סגור
באנר דסקטופ כלכליסט טק

המחסור בשבבים: צפי לפגיעה של 110 מיליארד דולר בהכנסות תעשיית הרכב השנה

נזקי תעשיית הרכב בשל המחסור העולמי בשבבים הולכים וגדלים. על פי הערכות מעודכנות, התפוקה תרד ב-2021 ב-3.9 מיליון כלי רכב, לעומת תחזית מינואר שהעריכה ירידה של 2.2 מיליון כלי רכב. פורד דיווחה על קיצוץ צפוי בהכנסות של 2.5 מיליארד דולר, ו-GM מצפה לפגיעה של 1.5 מיליארד דולר

המחסור העולמי המתמשך במלאי השבבים המוליכים למחצה צפוי לפגוע בהכנסות של תעשיית הרכב העולמית בהיקף של 110 מיליארד דולר ב-2021, כך מסרה חברת הייעוץ אליקס פרטנרס (AlixPartners).

התחזית הזאת מהווה עלייה של 81.5% לעומת 60 מיליארד דולר שחזתה החברה מניו יורק בשלהי ינואר, כאשר בעיית הרכיבים החלה לגרום ליצרניות הרכב עיכובים משמעותיים בייצור.
1 צפייה בגלריה
פס ייצור רכב חשמלי של חברת פולקסווגן
פס ייצור רכב חשמלי של חברת פולקסווגן
פס ייצור בתעשיית הרכב. פגיעה ברווחים
(צילום: בלומברג)
מארק וייקפילד, אחראי תחום תעשיית הרכב בחברה, אמר שמספר גורמים תרמו להחמרת הפגיעה, כולל שרפה שפרצה במפעל של יצרנית השבבים רנסס ליד טוקיו ובעיות שקשורות למזג האוויר שפגעו בשרשרת האספקה של התעשייה.
"משבר השבבים שגרמה המגפה הוחרף על ידי אירועים שבדרך כלל לא מותירים חותם משמעותי על תעשיית הרכב, כמו שרפה במפעל ייצור שבבים, מזג אוויר קיצוני בטקסס ובצורת בטאיוואן. אבל כל אלה מהווים עכשיו בעיות מרכזיות עבור התעשייה, אשר מבינה כעת את הצורך בחיזוק עמידות שרשראות האספקה שלה בטווח הארוך", הוא אמר.
אליקס פרטנרס חוזה כעת שתפוקת כלי הרכב תרד השנה ב-3.9 מיליון כלי רכב בעקבות המחסור, זאת לעומת התחזית מינואר של 2.2 מיליון כלי רכב. בארצות הברית המחסור הוביל את ממשל ביידן להורות על בדיקה בת מאה יום של שרשראות האספקה בארצות הברית.
כ-50 מיליארד דולר מתוך תוכנית שני טריליון הדולר של הנשיא ג'ו ביידן לשיפור התשתיות מיועדים לתעשיית המוליכים למחצה האמריקאית.
יצרניות רכב כמו פורד וג'נרל מוטורס מצפות שהמחסור בשבבים יביא לירידה של מיליארדים בהכנסותיהן השנה. פורד מסרה שהמצב יפחית את הכנסותיה בכ-2.5 מיליארד דולר ב-2021, וג'נרל מוטורס מצפה לירידת הכנסות של 1.5 מיליארד דולר מאותה סיבה.