטליים בישראל
עם זאת, המותג של גוגל הוא חזק ואפשרות הסנכרון בין גוגל פיי לשאר הפיצ'רים של גוגל מהווה ערך מוסף. לכן, הציפייה היא שכניסת גוגל תיתן תנופה נוספת לשימוש בארנקים הדיגיטליים בישראל.
במקביל גוגל מפתחת את Plex, שהוא מעין חשבון עו"ש בנקאי, שכולל שיתוף פעולה עם בנקים גדולים שמספקים לגוגל את התשתית הבנקאית מאחורי השירות, וכך היא יכולה להציע מוצרים בנקאיים, מבלי להיות כפופה לרגולציה בנקאית. היות שגוגל נחשבת לגוף מוביל בעולם הטכנולוגיה, הערכות הן כי אם המוצר הזה יצליח, עוד ענקיות טכנולוגיה ייכנסו לפעילות בתחום הבנקאות.