סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

כלכליסט-טק
טים צ'יינה: מנכ"ל אפל התחייב להשקיע 275 מיליארד דולר בכלכלה הסינית

ההסכם, שנחתם בשנת 2016, נועד להגן על אפל מפני סנקציות רגולטוריות של הממשלה הקומוניסטית. בתמורה לכך, ענקית הטכנולוגיה של טים קוק, שניהל את המו"מ אישית, תציית לרגולציות במדינה ותסייע פיננסית לפרויקטים ולקמעונאים מקומיים

מנכ"ל אפל טים קוק חתם על הסכם עם בכירים בסין המוערך בשווי של 275 מיליארד דולר. ההסכם נועד לסכל את האיומים לפגיעה במכשירים ובשירותים של ענקית הטכנולוגיה האמריקאית במדינה הקומוניסטית, כך לפי דיווח באתר The Information.
באתר התבססו על גורמים המעורים בנושא מתוך אפל ועל מסמכים פנימיים. אותם גורמים מספרים כי מדובר בהסכם לחמש שנים שאורגן במהלך ביקורו של קוק בסין ב-2016 ונועד למנוע שורה של צעדים רגולטוריים נגד החברה. עוד הוסיפו בדיווח כי קוק חיזר אחר בכירים בממשלה, שטענו כי החברה לא תורמת מספיק לכלכלה המקומית. ההסכם נחתם מול גוף ממשלתי וכולל ויתורים שונים של אפל לממשלה מחד והחרגות משפטיות של הממשלה לאפל מאידך.
לפי הדיווח, ההסכם כולל סעיף לפיו חלק מההשקעות של אפל בסין יוקצו להקמת חנויות קמעונאיות חדשות במדינה ולפיתוח מרכזים ופרויקטים לאנרגיה מתחדשת. אפל גם התחייבה לסייע ליצרניות הסיניות "לפתח את טכנולוגיות הייצור המתקדמות ביותר", כלשון הדיווח, ו"לתמוך בהכשרה של עובדים סינים איכותיים ומיומנים".
1 צפייה בגלריה
טים קוק ויו"ר צ'יינה מובייל שי גוואה
טים קוק ויו"ר צ'יינה מובייל שי גוואה
טים קוק ויו"ר צ'יינה מובייל שי גוואה. כן, אנחנו העולם
(צילום: AP)
כחלק מההסכם, אפל התחייבה גם להשתמש במכשירים שלה ביותר רכיבים שמגיעים מספקים סינים, לחתום על עסקאות עם חברות תוכנה סיניות, לשתף פעולה עם האוניברסיטאות הסיניות בענייני טכנולוגיה ולהשקיע ישירות בחברות טכנולוגיה סיניות. בנוסף, אפל התחייבה להשקיע "מיליארדי דולרים" מעבר לסכומי העתק שכבר הוציאה בסין. התחייבות נוספת מצד אפל הייתה לציית לרגולציות ולמדיניות של הממשלה הסינית - ולפי הדיווחי אפל עומדת בתנאי הזה ונענית לבקשות למחיקת אפליקציות ותכנים המנוגדים לאג'נדה הממשלתית.
סין נחשבת לאחד השווקים הגדולים ביותר של אפל. ברבעון הפיסקאלי הרביעי של 2021 נרשמה שם צמיחה של 83% במכירות. זאת ועוד: הביצועים של אפל בסין טובים משל רוב חברת הטכנולוגיה האמריקאיות הגדולות ולפי הדיווח אחת הסיבות העיקריות לכך היא יכולות הלובינג, עשיית העסקאות ובניית הקשרים של קוק. הטענה היא כי היכולות הללו חיוניות להצלחה העולמית של אפל עד כדי כך שחלק מחברי ההנהלה בחברה חוששים לעתידה במקרה שקוק יחליט לפרוש. מאפל לא התקבלה תגובה לדיווח.