$
פודקאסט גיימריסט

פודקאסט כלכליסט

המשפט של אפל ואפיק נפתח: מה הן רוצות אחת מהשנייה ואיך אפל עלולה להסתבך

המפתחת של פורטנייט טוענת שהיא יוצאת לקרב עקרוני אליו כל מפתח היה רוצה להצטרף, על העמלות עבור ההפצה באפסטור; אפל מגיבה שמדובר בסך הכל בקמפיין יח"צ. פודקאסט גיימריסט על האינטרסים האמיתיים מאחורי הקלעים

עמית קלינג 14:0305.05.21

מה באמת עומד מאחורי הקרב המשפטי של אפיק ואפל שנפתח השבוע? כלומר, אם מסתכלים מעבר למחלוקת המיידית על גובה העמלות ועל ההפרה המכוונת של אפיק את תנאי השימוש באפסטור – פרובוקציה שהביאה לה בדיוק את האפקט אותו רצתה? כרגיל, תלוי את מי שואלים, או במקרה הזה – תלוי עורך דין של איזה צד שואלים.

 

 

 

 

 

אפיק והמנכ"ל שלה טים סוויני מנסים לצבוע את הקרב שלה נגד עמלת 30% של אפל כקרב עקרוני: לאפיק יש את הכלים, האמצעים, אורך הרוח ועומק הכיס לצאת לקרב אליו כל מפתח היה רוצה לצאת, אבל אין לו את היכולת לוותר על פלח השוק היוקרתי של אפל. מנגד, אפל טוענת כי כל הסיפור הזה כולו הוא בסך הכל קמפיין יח"צ מתוחכם שנועד לעורר עניין מחודש בפורטנייט, הלהיט חסר התקדים של אפיק, שאמנם גם היום מתהדר בבסיס שחקנים שכל חברה היתה חולמת עליו – ועדיין, בהשוואה לשנים הקודמות, ניתן לזהות ירידה מסוימת.

 

קמפיין מחאה של אפיק נגד אפל קמפיין מחאה של אפיק נגד אפל צילום מסך: .Youtube

 

 

שתי הגרסאות הללו הן כמובן מוטות ומוגזמות. ספק אם אפילו אפל מאמינה לעצמה כשהיא טוענת שאפיק יצאה איתה לקרב ראש בראש בשביל להביא שחקנים לפורטנייט, בעיקר כי לא ברור איך זה קמפיין שאמור למשוך אפילו שחקן בודד בחזרה לשדה הקרב הצבעוני שלה. מנגד, כמובן שלאפיק יש אינטרסים כלכליים ברורים מאוד, רק שהם הולכים הרבה יותר רחוק מהקרב על האם העמלה שאפל גובה ממנה היא 30%, 15% או 12%.

 

בזמן שאפיק מנהלת את הקרב המשפטי שלה מול אפל, היא מנהלת גם קרב עסקי מר. ההערכות הן שעלויות המשפט עם אפל יגיעו עד לחצי מיליארד דולר, והיא כבר השקיעה סכום כפול מזה בתפעול החנות הדיגיטלית שלה, שם היא מנסה להתחרות במכירת משחקים מול Steam הענקית (מבית Valve, המוכרת בין היתר בזכות סדרת Half Life האגדית וקאונטרסטרייק). לסטים יש כמעט-מונופול: לא מתוקף הפלטפורמה כמו של אפל, אלא מתוקף ותק וקהל צרכנים שהתרגל לכך שמשחקים למחשב קונים קודם כל אצלה.

 

הגר רבט, עורכת הטכנולוגיה של כלכליסט, מצטרפת לעמית קלינג בפודקאסט גיימריסט על מנת להבין לא רק מה בדיוק אפיק ואפל רוצות אחת מהשנייה – אלא גם מה ההיסטוריה של האפסטור, ובאילו צרות נוספות המשפט הזה יכול לסבך את אפל.

 

 

 
להאזנה לפודקאסט לחצו כאן >>

x