סגור

דיווח שוטף
ביידן יזהיר את נשיא סין: "אם תעזרו לרוסיה – תשלמו"

אחרי שכינה את עמיתו הרוסי פושע מלחמה, נשיא ארה"ב כבר לא בוחל במילים. מחר ידבר עם שי ג'ינפינג ויפציר בו שלא לסייע לרוסים במלחמה באוקראינה, "או שתישאו בהשלכות"

גם היום נמשכות ההפצצות באזור הבירה קייב ובערים נוספות, במקביל לדיווחים על התקדמות המשא ומתן בין הצדדים. לפי דיווח של המודיעין הבריטי, "הרוסים מתעכבים בכל החזיתות". כלכליסט מעדכן
22:20 - נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן שב ותקף הערב (חמישי) במילים חריפות את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, וכינה אותו "דיקטטור רצחני, בריון של ממש".
ארה"ב מנסה להדק את בידודה של רוסיה, והמשימה הזו צפויה לעמוד במוקד השיחה שיקיים מחר ביידן עם נשיא סין שי ג'ינפינג. בתחילת השבוע טענה וושינגטון כי קיבלה מידע שלפיו בייג'ינג שוקלת ברצינות לא רק לסייע לפוטין כלכלית מול הסנקציות, אלא גם לשלוח לכוחותיו ציוד צבאי כדי לאפשר להם להמשיך במלחמה באוקראינה. מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן אמר הערב שבשיחה מחר יבהיר ביידן לשי כי ארה"ב תדאג שסין תישא בהשלכות אם תסייע לפעולה הצבאית הרוסית.

3 צפייה בגלריה
מימין נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה"ב ג'ו ביידן בפגישה אינטרנטית
מימין נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה"ב ג'ו ביידן בפגישה אינטרנטית
נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה"ב ג'ו ביידן בפגישה אינטרנטית
(צילום: גטי אימג'ס)


21:30 - ארה"ב: מזהים "סימנים נקודתיים" לדעיכה במורל הצבא הרוסי. גורם ביטחוני אמריקני בכיר אמר כי ארה"ב מזהה "סימנים נקודתיים" לדעיכה במורל של החיילים הרוסים בחלק מהיחידות הלוחמות באוקראינה. הבכיר לא סיפק הוכחות לטענותיו, אך אמר כי הסיבות האפשריות לדעיכה זו הן פיקוד כושל, חוסר במידע שמקבלים החיילים על המשימה ומטרותיה וכן ההתנגדות האוקראינית העזה.
19:00 - אוקראינה מתחה ביקורת חריפה על יחסה של ישראל לפליטים האוקראינים. בפוסט שפרסמה ברשתות החברתיות שגרירות אוקראינה בישראל נטען כי מדיניות ההגירה של ממשלת ישראל בעת הנוכחית "אינה מכסה את האתגרים המרכזיים של פליטים לא יהודים מאוקראינה". עוד נכתב בפוסט: "רוסיה מבצעת רצח עם באוקראינים, בזמן שממשלת ישראל בודקת את כל הפליטים מאוקראינה במסרק דק. אנו מפצירים במי שלוקח החלטה לבטל מדיניות של מכסות ומכשולים מלאכותיים אחרים כלפי נשים וילדים הנמלטים מאוקראינה שסועת המלחמה".17:50 - הרשויות באוקראינה דיווחו אחר הצהריים כי לפחות 21 בני אדם נהרגו ועוד 25 נפצעו, בהם 10 באורח קשה, בהפגזה רוסית שאירעה הבוקר בעיירה מרפה הסמוכה לחרקוב, במזרח המדינה. לפי הרשויות שם הרוסים פתחה באש על העיירה בסביבות השעה 3:30 לפנות בוקר, ומהירי נהרסו בית ספר ומרכז תרבות. עד הצהריים לא ידעו הרשויות לומר כמה נפגעים היו באירוע, אבל כעת מתברר שמחיר הדמים היה כבד במיוחד. פינוי ההריסות שם נמשך גם כעת, ויש חשש שיימצאו נפגעים נוספים.
הדיווח המחריד ממרפה הגיע במקביל להמשך ניסיונות התיווך הטורקיים בין רוסיה לאוקראינה. אחר הצהריים שוחח נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, והציע לו לארח באנקרה ועידת פסגה בינו לבין נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי. זמן קצר לפני כן, בתום פגישה עם עמיתו האוקראיני בלבוב, אמר גם שר החוץ הטורקי מלבוט צ'בושולו כי פוטין וזלנסקי צריכים להיפגש. השר האוקראיני דמיטרו קולבה אישר מצדו כי אוקראינה וטורקיה מתמקדות בארגון פגישה שכזו. הוא ציין כי קייב רוצה שטורקיה תהיה אחת המדינות שייתנו לאוקראינה ערבויות לביטחונה במסגרת כל הסכם עתידי עם רוסיה על סיום הלחימה.
15:20 - דיווחים באוקראינה: 130 ניצולים חולצו מהתיאטרון שהופצץ במריופול. 130 ניצולים חולצו עד כה מהריסות מבנה התיאטרון במריופול, לאחר שהופצץ אמש על-ידי הכוחות הרוסיים, כך דווח בכלי התקשורת המקומיים. התיאטרון אכלס מאות נשים וילדים, והמקלט שבו שרד את הפגיעה. "מאמצי החילוץ במקום נמשכים", דווח באוקראינה. לא ברור כמה בני אדם בסך הכול שהו בתיאטרון בשעה שהופצץ: אמש נמסר כי מספרם עומד על בין 1,000 ל-1,200, אך בצהריים אמרו הרשויות במחוז המקומי, מחוז דונייצק, כי ייתכן שחלקם עזבו את המקום עוד לפני המתקפה, וכי ייתכן שהמספר עומד על בין 400 ל-500.
הרשויות טרם דיווחו על נפגעים במתקפה על התיאטרון, ומסרו בבוקר כי ההפגזות הרוסיות שנמשכות באזור משבשות את מבצע החילוץ. בעקבות המתקפה הזו אמר הבוקר שר ההגנה האוקראיני אולכסיי רזניקוב כי הכוחות הרוסיים מבצעים "רצח עם" במריופול, שחווה משבר הומניטרי קשה במיוחד ודווח בה על לפחות 2,500 הרוגים. הוא כינה את הטייס שהפציץ את התיאטרון "מפלצת", וקרא לאירופה להצטרף לאמירתו החריפה אמש של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן – לפיה הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין הוא "פושע מלחמה" – וטען כי פוטין מייצג את "היטלר של ימינו".
14:10 - פולין: 1.9 מיליון פליטים הגיעו למדינה מאז החלה הפלישה. הרשויות בפולין מסרו כי מאז פלשה רוסיה לאוקראינה יותר מ-1.9 מיליון פליטים נמלטו למדינה. עד כה, יותר משלושה מליון פליטים נמלטו מאוקראינה, בעיקר למדינות הגובלות איתה - פולין, רומניה, מולדובה, הונגרה וסלובקיה, כך מסר האו"ם.
דוברת משרד החוץ של רוסיה התייחסה לדיווח לפיו ארצות הברית תספק לאוקראינה מערכות הגנה אוויריות ומסרה כי לצעד יהיו "השלכות מסוכנות והוא יערער את המצב". הדוברת, מריה זחרובה, הבהירה כי סיוע שכזה מהמערב "בהחלט לא יסייע להביא שלום לאוקראינה". מוקדם יותר אמר דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, כי האשמותיו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, שכינה את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין "פושע מלחמה", הן בלתי מתקבלות על הדעת. פסקוב התייחס למשא ומתן עם אוקראינה ואמר כי "רוסיה משקיעה מאמצים בשיחות שנמשכות, אך טרם הושג הסכם". עוד הוא הכחיש את הדיווחים כי ישנה טיוטת הסכם הפסקת אש.
שר ההגנה האוקראיני אולקסיי רזניקוב אמר למחוקקים אירופים כי האיחוד האירופי צריך להכיר בנשיא רוסיה ולדימיר פוטין כפושע מלחמה, עקב הפלישה לאוקראינה. דבריו של רזניקוב מגיעים לאחר שנשיא ארה"ב ג'ו ביידן כינה אמש את פוטין כ"פושע מלחמה", ובקרמלין הגיבו כי זו "אמירה בלתי נסלחת". אולכסיי ארסטוביץ', אחד מיועציו של נשיא אוקראינה וולדימיר זלנסקי, אמר כי הנשיא מאמין שגבולותיה הבינלאומיים של אוקראינה צריכים להיות מוכרים כפי שהיו ב-1991, עם התפרקות ברית המועצות. "עמדתו של זלנסקי לא השתנתה", אמר.
10:55 - ראש העיר מליטופול שוחרר בעסקת שבויים. רוסיה שחררה את ראש העיר מליטופול שבאוקראינה בעסקת שבויים, בתמורה לתשעה שכירי חרב שנשבו על-ידי אוקראינה, כך מסר גורם מלשכת הנשיא זלנסקי. לפני כשבוע האשימה קייב את הרוסים בחטיפת ראש העיר איוון פדורוב. במוסקבה הכחישו תחילה את הטענות כי הם שלחו שכירי חרב להילחם באוקראינה, אך בהמשך הודו שכמה היו מעורבים בלחימה, ואף נשבו על-ידי הכוחות האוקראיניים.
3 צפייה בגלריה
תמונת לווין של איצטדיון ב צ'רנייב אוקראינה שנפער בו מכתש כתוצאה מ ההפצצות
תמונת לווין של איצטדיון ב צ'רנייב אוקראינה שנפער בו מכתש כתוצאה מ ההפצצות
תמונת לווין של איצטדיון בצ'רנייב שנפער בו מכתש כתוצאה מההפצצות
(צילום: EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT)
מושל מחוז צ'רנייב שבאוקראינה מסר כי מספר ההרוגים בעיר ממשיך לעלות, כאשר אתמול בלבד הרגו הכוחות הרוסיים 53 תושבים. "אנחנו סופגים אבדות רבות", מסר המושל. מספר ההרוגים לא ניתן לאימות, וברוסיה מכחישים כי הם מכוונים אש לעבר אזרחים.
אחד האנשים הקרובים ביותר לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הנשיא לשעבר דמיטרי מדבדב, הזהיר כי מוסקבה "תעמיד את כל אויביה, כארצות הברית, במקום". מדבדב, שהיה נשיא רוסיה בין השנים 2008 ל-2012, משמש כעת כסגן מזכיר מועצת הביטחון של המדינה. לדבריו, "ארצות הברית מלאת שנאה מגעילה כלפי רוסיה בניסיון לכופף אותה".
9:25 - דיווח: בנט הוא המתווך העיקרי בשיחות. פייננשל טיימס דיווח הלילה כי ראש הממשלה נפתלי בנט הוא המתווך הבינלאומי העיקרי בשיחות בין רוסיה לאוקראינה. לפי הדיווח הושגה "התקדמות משמעותית" בשיחות בין רוסיה לאוקראינה על הפסקת אש. גורמים אמרו ל-FT כי הצדדים דנים בטיוטה להסכם הפסקת אש שכוללת 15 סעיפים, בהם נסיגה של הכוחות הרוסיים מאוקראינה, אם זו תכריז על עצמה ניטראלית ותגביל את כוחות הביטחון שלה.
9:10 - "הרוסים מתעכבים בכל החזיתות". המודיעין הבריטי עדכן בדו"ח היומי שלו כי "הכוחות הרוסיים מתעכבים בכל החזיתות וסובלים מאבידות קשות ומשמעותיות". משרד ההגנה של בריטניה ציין כי "ההתנגדות האוקראינית נמשכת ומתואמת היטב".
08:30 - זלנסקי: "תכניות לשיקום אוקראינה כבר בעבודה". נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי אמר הלילה בנאום לאומה שתוכניות לשיקום המדינה של אחרי המלחמה "כבר בעבודה". זלנסקי הבטיח שמדינתו תבנה בתים עבור האזרחים שביתם הושמד ולדבריו "זה לא משנה עד כמה ההפסדים יהיו גדולים. זה יהיה שחזור היסטורי שיעניק השראה לעולם".
בריאיון שהעניק לרשת NBC האמריקנית, אמר זלנסקי שרוסיה "כבר חצתה את כל הקווים האדומים כשהפגיזה אזרחים". בווידאו שפרסם בפוסט בחשבון הפייסבוק שלו לאחר הנאום בקונגרס אתמול, עדכן זלנסקי שלפחות 103 ילדים נהרגו באוקראינה מאז החלה הפלישה הרוסית למדינה. "אני לא מבין את המשמעות של קווים אדומים. למה עוד צריך לחכות? שניתן לרוסים להרוג לנו 200, 300 או 400 ילדים?", אמר הנשיא האוקראיני.
3 צפייה בגלריה
ראש ממשלת אוקראינה זלנסקי קונגרס אמריקאי
ראש ממשלת אוקראינה זלנסקי קונגרס אמריקאי
זלנסקי בנאום לקונגרס האמריקאי, אתמול
(צילום מסך)
אתמול הודיע נשיא ארה"ב ג'ו ביידן על חבילת סיוע חדשה ו"חסרת תקדים" שתעביר ארה"ב לאוקראינה. מקורות אמרו ל-CNN שארה"ב תספק לאוקראינה 100 מל"טים מתוחכמים מסוג "Switchblade", שנחשבים למתקדמים מבחינה טכנולוגית ונודעים כ"מל"ט קמיקזה", בעקבות העובדה שהם נושאים ראש נפץ ויכולים לפגוע במטרות מדויקות גם ממרחק קילומטרים. אתמול בצהריים דווח שעל פי בכירים בבית הלבן טרם התקבלה ההחלטה האם לספק לאוקראינה את אותם מל"טים מתאבדים. פרט למל"טים, דווח כי ארצות הברית תספק לאוקראינה 800 מערכות נ"מ (כולל לטווחים ארוכים), 9,000 מערכות נגד שריון, 7,000 נשקים קלים (מקלעים, רובים ורימונים) ו-20 מיליון קליעים.
לפחות אדם אחד נהרג ו-3 נפצעו לאחר ששרידי טיל שהופל פגעו בבניין בבירת אוקראינה קייב. כך נמסר משירותי החירום של אוקראינה. 30 בני אדם פונו מהבניין, כבאים כיבו שריפה שפרצה במקום.