סגור
גיימריסט הפניה חדשה גג עמוד דסקטופ

מיקרוסופט משאירה בידי מפתחי האפליקציות 100% מההכנסות - חוץ מבתחום הגיימינג

כדי לשמור על רווחיות חטיבת הגיימינג שלה, מיקרוסופט תגבה 12% מכל רכישת משחק ממנה - עמלה נמוכה מזו של חנות המשחקים סטים, היריבה הגדולה ביותר. עם זאת, מיקרוסופט לא שוללת כי בעתיד, חנויות המשחקים המתחרות יוכלו להתארח אצלה בשוק האפליקציות

ביום חמישי, חשפה מיקרוסופט את הגרסה הבאה של מערכת ההפעלה שלה, ווינדוס 11. מלבד הצגת עיצוב עדכני ונקי יותר ושיפור הפרודוקטיביות, יצרנית האקסבוקס התייחסה גם לתחום הגיימינג וחשפה מודל חלוקת הכנסות חדש: מפתחי אפליקציות יורשו לשמור 100% מהכנסותיהם מחנות האפליקציות של מיקרוסופט, אבל ההכרזה שמטה במכוון את מפתחי המשחקים.

בשיחה עם אתר The Verge, אישרה החברה כי יצרני המשחקים לא ייהנו ממודל ההכנסות החדש, שנועד לפתות מפתחי יישומונים להיכנס לאקוסיסטם של מיקרוסופט, כדי להתחרות בגוגל ובאפל. כיום גובה מיקרוסופט 30% מכל רכישת משחק PC דרך החנות שלה בווינדוס.

4 צפייה בגלריה
Skyrim. אחד הלהיטים מחברת הבת של מיקרוסופט, בת'סדרה
Skyrim. אחד הלהיטים מחברת הבת של מיקרוסופט, בת'סדרה
Skyrim. אחד הלהיטים מחברת הבת של מיקרוסופט, בת'סדרה
(bethesda)

החברה גובה עמלה זהה על כל רכישת משחק דרך חנות משחקי האקסבוקס. אולם החל מחודש אוגוסט, תחתוך מיקרוסופט את העמלה על משחקי PC בחנות של ווינדוס, מ-30% ל-12%. העמלה של משחקי אקסבוקס תישאר כשהייתה.
כמי שמנהלת חטיבת גיימינג משלה, ובבעלותה מספר אולפני משחקים, ברור מדוע מיקרוסופט מעוניינת לגרוף חלק מהכנסות המפתחים. שמירה על גובה העמלה תבטיח את רווחיותה של חטיבת הגיימינג בעתיד, אם מיקרוסופט תצליח לשכנע קהל שחקנים רחב לרכוש ממנה משחקים ישירות. כיום, שוק המשחקים למחשב נשלט ברובו על ידי חברת Valve, שמפעילה את חנות המשחקים סטים (Steam). כמעט 20% מכל מכירות משחקי ה-PC בעולם עוברות דרך סטים, שגובה 30% עמלה על כל עסקה.

4 צפייה בגלריה
מיקרוסופט השקת מערכת הפעלה ווינדוז 11
מיקרוסופט השקת מערכת הפעלה ווינדוז 11
מערכת הפעלה ווינדוס 11
(צילום: מיקרוסופט)

ההודעה של מיקרוסופט מגיעה בעקבות הכרזה דומה של אפיק (Epic), המפתחת של פורטנייט. אפיק מפעילה חנות משחקים עצמאית משלה, וכמו מיקרוסופט, מתהדרת בעמלה של 12% על רכישות משחקים כדי לנגוס בנתח השוק של סטים. מיקרוסופט מנסה למצוא איזון עדין בין עמלה תחרותית נגד סטים, ומצד שני להפוך את חטיבת הגיימינג שלה לרווחית.
מרבית הכנסותיה של מיקרוסופט בתחום בגיימינג - ממכירת משחקים
באופן כללי, נדמה שאפיק ומיקרוסופט מוכנות לשלב ידיים ולהציג חזית מאוחדת. במהלך המשפט שניהלה אפיק נגד אפל, התריע עורך דין מטעם ההגנה בפני סוני, נינטנדו ומיקרוסופט כי המודל העסקי שלהן נתון בסכנה, אם אפיק תנצח. אבל אפיק קראה לדוכן העדים את לורי רייט (Lori Wright), מנהלת הפיתוח העסקי של אקסבוקס, כדי להפריך את הטענות. מיקרוסופט אף הודתה במהלך המשפט כי היא מוכרת את מכשירי סדרת האקסבוקס החדשה במחירי הפסד - וכי מרבית הכנסותיה נובעות ממכירות משחקים ולא ממכירת הקונסולה.

4 צפייה בגלריה
גיימרית משחק מחשב גיימינג
גיימרית משחק מחשב גיימינג
גיימרית
(צילום: שאטרסטוק)

ענקית התוכנה ניצלה את אירוע ההשקה כדי להתפאר ב-Xbox Game Pass, שירות המנויים של מיקרוסופט שמעניק גישה חופשית למאות משחקים ללא עלות נוספת; מיקרוסופט אף השיקה תמיכה ב-Direct Storage, תוכנה שמנתבת את קבצי המשחק ישירות למעבד הגרפי (GPU), מבלי לעבור דרך המעבד הראשי (CPU) - ובכך מפחיתה משמעותית את זמני טעינת המשחקים. יכולת זו למעשה כבר קיימת במכשירי הדור החדש של אקסבוקס.
עוד הודיעה מיקרוסופט כי ניתן יהיה להוריד ולהריץ יישומוני אנדרואיד ישירות בווינדוס, הודות לחנות האפליקציות של אמזון. ראש צוות הפיתוח של ווינדוס, פאנוס פאנאי (Panos Panay), הצהיר שהוא לא שולל שיתופי פעולה דומים בעתיד, בו יורשו חנויות המשחקים של סטים ואפיק להיות חלק מחנות האפליקציות של מיקרוסופט (מה שבעצם יהפוך את החנות למעין קניון, שמארח חנויות שונות תחת קורת גג אחת). עם זאת, עוד לא ברור כיצד המדיניות הזו תיושם בפועל, ומה תהיה חלוקת הרווחים עם שתי המתחרות.

4 צפייה בגלריה
fallout 4
fallout 4
fallout 4
(bethesda)