סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

רוצים ווינדוס 11? מיקרוסופט לא מרשה לכם אם המחשב שלכם בן יותר מ-4 שנים

בשבוע שעבר מיקרוסופט חשפה את הגרסה החדשה של ווינדוס, אולם בשל הצורך להגן על המשתמשים מול האקרים היא חסמה למעשה את הגישה לרובם; התוצאה: לא בטוח שווינדוס 11 תצליח להגיע לנתח השוק של קודמתה לפחות בשלוש השנים הקרובות

ווינדוס 11 הושקה בקול תרועה בשבוע שעבר עם הבטחה לעתיד ורוד דרך תמיכה באפליקציות אנדרואיד, שדרוג חינם לבעלי ווינדוס 10 ועוד שלל יכולות חדשות ומסקרנות. אבל מה שמיקרוסופט לא ממש חשפו זה שלא כל המחשבים יוכלו ליהנות מהחוויה המתקדמת של ווינדוס החדשה.
למעשה רק מחשבים שיוצרו אחרי סוף 2017 כנראה יהיו מסוגלים לכך. הסיבה טכנית וקשורה לאבטחת מידע - או יותר נכון לתמיכה של מעבד המחשב במערכת אבטחה שנקראת TPM 2.0.

מאחורי השם הברברי הזה מסתתר למעשה שבב שמותקן מזה מספר שנים בכל המעבדים ולוחות האם החדשים. אצל אינטל מדובר למשל במעבדי דור 8 ומעלה. אבל, וכאן הבעיה, זו מערכת שלא תמצאו במחשבים ישנים יותר, או שתמצאו אותה בגרסה מוקדמת יותר שבה מיקרוסופט הודיעה שהיא לא תתמוך.
מה שמיקרוסופט עושה זה לא דבר רע, היא מנסה להקשיח את הגנות מערכת ההפעלה מול היכולות הגדלות והולכות של ההאקרים כדי להגן על הלקוחות.

2 צפייה בגלריה
ווינדוס 11
ווינדוס 11
ווינדוס 11
(צילומי מסך מתוך ביידו)

אנחנו מתייחסים באופן מסורתי לווינדוס כמערכת ההפעלה להמונים, בניגוד למשל ללינוקס. שדרוג גרסה הוא אחד הדברים שכל משתמש בה מבצע לפחות פעם בכמה שנים. ווינדוס 10 איתנו כבר 6 שנים - זמן רב למערכת הפעלה ולמעשה לפי ממוצע הזמנים של הגרסאות הקודמות היא כבר היתה צריכה להיות מוחלפת מזה לפחות שנה. אבל כעת עם השינוי הזה במדיניות השדרוג לא בטוח שווינדוס 11 תצליח להגיע לנתח השוק של קודמתה לפחות בשלוש השנים הקרובות.
הסיבה לכך פשוטה, רוב בעלי המחשבים מחליפים אותם בממוצע כל 4 עד 5 שנים. מכיוון שמדובר בממוצע, סביר להניח שעבור רובנו גיל המחשב הביתי עשוי להיות אפילו גבוה יותר. כתבה זו למשל נכתבה על PC בן 5 שנים שמבוסס על מעבד אינטל דור 7 - זאת אומרת שלא ניתן יהיה לשדרג אותו. מדובר בשינוי מדיניות די דרסטי. ווינדוס 11 היא הגרסה הראשונה שלא תוכל לפעול על כל מחשב שהוא. עד ווינדוס 10 ניתן היה להתקין אותה על רוב המחשבים, אבל החדשה לא.

2 צפייה בגלריה
מיקרוסופט השקת מערכת הפעלה ווינדוז 11
מיקרוסופט השקת מערכת הפעלה ווינדוז 11
מערכת הפעלה ווינדוס 11
(צילום: מיקרוסופט)

מיקרוסופט גם העלתה לרשת דף תמיכה ובו מפרטת את דגמי המעבדים התואמים וזו מאששת את הטענה. גם סגן נשיא ווינדוס במיקרוסופט, סטיב דיספנסה, אישר את הדברים בתשובה לציוץ של העיתונאי בראד סאמס. הצעד של מיקרוסופט לא התקבל בברכה. ראשית, כי את המהלך היא ביצעה בשקט ובלי לעדכן את הקהל, גם לא לאחר אירוע ההשקה המושקע שערכה לפני פחות מכמה ימים.
שנית, כי היא הוציאה למעשה את מירב המשתמשים ממעגל השדרוג. הצעד שלה אף ימנע ממנה לשדרג את מחשב הסרפס סטודיו היוקרתי שלה לווינדוס 11, כל זאת בגלל שהמעבד שלו הוא אינטל דור 7. ומדובר במחשב שנמכר בכ-2,500 דולר ליחידה (ושעדיין מופיע בקטלוג שלה).
המהלך ידרוש ממשתמשים לרכוש מחשב חדש
אם לווינדוס 10 לקח כשנתיים להגיע למיליארד משתמשים, לא ברור כמה זמן זה ייקח לווינדוס 11. המהלך ידרוש מרוב בעלי המחשבים שירצו לשדרג ייאלצו לרכוש מחשב חדש, הוצאה שאם אינה הכרחית כנראה לא תבוצע. המשדרגים הראשונים וכנראה העיקריים יהיו מן הסתם משתמשים ארגוניים שגם כך רוכשים מחשבים כל 3 שנים בממוצע.
ואולם שאר המשתמשים עשויים להמתין עד שלא תהיה להם ברירה. וכך יוצא שמערכת ההפעלה המעודכנת, הבטיחותית והמודרנית בעולם מחשבי ווינדוס כנראה תאלץ להמתין זמן רב על המדף לפני שתצליח להחליף באופן מלא את ווינדוס 10 שתחגוג עוד 4 שנים עשור להשקתה.