סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

אמזון וגוגל זכו במכרז הענן של ישראל

הממשלה חשפה היום באופן רשמי את הזוכות במכרז נימבוס היוקרתי, לאחר חשיפת כלכליסט. שתי החברות יצטרכו להשלים את כל התנאים בטרם יחלו לספק את שירותי הענן. ההשקעה הראשונית במכרז מוערכת בכ-4 מיליארד שקל

ממשלת ישראל חושפת היום (ד') באופן רישמי את הזוכות במכרז הענן הגדול של מדינת ישראל. הזוכות שכבר נחשפו בכלכליסט הן אמזון (AWS) וגוגל. שתי החברות יצטרכו על פי ההודעה להשלים את כל תנאי המכרז ואז יתחילו לספק את שירותי הענן.


מההודעה עולה כי שההשקעה ראשונית המוערכת בכ-4 מיליארד שקל. המתמודדות בשלב זה כללו את ספקיות הענן המובילות בעולם: מיקרוסופט, אמזון, גוגל, אורקל ו- IBM.
בשבוע האחרון הגישו אורקל ומיקרוסופט עתירה בבקשה להאריך את מועד העיון במרכז, ולא מן הנמנע ששתי החברות יגישו ערעור על תוצאות המכרז. בעתירה של מיקרוסופט אף נחשף שלאחר שייחתמו החוזים באופן מסודר, תינתן לכל החברות שלא זכו אפשרות לערער בצורה מסודרת.

2 צפייה בגלריה
מטה גוגל מאונטיין וויו קליפורניה
מטה גוגל מאונטיין וויו קליפורניה
מטה גוגל קליפורניה
(צילום: איי פי)

זוכה נוספת שנחשפה היום היא סומך חייקין - KPMG כספק הזוכה לייעוץ, ליווי, והקמה של ה-CCoE (Cloud Center of Excellence) והפעלתו, שהוא החלק השני של המכרז.
במסגרת מכרז ה-CCoE התמודדו חברות ייעוץ בינלאומיות מובילות (Deloitte, Ernst & Young, McKinsey, HPE ו KPMG), שברשותן ניסיון ביצירה ובליווי ובהפעלה של CCoE בתאגידים בינלאומיים וממשלות בעולם.
בהודעה נמסר ששירותי הענן יסופקו מאתרי ענן מקומיים, כאשר המידע יעובד ויישמר בגבולות מדינת ישראל תחת הנחיות אבטחת מידע מקפידות בהנחיית הגורמים הרלוונטיים בממשלה. הפרויקט כולל 4 חלקים – רכישה והקמה של תשתיות הענן, גיבוש המדיניות הממשלתית להגירה לענן, מענה לאינטגרציה והגירה לענן וביצוע בקרה ואופטימיזציה על הפעילות בענן.
בימים אלה מתקיים מכרז לחלק השלישי בפרויקט
בנוסף, בימים אלו מתקיים הליך מכרזי לצורך מתן מענה לחלק השלישי בפרויקט, במסגרתו ייבחרו עשרות ספקים מקומיים שיסייעו בהגירת מערכות הממשלה לענן, ובפיתוח מערכות בסביבת הענן. תהליך זה פתוח למבחר רחב של ספקים ויאפשר לספקים קטנים ובינוניים להשתתף בתהליך ולהיות חלק מתהליכי העבודה בפרויקט.
בחלק הרביעי של הפרויקט ייקבעו עקרונות ניטור ואופטימיזציה לפעילות הממשלה בענן ויפורסם מכרז בהתאם.

2 צפייה בגלריה
ענן אבטחת מידע
ענן אבטחת מידע
ענן
(צילום: depositphotos)