סגור

אחרי הפד - גם הבנק המרכזי באנגליה העלה את הריבית

אחרי שאתמול העלה הפדרל ריזרב את הריבית בארה"ב ב-0.5%, החליט הבנק המרכזי באנגליה להעלות את הריבית ב-0.25% לרמה של 1% - הגבוהה זה 13 שנה. ברקע, האינפלציה הגואה במדינה ותחזית הבנק שתאמיר ל-10% השנה

הבנק המרכזי באנגליה (BOE) העלה היום (ה') את הריבית לרמתה הגבוהה ביותר זה 13 שנה, בניסיון להתמודד עם האינפלציה הגואה.

במהלך שהיה צפוי וזכה להסכמה רחבה, קובעי המדיניות בבנק הצביעו בעד העלאת ריבית רביעית ברציפות מאז דצמבר, בתקופה שבה מיליוני משקי בית בבריטניה מתמודדים עם עלויות המחיה מרקיעות שחקים.
ברוב של שישה תומכים מול שלושה מתנגדים, אישרה ועדת המדיניות המוניטארית של הבנק שהריבית תעלה ב-0.25% לרמה של 1%. המתנגדים להחלטה שהיו במיעוט העדיפו העלאה חדה יותר בשיעור של 0.5% לרמה של 1.25%.
בדומה לבנקים מרכזיים אחרים ברחבי העולם, על הבנק מוטלת המשימה לאזן את האינפלציה שגואה בחודשים האחרונים, וצברה תאוצה בעקבות פלישת רוסיה לאוקראינה.
האינפלציה השנתית באנגליה האמירה במרץ האחרון ל-7% - שיא של 30 שנה, יותרמפי 3 מיעד האינפלציה של הבנק המרכזי, בשל זינוק מתמשך במחירי המזון והאנרגיה. בתוך כך, אמון הצרכנים בבריטניה, צלל והתקרב לשפל באפריל, על רקע חשש להאטה בצמיחה הכלכלית.
הבנק מעריך שהאינפלציה בבריטניה תעלה לרמה של 10% השנה כתוצאה מהמלחמה בין רוסיה לאוקראינה והסגרים הנוקשים בסין. כמו כן הבנק הזהיר שהמחירים צפויים לעלות בקצב מהיר יותר ביחס לעלייה בהכנסתם של אנשים רבים, מה שיחריף את בעיית יוקר המחיה.

1 צפייה בגלריה
אנדרו ביילי נגיד הבנק המרכזי של אנגליה בריטניה
אנדרו ביילי נגיד הבנק המרכזי של אנגליה בריטניה
הנגיד האנגלי אנדרו ביילי
(צילום: בלומברג)

"לחצים אינפלציוניים עולמיים הועצמו בחדות בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה", כך לפי הודעת הבנק המרכזי. "זה הוביל להידרדרות מהותית בתחזית הצמיחה לעולם בכלל ולבריטניה בפרט".
נגיד הבנק, אנדרו ביילי, הזהיר בעבר כי הבנק מהלך על "קו דק" בין צמיחה ואינפלציה, ורמז כי ייתכן ובבנק יחפשו לנקוט בגישה התומכת בהידוק מוניטארי ולא בהכרח ילכו בעקבות הבנק הפדראלי בארה"ב שהעלה אתמול את הריבית ב-50 נקודות בסיס לטווח של 0.75%-1%. מדובר בהעלאת הריבית החדה ביותר של הפד זה שני עשורים והצעד האגרסיבי ביותר של הפד במלמתו באינפלציה הגואה שהאמירה לשיא של 40 שנה.
בבנק ציינו כי לפי ההערכות, התמ"ג בבריטניה עלה ב-0.9% ברבעון הראשון של השנה, תחזית הגבוהה מכפי שהעריכו בפברואר. שיעור האבטלה ירד ל-3.8% בשלושת החודשים עד סוף פברואר, וצפוי להמשיך בירידה בחודשים הבאים. "השילוב בין צמיחה איטית יותר ואינפלציה גבוהה הוא אתגר עבור קובעי מדיניות רבים, ובא לידי ביטוי בחילקי הדעות שהתגלו בהצבעה היום בבנק", הגיב חוסיין מהדי, אסטרטג השקעות בחטיבת ניהול הנכסים של HSBC. "עם זאת, האינפלציה צפויה להישאר גבוהה לאורך תקופה ארוכה יותר ב-2022, מדיניות ההידוק של הבנק נותרה במצב טייס אוטומטי לנוכח החששות לגבי השלכות משניות משוקי עבודה מהודקים", הוסיף.