סגור

למרות החשש מהיווצרות קרישי דם - אוסטרליה תמשיך להשתמש בחיסון של אסטרזניקה

גבר בן 44 אושפז במלבורן עם קרישי דם, ימים ספורים לאחר קבלת החיסון. הרגולטורים באוסטרליה הודיעו: "הסיכונים לתופעות לוואי חמורות נותרו נמוכים, נמשיך לעקוב". בבריטניה התגלו עד כה 30 מקרים של קרישי דם נדירים לאחר קבלת החיסון. מספר מדינות כבר הגבילו את השימוש בחיסון

אוסטרליה תמשיך להשתמש בחיסון נגד קורונה שפיתחה חברת אסטרזניקה בשיתוף אוניברסיטת אוקספורד. כך הודיעו רשויות הבריאות במדינה, חרף מקרה של היווצרות קרישי דם שעורר חשש לגבי בטיחות החיסון.


גבר בן 44 אושפז בבית החולים במלבורן עם קרישי דם, ימים ספורים לאחר שקיבל את החיסון של אסטרזניקה. הוא סבל מתרומבוזיס (thrombosis) – מצב רפואי שמונע זרימת דם רגילה במערכת.
הרגולטורים האחראים לענייני בריאות וחיסונים באוסטרליה נפגשו בעקבות זאת ביום שישי ושבת כדי לדון בהמשך השימוש בחיסון. "לא קיבלנו בשלב זה הוראה להפסיק את השימוש בחיסון של אסטרזניקה", מסר סגן יועץ הרפואה הראשי, מייקל קיד. אולם, הוא הודה שקרישי הדם "קרוב לוודאי" קשורים לחיסון. "הסיכונים לתופעות לוואי חמורות נותרו נמוכים, אך הבטיחות היא מהותית ולכן הרגולטורים ימשיכו לעקוב אחר המקרה", הוסיף.
בבריטניה זיהו נכון ליום חמישי 30 מקרים של קרישי דם נדירים לאחר קבלת החיסון. מספר מדינות, בהן קנדה, צרפת, גרמניה וספרד כבר הגבילו את השימוש בחיסון בשל דיווחים דומים.

1 צפייה בגלריה
חיסון קורונה אסטרהזניקה אסטרהזנקה אסטרה זניקה
חיסון קורונה אסטרהזניקה אסטרהזנקה אסטרה זניקה
החיסון לקורונה של חברת אסטרזניקה. פותח בשיתוף אוניברסיטת אוקספורד
(צילום: איי פי)

סיבוכים אפשריים במתן החיסונים של אסטרזניקה עלולים להאט אף יותר את קצב מתן החיסונים באוסטרליה, שגם ככה סובל מעיכובים. המדינה השיקה את מבצע החיסונים ל-25 מיליון תושביה בפברואר, כשהכוונה הייתה לספק בעיקר את החיסון של אסטרזניקה, מכיוון ש-50 מיליון מנות יוצרו במדינה. אולם, תוכנית החיסונים נתקלה בשיבושים ובעיכובים והממשלה לא עמדה ביעד לחסן 3.3 מיליון איש עד מרץ.
עם זאת, אוסטרליה נחשבת לאחת המדינות הבודדות שהצליחו לבלום בהצלחה את התפשטות הנגיף, בעיקר בעזרת הטלת סגרים מחמירים, סגירת הגבולות ואיתור יעיל של שרשראות הדבקה, כך שעד כה נדבקו במדינה קצת יותר מ-29 אלף אנשים ומתו 909.